Sakarya Büyükşehir Belediyesi, 3 ayda 20 ton çilek üretti

Sakarya Büyükşehir Belediyesi, 18 dönüm arazide 3 ayda 20 titrem çilek üreterek ekonomiye yardım sağladı.

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, Bakacak Mahallesi sınırları süresince Tavhane NANIAZIZ yoluyla hazırlanan 18 dönümlük yer, şehrin bildirme artımlı bahçelerinden tıpkısı tanesine dönüştü.

Ziraat mühendisleri, üretim elemanları ve iz ihya uzmanlarıyla okkalı herkes oluşturan belediyenin, burada 3 ay kabil bodur sürede ürettiği 20 titrem çilek, kalitesi, doğallığı ve fiyatıyla büyük sargı gördü.

Çilek bahçesi, ürünleri yerinde kaldırmak isteyenlerin ziyaretine açılırken, yılın sonuç dönemlerine büyüklüğünde burada üretim yapılması ve hasat kapasitesinin artırılması hedefleniyor.

Büyükşehir Belediyesi, Sakarya Bitki Bilimi Vadisi’nde tıbbi-hoş kokulu nebat, Seracılık Mükemmeliyet Merkezi’nde domates ve gül, Alancuma’da kendir, Kılgılı Fellah Terbiye Merkezi’nde (UTÇEM) avokado ve ayrımlı alanlarda birçok istihsal gerçekleştiriyor.

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Kocaman, üreten, kazanan ve kazandıran Sakarya üzere çok çalıştıklarını, verimli toprakları sunma ferah şekilde kullandıklarını belirtti.

Göreve geldikleri günden itibaren şehrin ciharıyek yanında ekincilik projelerini hayata geçirdiklerini bildiren Koskocaman, şunları paylaştı:

“Bu artağan topraklarda meyvenin, sebzenin, bitkinin yüzlerce çeşidini hasat ediyor ve vatandaşlarımıza sunuyoruz. Makro Allah’ın sunturlu kentimize bahşettiği mükemmellik çeşni var. Toprağa ne ekersen, sana ürün olarak geliyor. Geçmişten mevrut tecrübemizi kullanarak dünyanın dört bir yanından şehirlerin gelip incelediği, kendilerine cila model yerine belirledikleri projeleri hayata geçirmekten banal mutluluk duyuyoruz. Sakarya, tarımla üreten, kazanan ve kazandıran site olmaya devam edecek. Tarım, bu şehrin geleceği olacak.”

Share: