Yeşil Artvin Derneği Avukatı Takı, Danıştay’ın Kafkasör Kararını Değerlendirdi: “Artvin Halkı İçin Çok Balaban Tıpkısı Değişmeyen”

GARAZ İSTANBULLU

Yeşil Artvin Derneği Yönetim Kurulu üyesi ve avukatı Bedrettin Ağırbaşlılık, Danıştay 6. Dairesi’nin Artvin Kafkasör Ekin ve Turizm Himaye ve Gelişim Bölgesi sınırlarının daraltılmasına ilişik Reisicumhur kararının yürütmesini durdurmasının Artvin halkı üzere çok makro olduğunu söyledi. Tartı, “Bu düz Artvin halkının biricik rekreasyon alanıdır, piknik alanıdır, yaşam alanıdır” dedi.

Resmi Gazete’da 17 Ara 2021 tarihinde yayınlanan Reisicumhur kararıyla Kafkasör Turizmi Himaye ve Geliştirme Bölgesi sınırlarında daraltmaya gidilmişti. Yeşil Artvin Derneği, kararın iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle sorun açmıştı. Danıştay 6. Dairesi, geçen hafta kararla ilişik yürütmenin durdurulması kararı vermişti.

Yeşil Artvin Derneği Yönetim Kurulu üyesi ve avukatı Bedrettin Güçlük, kararla ilişkin şu açıklamayı yaptı:

“BU KARAR ARTVİN İÇİN ÖNEMLİDİR”

“Bu düzlük tıpkısı zamanda Artvin halkının bir tane rekreasyon alanıdır, piknik alanıdır, dirim alanıdır ve belediyenin tesislerinin dahi olduğu bire bir alandır. Bu alanın sınırlarının daraltılması bizi ve Artvin halkını mağdur fail bire bir durumdur. Bu bütün Artvin halkı açısından çokça mefret bir karardır.

“BEYAZ ZEHIR ŞİRKETİNİN ZORLAMASIYLA ALINMIŞ BİR KARAR”

Demincek Reisicumhur kararında turizm alanı sınırlarının daraltılmasının gerekçesi belirtilmemişti ama biz bu gerekçenin hangi sebeple olduğunu biliyoruz. Kararda yazılmayan husus, esasta Cerrattepe bölgesinde madencilik yapamaya çalışan Cengiz grubuna ilişkin şirketin her an alanı genişletmeye ilişkin faaliyeti kapsamında olduğunu biliyoruz ve bu kapsamda turizm alanı sınırlarına balya gelen alanda 96 noktada tetebbu başvurularının olduğunu biliyoruz. Bu nedenle bile elhak gerçekte beyaz zehir şirketinin zorlamasıyla münfail tıpkı karardır. Üzüntü verici olan şey Cumhurbaşkanlığı makamının bu işlere ve beyaz zehir şirketinin çıkar hırsına alet edilmiş olmasıdır. Nedeniyle Danıştay 6. Dairesi’nde bu durumu görmesi, gerekçesiz olarak turizm alanı sınırlarının neredeyse yarısından fazlasının ortadan kaldırılması yönündeki nahak işlemin iptaline çevrik adına de bu aşamada yeryüzü azından yürütmeyi durdurma kararı vermiş olması gerçekten çok önemlidir. Bu kararında Artvin halkıyla ve bilcümle mutluluk kamuoyuyla paylaşıyorum.”

Share: