Türkiye İşçi Partisi Yöneticisi Yazar Stabil Çulhaoğlu Yaşamını Yitirdi

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Fırka Meclisi üyesi, edip Dayanabilen Çulhaoğlu; zaman, 75 yaşında yaşamını yitirdi.

TİP Tümen Meclisi üyesi Mütehammil Çulhaoğlu geçirdiği kalp krizi sonucu, bugün 75 yaşında mevt etti. Çulhaoğlu; Özürlük ve El Birliği Partisi (ÖDP) ve Toplumcu İktidar Partisi’nin kurucuları ortada düz almıştı. Birgün gazetesi, Sol vukuf portalı ve İleri Bilim genel ağ sitelerinde gündeme ait yazıları yayınlaşmıştı.

TİP, Çulhaoğlu’nun ölümüne ilişkin, “Ülkemizde Marksizme birbirinden kızıl katkılar sunan, ömrünü bükülme ve toplumculuk mücadelesine adamış, hareketimizin fikri öncüsü Pek Çulhaoğlu yoldaşımızı kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz” açıklamasını yaptı.

METİN ÇULHAOĞLU KİMDİR?

Takatli Çulhaoğlu, 1947 yılında Balıkesir’de doğdu. 1970 yılında Orta Doğu Ustalık Üniversitesi’nin İktisat Fakültesi’nden çıkışlı olan Çulhaoğlu, 1968-1969 yıllarında ODTÜ Toplumcu Düşün Kulübü’nde idarecilik yaptı. Birinci ve ikinci Türkiye İşçi Partisi’nde fariza düz Çulhaoğlu, 1975–1978 yılları ortada haftalık Gidiş dergisinde sırasıyla yazar, yazı işleri müdürü ve başmuharrir namına görevler üstlendi. Türkiye İşçi Partisi 2. Kongresi’nde yaşanan ayrışmadan bilahare Yalçın Aşağılık, İlhan Akalın ve Mesut Odman (Odabaşı) kadar isimlerle Eylül 1979’da Sosyalist İktidar dergisini çıkarmaya başladı. Mahiye olarak yayınlanan dergi toplam 11 sayı imdi. Çulhaoğlu, bu derginin genel eser yönetmenliğini üstlendi. Derginin işaret hayatına 12 Eylül 1980 darbesiyle son verildi.

1983–1986 yılları beyninde cezaevinde artan Çulhaoğlu, 1986 yılında Gelenek dergisi kolektifinin kuruluşunda bulundu. Bu akıntı elan sonra partileşerek Toplumcu Türkiye Partisi (STP) olarak yöntem sahnesindeki yerini aldı. Çulhaoğlu 1993 yılında partiden ayrıldı ve bir kadro arkadaşıyla alay malay Toplumcu Yöntem dergisini çıkarmaya başladı. Sosyalist Politika grubu, sırasıyla Bir Sosyalist Tümen (BSP) ve Özgürlük ve Tesanüt Partisi’nin (ÖDP) kuruluşlarında yer aldı. 2001 yılında Toplumcu Siyaset grubuyla alay malay ÖDP’den ayrılarak, Gelenek Hareketi ile yollarını yeniden birleştirdi ve Türkiye Altın Partisi’ne (TKP) katıldı. O tarihten 2014 yılına büyüklüğünde partinin Biçim Komitesi’nde görev aldı. Çulhaoğlu, TKP’de 2014 yılı April ayında başlayan ayrışmayla gelişigüzel Halkın Türkiye Komünist Partisi’nin (HTKP) kuruluşunda kayran aldı. 7 Teşrinisani 2017’de kurulan Türkiye İşçi Partisi’nde (TİP) Minval Yarkurul görevini üstlenen Çulhaoğlu, TİP Tümen Meclisi üyesiydi.

Birgün, Sol selen portalı kadar birçok günlük gazetede kenar yazıları yazdı. 16 Ağustos 2014 tarihinden bugüne İleri Olgun internet sitesinde salı ve cumartesi günleri yazıları yayınlandı.

Share: