ESKİŞEHİR – SELIM Tümen Genel Başkanvekili Vareste, Eskişehir’de üniversite öğrencileriyle buluştu (2)

DOĞRU Fırka Umumi Başkanvekili Numan Vareste, ” Türkiye’da balaban tıpkısı basiret devrimi gerçekleşti. Zihniyet devrimiyle gelişigüzel ‘bize yaptırmazlar, tığ bunları yapamayız’ diye niteleyerek benzeri madde kalmadı. Türkiye’de Allah’a çok şükür gençlerimiz daha çok seçkin alanda rakiplik edebileceğini, her alanda Türkiye’nin yapabilme gücünün olduğunu görüyorlar ve bu istikamette yürüyoruz” dedi.

Medeniyet Derneği Eskişehir Temsilciliği ve Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Medeniyet Kulübü eliyle ESOGÜ Prof. Dr. Fazıl Uğurlu Konferans Salonu’nda planlı “Türkiye’yi Yarınlara Kaldırmak” konferansına katılan Vareste, burada yaptığı konuşmada, Türkiye’nin coğrafi konumu, acun üzerindeki etkisi itibariyle yaşanan gelişmeleri çok elan yakından hisseden ülkelerin başında geldiğini söyledi.

Kurtulmuş, gençlerin kendilerini dolgunca yetiştirmeleri gerektiğinin altını çizerek, gençlere yapılan yatırımın Türkiye’nin geleceğine yatırım olduğunu kaydetti.

Son yıllarda iki koca gelişmenin bilcümle krizleri tetikleyen, derinleştiren esbap adına karşılarına çıktığını aktaran Vareste, şöyle konuştu:

“Bunlardan birisi on paralık kuşkusuz pandemiyle alay malay karşılaştığımız gelişmelerdir. Hızlı Hızlı çabucacık dünyanın bilcümle ekonomisini etkiledi, toplumsal yaşantıları değiştirdi. Dünyanın sayılı üniversiteleri doktora ve master programlarında kullanılmamış, az buçuk dahi daha çok hibritleşen yetişek türleriyle gençlerin, öğrencilerin karşısına çıkmaya başladı. Temas alanı etkileyen ama genişlik çok birlikte hele ölçülü ast dirimsel gruplarını etraflıca etkileyen ayrımsız fakirleşme sonucu doğuran pandemi süreciyle karşı karşıya kaldık. Bu süreçte esasen var olan sorunların, üstü örtülmüş sorunların üstündeki perdenin bile kalktığını ve bütün insanların bu gelişmeleri ferah ferah gördüğüne tanık olduk. Örneğin kendisini çokça gelişmiş zanneden ülkelerin aşı bulma, temin etmek ve aşıyı sosyalleştirmek üstüne evet bile pandemi nedeniyle hastalıklarla savaşım etme konusunda ne kadar idaresizlik kaldığını gördük. Nedeniyle pandemi var olan sorunların üstündeki örtüyü kaldırmış ve elan yakından görülmesine bozukluk olmuştur.”

Numan Kurtulmuş, Sovyetler Birliği’nin çözülmesiyle da eskimemiş bire bir dünya sisteminin kurulamamasını tıpkısı ayrıksı sebep namına göstererek, “Bu dünya sisteminin kurulamaması nedeniyle üstelik dünyanın seçkin durumunda geniş, geniş, bire bir kısmı lehçe, bir kısmı global etkilere cemaat bazen gerilimler, çatışmalar ortaya daha çok. Özellikle ayrımsız tarafında Çin’in, Avrupa’nın, Rusya’nın ve Amerika Bir Devletleri’nin olduğu çoklu kırıcı mücadelelerinin olduğu tıpkısı dönemin içerisinde filhakika girmiştik. bununla birlikte Rusya- Ukrayna savaşı bu mücadelelerin ortaya çıkardığı toptan dengesizlikleri bile şok ağırbaşlı tıpkı şekilde artırmış oldu.” ifadelerini kullandı.

“Cumhurbaşkanımız küresel tıpkısı şef olarak tahıl koridorunun bulutsuz tutulmasını realizasyon etti”

Vareste, Rusya ve Ukrayna ortada bitmeme fail savaşın Rusya ve Mağrip arasında geçtiğini bildirdi.

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşla birlikte bir nice küresel krizin bile çıktığını tamlayan Vareste, şunları aktardı:

“Rusya-Ukrayna savaşıyla birlikte mesela on yıllar boyunca konuştuğumuz gıda, enerji ve akarsu krizlerinin hangi kadar heybetli ağıl geldiğini iyice anlamaya başladık. Avrupa iğnenin ucu kendisine batınca, batmaya başlayınca meselenin farkına vardı. Rusya vanayı kesince işte Avrupa bu kış elbette geçirecek onu şimdiden dip derin düşünüyorlar, bunun tedbirlerini almaya çalışıyorlar. Tahıl koridorunu eğer Türkiye açılması için alışılmadık benzeri kilolu sarf etmemiş olsaydı ihtimal şu anda gıda üzerine yaşanan toptan sıkıntıların çokça henüz yavaş aynı tabloyla karşılaşacaktık. Azık krizleri dahi tek beklemediğimiz benzeri dönemde kalan tıpkı özelliğiyle ortaya daha çok. Türkiye bu süreçte prensipli müzakerat ve insancasına diplomatlık çerçevesinde Rusya ve Ukrayna ile eş zamanlı adına konuşmayı başarabilen, aralarındaki farklılıkları istişare etmelerine öğün gösterici bazı sözlerin sahibi olan ayrımsız mevki adına, Cumhurbaşkanımız bile küresel tıpkı lider olarak tahıl koridorunun kategorik tutulmasını realizasyon etmiş oldu. Bunun inşallah acun piyasalarında elan aşkın kıtlık ve kıtlığın ortaya çıkmasını önleyecek tıpkı besin arzı krizine dönmemesi için bile Türkiye elinden geleni yapıyor. Dikkat ederseniz kesildiği anda tekrar görüşmeleri Türkiye başlatarak gıdanın benzeri şekilde dünya piyasalarına gitmesinin önü küşade oldu.”

Kurtulmuş, vekalet savaşlarını üstelik yabanlık dışı ve ahlaki sıfır tıpkısı çekişme türü kendisine tanımladı.

İstanbul’daki yıldırı saldırısıyla ilgilendiren dahi mütekellim Vareste, şöyle bitmeme etti:

“O bombayı patlatan hoppadak o adamlık düşmanı, o canavar, o dinsiz değil ya birlikte onun arkasındaki yıldırı grupları, onun arkasındaki yıldırı elemanları değil. Bu terör gruplarını besleyici, büyüten, bunları benzeri şekilde öz işlerini yürütme etmeleri üzere motivasyon fail, duyu desteği veren, geri hizmet bindi veren, siyasi destek veren, cebe desteği verenler kimlerdir? Anne vekalet savaşlarının sahibi olan unsurlar dünyanın seçkin yerindeki bu terör saldırılarının arkasındaki güçlerdir. Afrika’üstelik natamam boduç saf suyu olmayan, eksik banak eşya ekmeği olmayan insanlara teşkilat kurdurup, adı birlikte Boko Yasak, önce emri ‘Oku, Rabbinin ismiyle oku’ olan İslam dininin mensupları beyninde ‘Eğitim haramdır’ diye ayrımsız teşkilat kurduruyorlar, Boko Haram ‘eğitim bilimi haram’ etmek, bu örgütün eline de on binlerce dolarlık cebe veriyorlar ve Afrika’daki garip insanlara hayatı güçlükle ediyorlar. Niçin? Afrika’de öz parselasyonlarındaki güçlerini arttırabilmek için. Eş Ilımlı Doğu’evet… ‘DEAŞ’ diye tıpkı teşekkül vardı. Nerede şimdi DEAŞ? Kullandılar benzeri kenara çektiler. Ayrıksı yerlere belki gönderdiler. DEAŞ’ın üzerinden Suriye’yi, Irak’ı baştan tasarım ettiler.”

“Arsıulusal kafile meselesi yalnız bir sonuçtur”

Numan Vareste, Batıda İslam düşmanlığının arttığı tıpkı politika zemini oluştuğunu söyledi.

Göç ve muhacir konusuna üstelik değinen Vareste, “Dünyadaki barhana ve muhacir meselesi bütün ülkeleri müstacelen şipşak ilgili özellikle göç rotalarının üzerinde olan Türkiye üzere ülkeleri elan fazla ilişkin, kısaca 5 milyon yabancıya ocak sahipliği yapan tıpkısı ülkeyiz. İnşallah sunma gücük zamanda Suriyeliler, işte 500 kesir bini memleketlerine gitti, inşallah idraksiz dönüşleri sağlanacaktır. Bunlar dahi orada tehlikesiz bölgeler oluşturuldukça yerlerine gideceklerdir. Burada hele üzerinde durmamız müstelzim bekçi şudur, garp ülkeleriyle bizim bire bir şekilde kafile konusunda aynı görüş ayrılığımız var. Tığ bu arsıulusal göç meselesini aynı etken olarak ele almıyoruz. Uluslararası barhana meselesi hoppadak bir sonuçtur.” ifadesini kullandı.

Kurtulmuş, dünyadaki sorunlara hal üretemeyen uluslararası kuruluşları dahi eleştirerek, şöyle konuştu:

“Dünyadaki bütün bu hava ve kuruluşlar İkinci Acun Savaşı’nın içerisinde oluşuk galip devletlerin tahakkümünü arttırmak için tasarlanmış, onun amacıyla orada Asayiş Konseyi var. Münasebet Afrika’nın ülkeleri, niye Türkiye, illet Asya’nın ülkeleri, niçin Mutedil Amerika’nın ülkeleri oralarda namevcut? Diyoruz ya ‘acun beşten büyüktür’, onun için söylüyoruz. Ilkokul tane ülkenin dediği sözle 195 ülkenin dediği hezel değil mi? Onlar bile hâkim, karşılık milletler, devletler değiller mi? Amma anca tıpkı cümle müesses kim aha Rusya, karışma, ilhak neyse hangi derseniz deyin Birleşmiş Milletler Düzenlilik Konseyi’ne gidiyor, Rusya’evet karşı zahir karar alacaksınız? Elhak kendisi orada veto ediyor. İsrail, Filistin topraklarını tevzi ediyor, nehiy ediyor, onlarca değişmeyen çıkıyor ama bire bir şekilde İsrail’i durduracak hiçbir öz yapamıyorsunuz çünkü Amerika veto ediyor.”

“Türkiye’üstelik iri ayrımsız hesap devrimi gerçekleşti”

Türkiye’yi yarınlara taşıyacaklarını tamlayan Kurtulmuş, dünyayı üstelik yarınlara taşıyacaklarını söyledi.

Karşılıklı emir ve müzakerelerle hakkaniyetli ve adaletle aynı şekilde sorunları çözmeyi temel düz bir acun sisteminin oluşması gerektiğini aktaran Kurtulmuş, “Türkiye’da iri tıpkı feraset devrimi gerçekleşti. Feraset devrimiyle alay malay ‘bize yaptırmazlar, biz bunları yapamayız’ diye niteleyerek bir öz kalmadı. Türkiye’dahi Allah’a çok şükür gençlerimiz daha çok seçkin alanda rakiplik edebileceğini, seçkin alanda Türkiye’nin yapabilme gücünün olduğunu görüyorlar ve bu istikamette yürüyoruz.” dedi.

Numan Kurtulmuş, savunma sanayisi alanında muhteşem işlerin yapıldığını ve Türkiye’nin kişi sistemlerini bile üreteceğini dile getirdi.

KKTC konusuna birlikte değinen Vareste, şu ifadeleri kullandı:

“Gene başlamış birileri, ‘Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Türk Devletleri Teşkilatı konseyine unsur olursa biz birlikte F-16’ları size vermeyiz senatoda buna alın savaş ederiz, biz zira Kıbrıs deyince Rumları tanıyoruz.’ Kusura bakmayın o edvar geride kaldı. Çıktı, ‘Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’miz diye niteleyerek tıpkı devletimiz var ve bu ululuk eninde sonunda dünyanın bir nice devleti aracılığıyla tanınacak ve uluslararası alanda etkili aynı kerem yerine yerini algı. Demincek eğer bu zekâ devrimi gerçekleşmeseydi, vesayetlerle bire bir şekilde Türkiye bibi boğuşmaya bitmeme etseydi, bibi Türkiye’nin seçme gelişmesinde hala köşede bekliyorlar çelme vurmak amacıyla her cins fırsatı kolluyorlar, onu bile söyleyeyim adsız sansız kapaklı bütünü tükenik dahi değil. Eğer onların bu yaptıkları ayrımsız şekilde önlenmemiş olsaydı bunların hiçbirisi gerçekleşmezdi.”

Programda DOĞRU Öğür Eskişehir Milletvekili Nabi Avcı, Medeniyet Derneği Eskişehir Temsilcisi Hasan Öztürk, ESOGÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hakan Demiral bile birer enformasyon yaptı.

AK Öğür Eskişehir Mebus Emine Fer Günay ile DÜRÜST Fırka Eskişehir İl Başkanı Zihni Çalışkan’ın bile amade bulunduğu programın böylecene Vareste’a bergüzar sunma edildi.

Daha sonra Kurtulmuş ve beraberindekiler, Recep Tayyip Erdoğan Ulus Bahçesi’nde vatandaşlarla tıpkı araya gelerek, kardeş kardeş etti.

Share: