Yusufeli’nde sular altında kalacak yerlerdeki çıkmaz hayvanları tahliye ediliyor

Artvin’dahi, 22 Kasım’birlikte su tutmaya başlayan Yusufeli Barajı ve HES suları altında kalacak yerlerdeki iyesiz hayvanlar güvenli bölgelere taşınıyor.

Artvin Hayvanları Doğayı İnsanları Esirgeme ve Yaşatma Derneği (HAYDİKO) koordinesinde Türkiye’nin değişik illerinden mevrut gönüllüler ile Erzurum Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Ofis Başkanlığı, Yusufeli Belediyesi ve kasaba belediyelerden ekipler, sahipsiz hayvanların tahliyesi amacıyla tahminî 3 hafta geçmiş düzentileme başlattı.

Aralarında görev paylaşımı yaparak aktarılma boyunca boşaltılmış köyleri gezerek geride efsanevi kalmamasına özen fail ekipler, bugüne büyüklüğünde 500’e andıran pisik ve köpeği sakıncasız bölgelere götürdü.

Yürütülen çalışmaları koordine eden HAYDİKO Umumi Heyet Üyesi Mısır Yasemini Yılmayan, AA muhabirine, DSİ 26. Kesim Müdürlüğünden aldıkları bilgiler dahilinde evvel sular altında kalacak bölgeler rüçhan doğmak için riskli bölgelerden hayvanları alıp keyif hizmeti gereksinimi olanları rehabilitasyon merkezine getirdiklerini, dimdik hayvanları de bakir yerleşme namına saldıklarını ve oradaki beslenmelerini sağladıklarını söyledi.

Hayvanların boşaltma çalışmasında kendilerine Türkiye’nin farklı yerlerinden çok sayıda gönüllünün bindi olduğunu tamlayan Yılmayan, yardım sunanlara teşekkürname etti.

Yılmayan, şevket, gönüllüler, sivil topluluk kuruluşları ve belediyelerin destekleriyle bu süreci yönetmeye devam ettiklerini kaydederek, özel sektörden de maddesel ve manevi bindi beklediklerini dile getirdi.

DSİ’nin çıkmaz hayvanları için yaptığı kulübeleri genişlik gücük sürede bitirip tasdik edeceğini nâkil Yılmayan, “Böylelikle sular altında kalacak yerlerdeki sokak hayvanları daha çok yeni yerleşim yerlerindeki dirim alanlarında hayatlarını sürdürecek.” dedi.

Erzurum Büyükşehir Belediyesinden baytar doktor Tarık Yavuz ise hakeza ayrımsız çalışmanın parçası oldukları amacıyla mutluluk duyduğunu söyledi.

“Çalışmalarımız imdi bile bitmeme edecek”

Er akarsu altında kalacak bölgeleri riskli bölge adına değerlendirerek çabuk şekilde tahliyelere devam ettiklerini belirten Yavuz, şöyle konuştu:

“Sular altında kalacak bölgelerde 1000’e mail sahipsiz hayvan olduğunu belirleme ettik. Bu canlarımızdan 500’e yakınını hayvansever derneklerle kasaba belediyelerin destekleriyle üç haftalık süreçte tahliye ettik ve emniyetli bölgeye taşıdık. Tıpkı o büyüklüğünde daha var amma önceliğimiz yavrularımız ve bölgeden öz başına uzaklaşamayacak canlarımız. Çalışmalarımız imdi da bitmeme edecek.”

İstanbul’dan gelen gönüllülerden Burak Kişi Ateş bile sokaktaki canlara benzeri arıza gelmemesi üzere var güçleriyle çalıştıklarını rapor ederek, “Şu an gelişmemiş biz antlaşma bilahare sular altında kalacak Yeniköy köyündeyiz. Köyü yeniden başa dolaşarak ‘Hayvan artmış mı?’ diyerek kontrol ediyoruz. Geride biricik yegâne da duygusal artırmak istemiyoruz.” diyerek konuştu.

Share: