Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Sarıyer Gümüşdere köyünü ülfet etti Açıklaması

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Vekillik kendisine kırsala dönüşe önem verdiklerini vurgulayarak, “Vekâlet kendisine bizim kırsalla ait ayrımsız derdimiz var. Diyoruz ki, kentte yaşayanlar kırsala dönsünler amma bu kırsala periyot bu nöbet kırsaldan kente olduğu kabil, hani kentte varoşlar oluşturduk evet, kırsalda üstelik bir gelişigüzellik olmasın diyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kirişci, DÜRÜST Öğür İstanbul İl Başkanlığı’nın “Yüz Yüze 100 Dönme” projesi kapsamında Sarıyer Gümüşdere köyünü konuşma etti.

Köydeki seraları gezen, köy meydanında vatandaşlarla tıpkısı araya mevrut Kirişci, buradaki konuşmasında, kırsalda yaşamanın avantajlarına değindi. Burada yaşayanlara şehir hayatına heveslenmemeleri önerisinde mevcut Kirişci, şunları kaydetti:

“Tığ zeytinyağını ve tereyağını sırf modernite yerine, ki bunun tıpkı modernlik olmadığını daha sonraları öğrendik amma margarine yeğleme etmiştik hatırlarsanız. Ama sonradan öğrendik kim evet bizim zeytinyağı ve tereyağı bizim kurtuluşumuz için, hastalıklardan ari aynı dirim, vücudumuz amacıyla elzem tıpkı şeymiş. Gine çağcıllık yerine, yine tırnak içerisinde ‘çağdaşlık’ namına biz kırsalı tecezzi ettik. ve kentte aynı bilim varmış, kentin benzeri mahareti varmış üzere kente göç ettik. Halbuki bizim kırsalda ayrımsız kültürümüz vardı. Kırsalın kültürünü kırsalda bıraktık. Kullanılmamış tıpkısı kültürmüş kabilinden kent kültürüne üstelik aksülamel göstererek, kendimizce tıpkısı çatı oluşturmaya çalıştık.

Bugün kondu meselesi İstanbul başta oluşmak üzere bilcümle balaban kentlerimizin arz nazik meselesi. Kadına sürat, insanların birbirine olan saygısızlığı… Kuşkusuz oluyor, şüphesiz bitiyor ben anlamıyorum, 2 birey cidal ettiğinde birinde evet zırh çıkıyor, evet bıçak çıkıyor. İnsan bıçağı, silahı münasebet taşır, neden bunlara ihtiyaç hassas? Maalesef bu yüzden, kırsalı tecezzi etmenin faturaları yerine cinayetlere, kadına şiddete, kentsel dönüşüme bağımlı tutulacak milyonlarca gecekonduya muhatap olduk, bunlarla çöz içe gitmek zorunda kaldık. Kırsalı terk ettiğimizde üretimi da metrukiyet ediyoruz.”

Artık kırsalda yaşamın bile esenlik, yetişek üzere konularda berenarı ilerlediğine bel fail Kirişci, DOĞRU Parti’nin her şeyi vatandaşın ayağına götürdüğünü dile getirdi.

“Kentsel ekincilik uygulamasına sonuna kadar destek vereceğiz”

Kirişci, konuşmasında kırsala aktarılma ve site tarımının öneminden da bahsetti. Kırsala dönüşe verdikleri öneme bel eden Kirişci, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Vekâlet namına bizim kırsalla ait bire bir derdimiz var. Diyoruz kim, kentte yaşayanlar kırsala dönsünler ama bu kırsala ahit bu yol kırsaldan kente olduğu gibi, hani kentte varoşlar oluşturduk ya, kırsalda bile ayrımsız gelişigüzellik olmasın diyoruz. Buralarda hayat merkezleri olsun, insanlar sosyalleşmeye bitmeme etsin ve mutlu, gönençli aynı şekilde bu yaşamlarını sürdürsünler. Site tarımı konusuna gelirsek, bir iki ilk mülakat ettik, burada ajur altı üretimi var. Tığ bu tuhaf şeş üretiminin geliştirilmesini sizlere öneri ediyoruz, bu bizim üzere çok yetişkin. Bir kilo domates Antalya’dan yola çıkıyor, 700 kilometre. Biz arabamızla geliyoruz, yoruluyoruz değil mi? Bu domates bir da Artvin’e giderse 1.400 kilometre. Demin 700-800 kilometre kat bitirme eden bire bir domates hangi tamam günün böylece, salça olur.

Üç gün sonraları domates domateslikten kazanç, tazeliğini kaybeder. Tıpkı lojistik maliyeti var, tıpkısı umum değiştirmesi var amma domates burada yetiştirilir, burada ihtiyaç sahibi olan aşçı ve marketlere doğrudan birinci doğrudan verilirse, ara bulucu olmaksızın bundan üretici da mütemmim de kazanır. Çevrecilik lafla olmuyor. İklim değişikliği ve küresel istinas dediğimiz molekül, eğer egzoz emisyonuyla, karbonmonoksit yayılımıyla oluyorsa bu 700 kilometre öğün namına şuradan kalksak benzeri merkeze gidecek olsak 30-40 kilometreyi geçmez, zımnında tığ çevreci bir uygulama yapmış olacağız. Daha güre ürün ve göveri tüketmiş olacağız. ve insanlarımızı kırsalda istihdam edeceğiz. Hakeza benzeri kentsel ekincilik uygulamasına sonuna kadar bindi vereceğiz.”

Icra Vekili Kirişci, bu işi üstelik işi alim insanlara yaptıracaklarının altını çizerek, üretim yapacak ve yarmak isteyen herkese bilcümle desteği vermeye amade olduklarını bildirdi.

“Alelhusus hatun kardeşlerimizin içtimai güvencesi yoksa, bunlara toplumsal güvence terazi konusunda da sakil tıpkısı çalışmanın içindeyiz”

Kırsala kentten baştan barhana almak ve bunu kamçılamak istediklerine dikkati çekici Kirişci, “Kardeşlerimiz buraya gelsin. Alelhusus kadın kardeşlerimizin içtimai güvencesi yoksa, bunlara içtimai garanti sağlama üstüne dahi ağırbaşlı ayrımsız çalışmanın içindeyiz. Bakanlık olarak bizim doğrudan bağlam alanımızda değil Eş ve Içtimai Hizmetler Bakanlığı işi ama müşterek bir çalışma yürütüyoruz. Özellikle hanım kardeşlerimiz, zinde kardeşlerimizi sosyal güvenceye kavuşturarak aileyi kırsalda tutmanın çabası içerisinde olacağız. Böylece Türkiye daha çok üretecek.” ifadelerini kullandı.

Nazır Kirişci, kırsalın olmazsa olmazı olan çoğu konuya bir hassasiyetle yaklaştıklarını ve bu konuda çalıştıklarını belirterek, belediye ve büyükşehir yasalarında köyden mahalleye dönüştürülen köylerle ilişkin kullanılmamış ayrımsız düzenleme yapacaklarını kaydetti. Kirişçi, “Tığ bu kırsalı ve bu mahalle kavramı adına köyü baştan inşa edersek inanın bizi kimse tutamaz.” değerlendirmesinde bulundu.

“Tam görülmediği amacıyla sigorta uygulamasına karışma edilmediği söylenen yerler üzere sigorta şirketleri ile konuşacağız”

Türkiye’da AK Öğür hükümetleri ile alay malay yapılan ekincilik çalışmaları üzerine bilgelik veren Kirişci, Atatürk hayattayken gündeme mevrut TARSİM konusuna üstelik değindi.

Kirişci, konuşmasına şöyle devam etti:

“1930’da gündeme geliyor. Yıl 2005 DOĞRU Fırka hükümeti geliyor, dayanıklı çokça ilki muvaffak olmak lacerem bize baht olduysa Tarım Sigortası Kanunu bile yasalaştı. Şu anda evet bu poliçeye şu birlikte karışma olsa, bu de dahil olsa diyoruz. Eğer tığ üretici yerine ‘Ben bu tarladan, bire bir dekarımdan şu büyüklüğünde dirimsel kullanmak istiyorum ulan sigorta şirketi, benim bu gelirimi bana sağlayacak mısın, bunu güvence ediyor musun?’ diye poliçe düzenlettirin, bunun priminin yüzde 50’sini karşılıyoruz. ve bu şu anda Konya’da ilk üç ilçede başladı, 2022’dahi Konya’nın parçalanmamış ilçelerinde uygulanıyor, 2023’ten itibaren birlik Türkiye’dahi uygulanacak.

Hububatla başlayacak, hububatta buğdayla başlayacak ve buğday sonrası bilcümle ürünlerimizde üstelik sigorta şirketleri geliri gördükçe genişlik genişleyecek. Zaman söylediler, buralar ecrimisille geçer yerler olduğu üzere yahut bu seralar bizim sigorta şirketlerimiz marifetiyle tam görülmediği amacıyla sigorta uygulamasına dahil edilmediği söylenildi. Deminden tığ bunları o arkadaşlarımıza banko yaptıracağız. Sigorta pirimi yükselebilir, riski yüksek olduğu amacıyla ama neticede bunları sigorta etmelerini birlikte onlardan isteyeceğiz.”

Bakan Kirişci, konuşmasında Rusya- Ukrayna arasındaki savaş ve Türkiye’nin arabuluculuğunda varılan Hububat Koridoru Anlaşması’na da değinerek, “Cumhurbaşkanımız başkanlığında izlenen siyasa, Türkiye’yi küresel bir oyuncu haline getirdi. Yarınımız bugünden haddinden fazla elan dolgunca olacak.” ifadelerini kullandı.

Share: