Artvin’de Tıbbi ve Aromatik Nebatat Çalıştayı düzenlendi

Artvin Çoruh Üniversitesi (AÇÜ) Tıbbi ve Aromatik Nebatat İhtisaslaşma Koordinatörlüğünce “Tıbbi ve Hoş Kokulu Bitkiler” çalıştayı düzenlendi.

Nihat Gökyiğit Kongre ve Firez Merkezi’ndeki çalıştayda, tıbbi ve aromatik bitlilerin ekonomiye kazandırılması amacıyla darülfünun bünyesinde yapılan ve yapılması planlanan icraat görüşüldü.

Artvin Valisi Yılmaz Doruk, açılışta yaptığı konuşmada, ilin varlıklı nebat çeşitliliği itibarıyla Türkiye ve dünyada geçmiş sıralarda kayran aldığını söyledi.

Çalıştayın bu zenginliğin mülhak değere dönüşmesi yönünde atılmış balaban adımlardan biri olduğunu tamlayan Doruk, bu çalışmalarla bitkilerin çabucak doğayı süslemekle kalmayıp insanlığın eş paydasına dahi ulama sunacağını ifade etti.

Zirve, AÇÜ’nün tıbbi ve hoş kokulu nebatat alanında ihtisas üniversitesi olmasının bu noktada ellerini güçlendirdiğini kaydederek şöyle konuştu:

“İlimizdeki tıbbi hoş kokulu nebat potansiyelinin ortaya çıkarılmasından başlayarak devam edecek tekmil sürecin üniversitemizce başarıyla yönetileceğine yürekten inanıyorum. Günün böylelikle hem kesim hem dahi mutluluk ekonomimiz ekonomik çıkacaktır. Bizler de bu alanda üzerimize düşen parçalanmamış görevleri titizce hesabına getireceğiz. Türkiye Yüzyılı’nın Artvin adına altı çizilecek değerlerinin başında tıbbi ve hoş kokulu nebatat geliyor. Tıbbi ve hoş kokulu nebatat sahasını ekonomik değere dönüştürebilirsek Artvin’in herhangi bir şeyini tıpkısı kenara koyun, yegâne başına Artvin’i ve çevresindeki biraz ili iktisadi açıdan çok daha ileriye götürebiliriz.”

AÇÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Atakan Öztürk ise tıbbi hoş kokulu bitkilere talebin, bu alanda global ölçekte balaban bir ahzüita oluşmasına illet olduğunu anlattı.

20 sene geçmiş 60 milyar dolar olan tıbbi ve aromatik bitki pazarının bugün 120 milyar dolar civarında olduğuna bel fail Öztürk, “Rastgele yıl yüzdelik 10 civarında tahaccüm eğilimindedir. Tıbbi ve hoş kokulu nebatat açısından ensesi kalın ülkemizin bu pazardan aldığı behre 300 ile 600 milyon dolar yerine tahmin ediliyor. Bu rakamlar bu pazardan almamız müstelzim payın çokça çokça altındadır. Ülkemiz için tıbbi ve hoş kokulu bitkiler ekonomik açıdan değerlendirilmeyi bekleyen majör aynı punt alanıdır.” dedi.

“Bölge aromatik nebatat konusunda varlıklı tıpkısı coğrafya”

AÇÜ Tıbbi ve Hoş Kokulu Nebatat İhtisaslaşma Koordinatörü Doç. Dr. Mustafa Eksiksizlik Gümüş, 2020’bile tıbbi ve hoş kokulu nebatat alanında kalp üniversitesi seçilen AÇÜ’nün Türkiye’deki 22 ihtisas üniversitesinden biri olduğunu aktardı.

Tıbbi ve aromatik bitkilerin tılsım ve kozmetik sanayi amacıyla büyük öneme eş olduğunun altını çizen Gümüş, “Toprak aromatik bitkiler üstüne ensesi kalın benzeri coğrafya. Buna bilimsel çalışmalarla dikkati çekersek iç ve dış piyasada hareketlilik artacak, havza finansal değer kazanacaktır. Bölgesel odaklı garaz farklılaşması bağlamında tıbbi ve aromatik nebatat alanında Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı marifetiyle kabul edilmiş 25 milyon teklik bütçeyle 9 ihtisaslaşma projesi yürütüyoruz.” diyerek konuştu.

Sim, AÇÜ bünyesinde söz konusu alanda ihtisaslaşmaya bilimsel asıl oluşturması amacıyla kurulan Nihat Gökyiğit Botanik Bahçesi ve Araştırı Merkezi ile Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Aplikasyon ve Araştırma Merkezinde faaliyetlerin sürdüğünü de kaydetti.

Share: