TPAO Genel Müdürü Âlim, gaz taharri ve tarh faaliyetlerini değerlendirdi Açıklaması

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Umumi Müdürü Melih Eğlek Bilimci, “Oruç Başbuğ gemimiz, kabiliyetleri geliştirilerek Akdeniz’üstelik kullanılmamış görevlere yönlendirilmek amacıyla hazırlanıyor. Mail tıpkısı tarihte onun bile fariza süresi gine başlayacak.” dedi.

Dünya Petrol Jeologları Birliğince Trabzon’bile aynı otelde düzenlenen Karadeniz’birlikte Taharri, Istihsal ve Süper Mıntıka Düşüncesi Konferansı’na katılan Bilimci, AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

Daha önceki Bükreş ve Batum kabilinden Karadeniz’in değişik şehirlerinde tınlamalı kendisine yapılan konferansa bu sefer Trabzon’un familya sahipliği yaptığını belirten Bilim Adamı, alelhusus Karadeniz’birlikte TPAO’nun yaptığı keşiflerden sonradan ortaya çıkan potansiyeli elan dolgunca yararlanmak ve henüz bereketli kullanmak için petrol jeologlarının birbiriyle teknik fikir alışverişini hırsızlamak için ayrımsız arada olduğunu söyledi.

Sakarya Gaz Sahası’ndaki icraat

Bilimci, Fatih araştırma gemisinin 21 Ağustos 2020’birlikte Karadeniz’üstelik Türkiye’nin tarihindeki yer şişman doğal gaz keşfini yapmasının arkası sıra Sakarya Doğal Gaz Sahası’nda planlı çalışmaların sürdüğünü bildirdi.

Âlim, şöyle bitmeme etti:

“Sakarya Doğal Gaz Sahası’nın geliştirilmesi faaliyetleri içerisinde tespit kuyularını imtihan ederek esasta rezervuarın davranışını henüz mebzul fark etmek için yaptığımız çalışmalar büyük bir hemencek bitmeme ediyor. Sakarya Gaz Sahası’nda yaptığımız çalışmalar, karada yapılan gaz işleme tesisleri, denizde yapılan boru hatları ve deniz tabanı iletim sistemleriyle alay malay üç esas ayrı kol halinde birbirinden bağımsız milletvekili olarak yürütülüyor. Bu çalışmaların ana hedefi, Ev 2023’te önceki gazı sisteme teyit edebilmek üzere kurulmuş vaziyette. Türkiye, çıktı Karadeniz baseninde yaptığı çalışmalarla beraber hem operasyonel kabiliyetini herkese, dünyaya, acun enerji sektörüne ispatlamış ve geliştirmekte olan benzeri devlet konumunda. Temel hedefimiz 2030 yılına büyüklüğünde Türkiye’nin gaz ihtiyacının tamamını karşılayacak hamleleri muktedir olmak.”

Sakarya Doğal Gaz Sahası’nın ihya projesinin karaca tesisleri ayağının Filyos’ta olduğunu anımsatan Bilimci, “Denizden borazan hatlarıyla mevrut gaz, Filyos’ta işlenerek millî şebekeye teyit edilecek. Bahir tabanına kurduğumuz sistemler ve borazan hatları, yağız tesisleriyle beraber dizge bütün olacak.” dedi.

Bilim Adamı, bütün projelerde domestik kayırıcı ve aksiyon gücüne nazik önem verdiklerini, bundan yağlık domestik mühendis ve tekniker tavlandırmak, Türkiye’nin petrol endüstrisindeki kayırıcı kaynağını imar etmek amacıyla Yükseköğretim Oturmuş hareket birliğinde, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Çaycuma Çığır Yüksekokulunda (MYO) yöre lisans programı açılmasını sağladıklarını söyledi.

Bölümün daha önce yılında Türkiye’nin bildirme efdal puanlı MYO bölümlerinden biri haline dönüştüğünün altını çizen Bilgin, “Bir Lahzada peşinden bile lisans öğrencileri amacıyla burs programı geliştirdik. Bu programa birlikte Türkiye’nin önce 1000’i içerisinden 10 öğrenci başvurmuş durumda. Bu sayının giderek artacağını düşünüyoruz. Gençlerimize; bize, kurumumuza ve ülkemizin geleceğine duydukları büzük için teşekkürname ediyoruz. Bizim birlikte görevimiz, gençlerimizin bu güvenini boşa çıkarmamak ve onlara katiyen mahcup olmamak Allah’ın izniyle.” diye niteleyerek konuştu.

“Karadeniz’in seçkin köşesini adım adım tarayacağız”

gaz arama faaliyetleri kapsamında Ordu ve Ünye’dahi yapılacak çalışmalara da değinen Bilim Adamı, sismik araştırı yapacak Barbaros Hayrettin Vakur gemisinin Ünye Limanı’na geldiğini anımsattı.

Barbaros Hayrettin Kâmil gemisinin, Karadeniz’in itidalli ve gün doğusu kısmında kalan sismik açıkları tutmak için görevine devam ettiğini tamlayan Bilim Adamı, şunları kaydetti:

“Bu çerçevede biz Karadeniz’in tamamını tıpkısı süper basen adına ele alıyoruz. Filhakika bugünkü toplantının amaçlarından birisi da bu olgu üzerinde düşün alışverişinde bulunmak. Hep bu süreci hissetmek amacıyla, jeolojiyi ihata etmek üzere gerçekte sismik çalışmalara gerekseme var. Barbaros Hayrettin Gösterişli gemimiz bu sismik çalışmaları hatmetmek için görevlendirilen gemilerden bire bir tanesi. Tıpkı gayr de Oruç Ser gemimiz. Oruç Reis Bey gemimiz bile kabiliyetleri geliştirilerek Akdeniz’bile bakir görevlere yönlendirilmek için hazırlanıyor. Yakın benzeri tarihte onun de fariza süresi esasen başlayacak.”

Kargaşa, Ünye ve Karadeniz’deki ayrıksı bölgelerde potansiyel vadeden sahaların, evleviyet verdikleri alanların olduğunu ve buralarla ilişik çalışmaların hareket planı çerçevesinde devam ettiğini anlatan Bilimci, “Barbaros Hayrettin Paşa gemimizden gelecek veriler, sondajlardan aldığımız doneler hep bunların bütünü aslında bu hisse senedi planının içerisinde. Öncelikleri arada sırada değiştirebilir, öne alınabilir, biraz elan ertelenebilir amma ana itibarıyla söylenmesi gereken şu; Karadeniz’in herhangi bir köşesini adım adım tarayacağız ve kazıyacağız.” diyerek konuştu.

Share: