TBMM Başkanı Şentop: Dokunulmazlıklarının kaldırılması komisyonun yetkisinde

TBMM Başkanı Şentop: Dokunulmazlıklarının kaldırılması komisyonun yetkisinde

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Yalova’birlikte murafaa heyetine müteveccih sözleri zımnında haklarında fezleke hazırlanan CHP’li 3 milletvekilinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasına ilgili, “Komisyonun işidir görevidir; ama alelhusus amme düzeninin bozulması yönünde düzenlilik güçleri ile ilgili eylemlerde bir şekilde entelekt görevinin devamı üstüne hususi hassasiyetlerimiz olduğunu inandırmak isterim” dedi.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, ’11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü’ kapsamında TBMM Kampüsünde yer düz Kabatepe Parkı’nda dikme dikti. Şentop, ağaç dikiminin arkası sıra matbuat mensuplarının sorularını cevapladı. Şentop, CHP milletvekilleri Mualla Yırtıkça Başarır, Seyit Torun ve Turan Akdoğan için, Yalova 2’nci Ağırbaşlı Ceza Mahkemesi’nde görülen sav sırasında mahkeme heyetine yönelik sözleri dolayısıyla hazırlanan fezlekenin, TBMM’ye sunulmak amacıyla Türe Bakanlığı’na gönderildiğinin hatırlatılması üstüne şöyle dedi:

“Ben dahi o görüntüleri izlemiştim. Haddinden Fazla tartı donör görüntüler. zaman zaman tartışmalar olabiliyor duruşma salonlarında. Ama mahkeme esnasında, görevi esnasında hakime alın bu şekilde rencide edici yüksek sesle ve hakaretvari ifadelerle saldırmanın, atak etmenin, çabucak milletvekilleri değil, alışılagelen bayağı vatandaşlarımız için de akıllıca olmadığını ve analog ayrımsız olayın da ben yaşanmadığını; şimdiye büyüklüğünde düşündüm, geriye çevrik yerine araştırdım yok.  Dolayısıyla vahim tıpkı görüngü.”

Şentop, Türe Bakanı Bekir Bozdağ’ın, bahis konusu milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması yönündeki Meclis’e yaptığı çağrıya ilişik de “Divan Başkanlığı doğrusu gelen hep fezlekeleri hemen teşri sorumsuzluğu bakımından inceleyerek ilişkin komisyona sevk ediyor. Komisyonun işidir görevidir; amma alelhusus amme düzeninin bozulması yönünde güvenlik güçleri ile ilgili eylemlerde bir şekilde entelekt görevinin devamı üzerine özel hassasiyetlerimiz olduğunu ifham etmek isterim” diye konuştu.

Share: