AKUT’un Marmara Depremi’nin 23. yılı anısına düzenlediği koşu Ataşehir’den başladı

Kontrol Kurtarma Derneğinin (AKUT), 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nin 23. yılı anısına, İstanbul-Değirmendere arasındaki 115 kilometrelik parkurda düzenlediği koşu İstanbul Ataşehir’den başladı.

IVEĞEN Yönetim Kurulu Başkanı Recep Şalcı, Ataşehir’deki IVEĞEN İskender Iğdır Geri Hizmet Merkezi’ndeki etkinlikte, zelzele konusunda farkındalık gerçekleştirmek için Değirmendere’ye büyüklüğünde sürecek tıpkısı koşu düzenlemeye karar verdiklerini söyledi.

Amaçlarının depremin etkilerine dikkati eksiltmek olduğunu tamlayan Şalcı, şöyle konuştu:

“IVEĞEN İskender Iğdır Geri Hizmet Merkezi’nden başlayacak bu koşun, 115 kilometrelik Değirmendere’ye kadar sürecek. Sporcularımız bu koşuyla depreme dikkati çekmeye ve İstanbul’un üstelik alelhusus afete hazırlanması üstüne bir farkındalık yaratmaya çalışacak. Depremler bir tabiat olayı ve bizim bunlara tedarikli olmamız gerekiyor. Üzülmek dövünmekten tezayüt yapmamız müstelzim yeryüzü büyük molekül, depremlere yetişmek. Bunun amacıyla de zelzele öncesinde yapacaklarımızı çok hızlı bire bir şekilde bitirmemiz gerekiyor kim ayrımsız ahir şişman depremin ne devir geleceği galiba değil. Bizim buna amade olmamız lazım.”

Etkinlikte AKUT gönüllüsü ve AKUT’a destek veren sporculardan oluşan 34 nefis grup İstanbul-Değirmendere arasındaki 115 kilometrelik koşuya başladı.

AKUT’un etkinlikleri kapsamında sarsıntı saati olan 03.02’dahi AKUT İzmit Ameliyat Merkezi’nde tıpkısı ihtifal töreni düzenlenecek. Değirmendere’üstelik 1999’bile suya gömülen binaların bulunduğu bölgede plonjon etkinliği gerçekleştirilecek.Share: