TBMM Başkanı Şentop, CHP’li üç milletvekilinin imtiyaz fezlekesini değerlendirdi

TBMM Başkanı Şentop, Yalova 2. Yoğun Ukubet Mahkemesi duruşmasındaki görüntülerin çok çeki donör olduğunu belirterek CHP’li üç milletvekilinin dokunulmazlıkların kaldırılması tartışmalarına ait “Meclis Başkanlığının özel aynı yetkisi bulunmayan. Sedir Başkanlığı gelen hep fezlekeleri çabucak yasama sorumsuzluğu bakımından inceleyerek ilgilendiren komisyona sevk ediyor.” dedi.

Şentop, 11 Son Teşrin Milli Ağaçlandırma Haset dolayısıyla Türkiye Şişman Budun Meclisi Kampüsü’nde meydan alan Kabatepe Parkı’na dikme dikti.

Fidan diktikten bilahare izah özne Şentop, güzeşte sene haddinden fazla hususi fidanlar diktiklerini bu sene bile 2022 yılı olması nedeniyle 22 fidan diktiklerini belirtti. Şentop, bütün vatandaşları ağaç dikmeye davet etti.

Şentop, tıpkısı gazetecinin, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı vasıtasıyla CHP Mersin Saylav Mualla Yırtıkça Başarır, Kalabalık Saylav Seyit Torun ve İstanbul Mebus Turan Aydoğan üzerine Yalova 2. Bati Ukubet Mahkemesindeki duruşmada “duruşma hakimlerine aşikâre hakaret” ve “adaletli yargılamayı etkilemeye adım” iddialarından değişik fezleke düzenlediğini belirterek bu milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılmasına ilgili sorusunu yanıtladı. Şentop, şu ifadeleri kullandı:

“Ben de o görüntülerini izlemiştim. Çok üzüntü donör görüntüler. Mahkeme salonlarında bazı bazı tartışmalar olabiliyor ama duruşma esnasında hakime cebin rencide edici, yüksek sesle ve hakaretamiz ifadelerle yumulmak vakit kaybetmeden milletvekillerimiz için değil bayağı vatandaşlarımız üzere üstelik akla yatkın değil. Geriye çevrik yerine araştırdım, benzer tıpkısı fenomen bulunmayan. Bu, ağır tıpkı görüngü.

Diğer süreçlerde ise Divan Başkanlığının hususi benzeri yetkisi bulunmayan. Meclis Başkanlığı mevrut bütün fezlekeleri hemen yasama sorumsuzluğu bakımında inceleyerek ait komisyona atıf ediyor. Komisyonun işidir, görevidir amma alelhusus amme düzeninin bozulması yönünde güvenlik güçleriyle ilişik eylemlerde; benzeri şekilde müdrike görevinin devamı üstüne özel hassasiyetler olduğunu ifşa etmek isterim. Bu konu Muhtelit Komisyonun yetkisindedir.”

Divan Başkanı Şentop, matbuat mensuplarından üstelik fidan dikimi amacıyla yer atmalarını istedi.

Share: