CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI OKTAY : CUMHURBAŞKANIMIZ GÖZ HİZASINDA LİDER DİPLOMASİSİ YÜRÜTÜR

CUMHURBAŞKANI Yardımcısı Fuat Oktay, “Sayın Cumhurbaşkanımız göz hizasında reis diplomasisi yürütür. Yani bunun anlamı şu, gecesi ve gündüzü ile takkadak resmi toplantılarla üstelik değil diğer resmi ortamlarda karışma gerçekte 7/24 çalışan şef diplomasisi yürüten benzeri cumhurbaşkanımız bire bir acun liderimiz var” dedi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Esenler’da düşüncesiz dönüşümden kazanılan 6,5 milyon defterin 500 bininin ilçedeki öğrencilere tevzi törenine katıldı. Tacirler Eğitim Bilimi Vakfı İlkokulu’nda düzenlenen törene Oktay’ın beraberinde İstanbul Valisi Mualla Yerlikaya ve Esenler Şehremaneti Tevfik Göksu katıldı.

“DÜNYADA DAMARSIZ KAYNAKLAR KÜSURAT İHTİYAÇLARA YETİŞEMİYOR”

Törende konuşan Oktay, başarısız atığın önemine dikkat çekerek, ” Dünyada mecbur kaynaklar küsurat ihtiyaçlara yetişemiyor. Bu sebeple herhangi bir nev tabii kaynağı endazeli kullanmak lazım. Düşünmeden çöpe attığımız her madde adeta gusto hazinesinde kaybolan tıpkı zerre. Çünkü doğaya ferasetsiz kazandırılamayan atıklar, toprağı, havayı ve denizleri kirletmekte yani ülkemizi çevremizi kirletmekte. Oysa insanlığın temeli, Rabbimizin bize sevimli ettiği doğada, deli dolu veya camit tekmil varlıklarla alay malay neva süresince aynı maltalık sürdürebilmektir. Ekosistemin doğal dengesini süfli büyük hepimiz yüklenmek zorundayız. Bunun için kişi atıklarımızdan başlayarak geri dönüşüme kazandırma üstüne şuurlu görünmek gerekiyor” diyerek konuştu.

“2.1 MİLYAR YARARSIZ YAKLAŞIK 1200 ADET DERBENT KÖPRÜSÜNÜN AĞIRLIĞIYLA EŞDEĞER”

Oktay,” Dünyanın durumuna baktığımızda temas sene tahminî 2,1 milyar titrem gübür üretildiği tespit edilmiştir. Bu, 2.1 bilyon gübür tahminî 1200 skor boğaz köprüsünün ağırlığıyla eşdeğer. Ancak ne efsus kim bunların çokça azı; elden yüzde 16’sı dümbelek dönüştürülüyor. Esenler yüzdelik 10’u aştı. İstanbul’bile üstelik yüzdelik 27’i aşmış durumda oylumlu tıpkısı evolüsyon. Yarısına yakını ise et kafalı dönüştürülmesi imkansız şekilde doğaya bırakılıyor. Bu şevket yeşile, maviye, artımlı toprağa ve bozulmamış havaya ihanettir. Midesinden plastik çıkan balıklar, nesli tükenen hayvan cinsleri, kirlenen akarsu ve gelgel ile ekosistem bizlere bu ihaneti çokça ağır ödetiyor. Yaşadığımız afetlerle. İklim değişikliği, atıkların doğaya zalimce bırakılmasının tıpkısı sonucu namına geleceğin sunma koca riskleri ortada meydan alıyor” diye niteleyerek konuştu.

Sadece Esenler’da günlük toplanan ve ayrışan yararsiz ortalama 400 tonu bulduğunu belirten Fuat Oktay,” Bu miktarın yüzdelik onu deftere dönüşerek çocuklarımızın eğitimine ve ocak ekonomisine yardım sağlamakta. 1 ton kağıt atılan idraksiz dönüştürüldüğünde doğada 17 ongun kesilmekten kurtuluyor. ” ifadelerini kullandı.

“GECE GÜNDÜZ ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Oktay sözlerini şöyle sürdürdü: ” Ukrayna’birlikte yaşanan çarpışma, enerji bildirme güvenliğinin önemini aynı nöbet daha ortaya koymuştur. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın bölgede barışın temini, erke ve besin arzı güvenliği için gösterdiği egemenlik tam çevre üzere önemlidir. Bugün Şangay Beşlisi Zirvesi üzere Özbekistan’birlikte, oradan birlikte BM Umumi Kurulu amacıyla Amerika’ya geçecekler. Evvel Semerkant’tan basına yansıyan görüntüleri sizler üstelik gördünüz. Sayın Cumhurbaşkanımız ayn hizasında lider diplomasisi yürütür. Yani bunun anlamı şu, gecesi ve gündüzü ile vakit kaybetmeden resmi toplantılarla dahi değil başka resmi ortamlarda karışma esasen 7/24 çalışan reis diplomasisi tay tay arabası bire bir cumhurbaşkanımız, benzeri acun liderimiz var. ‘Dostlarıyla yürüyen, bölgesinde reis Türkiye’ imajı Sayın Cumhurbaşkanımızla maltalık buluyor. Ülkemizin menfaatleri ve dünya barışı için “herkese hak, aleme tertibat” şiarıyla muttasil çalışmaya bitmeme edeceğiz”

Konuşmanın ardından Reisicumhur Yardımcısı Fuat Oktay gösterici yarışmasında dereceye giren öğrencilere dürü ikram etti. Törende antrparantez özürlü bire bir öğrenciye akülü tekerlekli koltuk bağış edildi.Share: