Erzurum’da 30 Ağustos kabul resmi

Erzurum Valisi Okay Memiş, ” Irak’ın Kuzeyinde, Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı, Hazar Pınarı Harekatlarında, Karabağ’dahi ve dilek coğrafyamıza ilgili ayrıksı bölgelerde milletimizin ve kardeş halkların yüzünü dürüst fail Mehmetçiğimizin taşıdığı ruhla 30 Ağustos’u bize bergüzar fail ruh aynıdır.” dedi.

Erzurum Valiliği eliyle 30 Ağustos Galibiyet Bayramı’nın 100’üncü sene dönümü münasebetiyle kabul resmi düzenlendi.

Geniş tıpkısı katılımın olduğu törene; Vali Okay Memiş ve eşi Sibel İnci Memiş, Erzurum Milletvekili Selami Altınok, 9. Kolordu Başbuğ Vekili Berat Çevik, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Gömlek, askeri, mülki ve idari erkanla, martir yakınları, gaziler ve sivil topluluk kuruluşu temsilcileri katıldı.

“Ufkumuzdaki ışığını hiç kaybetmeyecektir”

Günün mana ve önemine binaen tıpkı selamlama konuşması yapan Ilbay Okay Memiş, Anadolu’nun bin almanak kalesi Erzurum’dahi görev yapmaktan duyduğu memnuniyetini dile getirdi.

Ilbay Memiş, “Düşmanın yurt topraklarından defedildiği yüksek bire bir hamlenin 100’üncü yıl dönümündeyiz. Tarihimizin emsalsiz zaferi 30 Ağustos bu topraklarda zinde herkes amacıyla tıpkı ışıktır. Üzerinden asırlar geçse da değerinden hiçbir madde kaybetmeyecektir. Bittabi kim 1071’üstelik kazandığımız Malazgirt Zaferi’nin üzerinden sabık 9 asra karşın ölümsüzlüğünü on paralık kaybetmediyse 30 Ağustos 1922’birlikte kazandığımız şişman Utku de ufkumuzdaki ışığını hiç kaybetmeyecektir.” dedi.

“Milletimiz tehditlere alın çıkma güce ve tarihi mirasa sahiptir”

“Türk Milleti Dumlupınar’bile haysiyetine, şerefine ve namusuna ne pahasına olursa olsun topluluk çıkacağını destani bire bir şekilde meydana koymuştur” diyen Memiş, konuşmasını şu ifadelerle sürdürdü:

“Bugün vatanımızı bölmeye, parçalamaya çalışanlar 100 sene evvel işgal edip peşi sıra peşkeş çekmeye yeltenen düşmanla, analog oyunları uygulamaktadırlar. Ancak milletimiz zaman bile içre bulunduğu bölgesel ve global tehditlere alın çıkacak güce ve tarihi mirasa sahiptir ve bu tehditleri budun ruhuyla kaldırılmış edecektir. Bugün Irak’ın Kuzeyinde, Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı, Barış Pınarı Harekatlarında, Karabağ’de ve ikbal coğrafyamıza ilişkin sair bölgelerde milletimizin ve cömert halkların yüzünü doğru eden Mehmetçiğimizin taşıdığı ruhla 30 Ağustos’u bize bergüzar eden ruh aynıdır. Bu heybetli ruhun ayrımsız bile millet boyutu vardır kim, Kahramanmaraş’ta bütün bütün Fransızların eline geçmesin diye evlerini yakan dedelerimiz ve 15 Temmuz’dahi namert darbe girişiminde mahsulünü yakıcı kardeşlerimizin ruhu birlikte aynıdır. İşte şişman benzeri ulus olma şiarı bu iken bu milleti iri budun eden göstergelerden biri üstelik kan, ter ve hatır almaz emeklerle elde edilen zaferlerdir. Bugün Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde geleceğe çok emniyetli adımlarla ilerlemekteyiz ve geleceğe çok daha umutla bakmaktayız. Bu önsezi ve düşüncelerle ilkin Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk tevessül etmek üzere bu zaferi bizleri ihsan eden, İstiklal mücadelemizin bütün kahramanlarına, ülkemizin ve milletimizin ayrılamaz bütünlüğü amacıyla canlarını feda fail birlik şehitlerimizi rahmetle anıyorum.”

Vali Memiş’in konuşmasının ardından 30 Ağustos Utku Bayramı pastası kesildi. Programda öğrenciler tarafından şiirler okundu, Büyükşehir Belediyesi Umum Oyunları ekipleri birbirinden özel gösterilerini sergiledi.

Vali Memiş ve eşi Sibel İnci Memiş, izlence sonunda masaları yegâne tek gezerek, katılımcıların bayramını kutladı. – ERZURUM

Share: