Marmara Bölgesinde Sismotektonik Tetkikat Üstüne Türkiye-Almanya Ortak Sempozyumu

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, İstanbul’bile 1864 olan içtima alanının 5 bin 633’e çıkarıldığını belirterek “Toplantı alanlarındaki şanlı özelliğimiz 500 metreye büyüklüğünde olan alanı bulabilmektir ki zannediyorum yüzde 75’in üzerinde bunu İstanbul’birlikte bulmuş durumdayız.” dedi.

AFAD ile Almanya Yerbilimleri Enstitüsü (GFZ) beyninde 2012’bile imzalanan protokolle başlatılan “Şimal Rum Fay’ında Jeofiziksel Gözlemler-GONAF” projesi kapsamında, dünyada önce uygulamalardan birisi olan son teknoloji Yoğun Kuyu Sismometre Ağları ile Marmara Denizi başta tutmak için Marmara Bölgesi’nin deprem aktivitesi hassasiyetle izleniyor.

Türkiye ile Almanya arasında hesaplı deprem konusundaki araştırma ve iş birliği faaliyetlerini yükseltmek, yapılan çalışmaları gitmek üzere AFAD ile GFZ ortaklığında, “Marmara Bölgesinde Sismotektonik Araştırmalar Üzerine Türkiye-Almanya Ortak Sempozyumu” düzenlendi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Bahçelievler’bile aynı otelde gerçekleştirilen sempozyumun küşat oturumunda yaptığı konuşmada, Türkiye ile Almanya’nın 1980’li yıllardan beri sarsıntı riskinin ve deprem zararlarının azaltılması üzerine kuma çalıştığını söyledi.

17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nin üzerinden 23 sene geçtiğini anımsatan Aristokrat, “Sesimi duyan var mı?” cümlesinin Türkiye, üste dünya üzere bir travma olduğunu tabir etti.

Resmi rakamlara göre 23 sene geçmiş Marmara Depremi’nde 18 bin 373 kişinin hayatını kaybettiğini tamlayan Aristokrat, Türkiye’nin bu afetten iri öğüt çıkardığını dile getirdi.

AFAD’ın topluma cesaret veren bir kurum olduğunu aktaran Soylu, AFAD’ın bugün itibarıyla 6 bin personeli, 81 diyar müdürlüğü, 11 kontak müdürlüğü, 35 ilde mecmu 226 ilçe facia dalavere merkezi, Türkiye genelinde 26 lojistik deposu, 54 destek deposu ve birlik dijital altyapısıyla arsıulusal ölçekte kredili ve faziletli kapasiteli benzeri hava haline geldiğini vurguladı.

AFAD’ın Türkiye’nin sonuç yıllarda kapasitesini yeryüzü çok geliştiren ve kendisini alanına yeryüzü dolgunca hazırlayan alım olduğuna dikkati çeken Soylu, Türkiye’nin ilmî kapasitesini ülkenin afetle yüz yüze kalacağı bütün risklere göre değerlendirmeye çalıştıklarını kaydetti.

“Türkiye’deki içtima alanlarının yüzdelik 75’inin altyapısı amade”

İstanbul’üstelik esbak yıllar kişi başı 1,12 metrekare olan kıran kavuşum alanının zaman 3,37 metrekareye yükseldiğini anlatan Aristokrat, “Toplanmış benzer İstanbul’de 1864 idi, şu anda 5 bin 633 toplantı alanı var. Bizim içtima alanlarındaki yetişkin özelliğimiz 500 metreye kadar olan alanı bulabilmektir kim zannediyorum yüzde 75’in üstünde bunu İstanbul’dahi bulmuş durumdayız.” diyerek konuştu.

Türkiye’de 28 bin 474 toplantı alanının yüzde 75’inde, İstanbul’daki içtima alanlarının ise yüzdelik 56’sında telefon, ruh, akarsu, şebeke ve sair enfrastrüktür işlemlerinin hazır olduğunu belirten Aristokrat, 17 Ağustos 2023’e büyüklüğünde başta İstanbul başlamak amacıyla Türkiye genelindeki içtima alanlarındaki enfrastrüktür, şebeke, su ve hareketlilik kadar ihtiyaçlarının yüzdelik 100’ünün tamamlanacağını vurguladı.

İstanbul’de kıran durumlarında tahaffuz kapasitesinin 1 milyon 390 bin 172’ye ulaştığını anlatan Soylu şöyle devam etti:

“140 değişik noktada çerge şehir veya konteyner site kapasitesi ise 997 bin kişiye yükseltilmiştir. Zımnında toplamda 2,3 milyon yabanlık tıpkı barınma kapasitemiz İstanbul’üstelik hazırlanmıştır. İstanbul’dahi 2021 yılında lojistik depomuz da hizmete girmiştir. Bu depomuzda deri, yatak ve değişik ihtiyaçlar birlikte bulunmaktadır. 2021 Facia Terbiye Yılı kapsamında İstanbul’bile 7,7 milyon vatandaşımıza kıyamet farkındalık eğitimi amacıyla ulaşılmıştır. İstanbul’daki AFAD gönüllü sayımız 108 bin, eğitimi mütemmim bindi AFAD gönüllü sayımız ise 2 bin 120’dir. İstanbul’un 39 ilçesinde AFAD İlçe Merkezlerinin kurulumu tamamlanmıştır. 903 mahallemizde mahalle ilişki ofislerimiz müesses ve mukteza görevlendirmeler yapılmıştır. AFAD İl Müdürlüğü binasında Türkiye’da önce yerine gidiş geliş emniyet şehir güvenlik idare sistemi, açıkgöz insanlı sezinleme uçağı, insansız çekicilik uzlaştırıcı ve emniyet helikopterlerinden bire bir anda görüntü aktarımı gerçekleştirilmektedir. Tıpkısı millî, 2 bölgesel, 3 tematik tatbikat gerçekleştirilmiştir.”

AFAD’ın dijital uygulamaları ve say sistemlerinden bahseden Aristokrat, Türkiye’dahi bugüne büyüklüğünde 554 bin kişinin AFAD gönüllüsü oluşmak için başvuru yaptığını, 145 bin 548 kişinin eğitimlerini tamamladığını rapor etti.

Türkiye’nin kıran yönetiminin tepkisel değil, ciddi olduğunu dile getiren Soylu, sonuç 2,5 yılda afetten afete koşturduklarını, yegâne bire bir kişiden, “Nerede bu ihtişam?” sözünü duymadıklarını, hangi olursa olsun simultane kıran bölgesine ulaştıklarını kaydetti.

Soylu, akıbet 2,5 yılda TOKİ ve AFAD iş birliğinde 60 bin 395 bölük yapımına başlandığını, 42 bin konutun yapımının tamamlandığını ve sahiplerine tasdik edildiğini aktardı.

Sempozyumda Marmara’nın deprem tehlikesi ele alınacak

İstanbul Valisi Yüce Yerlikaya, AFAD Başkanı Yunus Sezer ve GFZ Yönetim Kurulu Bilimsel Tetkikat Başkanı Prof. Dr. Susanne Buiter üstelik oturumda müracaat yaptı.

Bakan Aristokrat, Susanne Buiter’a Türkiye’nin hareket od haritası ile levha hediye etti.

Gerek Türkiye ile Almanya beyninde hesaplı faaliyetlere ulama vermiş, gerekse da Marmara Bölgesi’nin depremselliği üstüne çalışmalar yürütmüş veya yürütmekte olan Türk ve arsıulusal katılımcıların davet edildiği etkinlikte, açılış oturumunun birlikte 6 bilimsel ve çağrılı konuşma oturumu yapılacak. Bu oturumlarda 35 lokma tatlısı ile Marmara Bölgesi’nin yer sarsıntısı tehlikesi ve gerçekleştirilen ilmî çalışmaların durumu değerlendirilecek.

20’si arsıulusal olmak üzere 100’e mail bilim insanı ve araştırmacının katılacağı sempozyumun, Marmara Bölgesi’nde araştırmalar yürütmekte olan Türk ve arsıulusal araştırmacılar için ileriye müteveccih iş birlikleri ve kuma faaliyet alanları oluşturması açısından birlikte kocaman benzeri punt olacağı değerlendiriliyor.Share: