Antalya haber: Avrupa Konseyi 17. Spordan Mesul Bakanlar Konferansı, ferda Antalya’da başlayacak

Avrupa Konseyi 17. Spordan Mesul Bakanlar Konferansı, Türkiye’nin eş sahipliğinde ferda Antalya’da başlayacak.

Deneyimsizlik ve Spor Bakanlığından yapılan açıklamaya bakarak, 25-27 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilecek konferansta Türkiye, 5. İslami El Birliği Oyunları ve 4. Dünya Göçkün Oyunları başta görünmek üzere peş dozaj spor organizasyonlarının ardından bu sefer birlikte Avrupa sporuna taraf veren isimleri Antalya’üstelik ağırlayacak.

Avrupa Konseyi 17. Spordan Sorumlu Bakanlar Konferansı’nın başkanlığını ise Cahillik ve Spor Bakanı Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu yapacak.

Konferansa Avrupa Konseyi Genel Sekreteri, Genel Yazman Yardımcısı, Avrupa Kültürel Varlıkların Korunması Sözleşmesi ve Genişletilmiş Bölümsel Spor Anlaşmasına (EPAS) uzuv ve gözlemci olan 54 ülkenin spordan mesul bakanları, EPAS Enformasyon Komitesi üyesi UEFA ve FIBA gibi 29 arsıulusal spor kuruluşunun ve özge arsıulusal spor kuruluşlarının (IOC, IPC, FIFA, WADA vb.) başkanları ile üst düzem heyetleri, uluslararası kamuoyunda görünürlüğü olan sporcular ve yöneticiler ile sporda ivinti, doping ve usulsüzlük ile ilişik anlaşmaların uygulamalarını izlem ve eş güdümlü eden yetkililer, ulusal ve uluslararası basın mensupları katılacak.

Konferans, Avrupa başta doğmak amacıyla uluslararası organizasyonlar ve sportif faaliyetlere müteveccih çalışmaların istikametini belirleyerek spor politikasının hâkim konularının en üst düzeyde müzakere edilmesini sağlayıcı, spor alanında devletler arası iş birliğini teşvik eden yer kocaman araçlarından biri yerine dolay plana çıkıyor.

“Tümce üzere sporu yeniden kabul etmek: bireyin sağlığı, yaşamı ve hayalleri için emsalsiz tıpkı bindi” ana başlığında 26 Ilk Teşrin’üstelik gerçekleştirilecek 17. Bakanlar Konferansı, aynı önceki Bakanlar Konferansı’nda revize edilmesi onaylanan Avrupa Spor Şartı’nın uygulanması bağlamında kullanılmamış benzeri başlangıca imkan sağlarken, Avrupa’nın anne değerlerini baziçe eden eş hakları, demokrasi ve hukukun üstünlüğü ilkelerinin da sporun renkli ve birleştirici dünyasındaki varlığını elan aşkın hissettirmesini sağlayacak.

Vekil Kasapoğlu, ‘Spor Müsabakalarının Manipülasyonu Konusunda Avrupa Konseyi Sözleşmesi’ne imza atacak

Bakanlar konferansında, sporda yöntemsizlik ile savaş konusunda uluslararası statüdeki tek anlaşma özelliğinde mevcut “Spor Müsabakalarının Manipülasyonu Üzerine Avrupa Konseyi Sözleşmesi” (Macolin Sözleşmesi) dahi düzenlenecek imza töreni esnasında Türkiye Cumhuriyeti yerine Icra Vekili Kasapoğlu marifetiyle imzalanacak.

Clarence Seedorf, Kristina Molloy, Giovanni Guidetti, Annamarie Phelps ve Emine Bozkurt’un konferansçı adına katılacağı konferansın bir numara teması olan “Hep için Spor: Henüz Güçlü Toplumlar İçin Bizi Birleştiriyor” konusunun görüşüleceği oturumda, “Eşey eşitliği: Kadınların bedel katılımının ve içerilmesinin realizasyon edilmesi”, “Bir içerme ara bulucu yerine Spor: Dezavantajlı gruplar amacıyla sporun rolü”, “Füru için spor: terbiye, önleme ve hareket” konu başlıkları bulunuyor.

Sergii Bubka, Mariya Gabriel, Spyros Capralos, Marcelien Bos-Birlikte Koning’in konferansçı adına katılacağı konferansın ikinci teması olan “Sporu Baştan Yeltenmek: Metin ve Sürdürülebilir Tıpkı Gelecek amacıyla Öncü Atılmak” konusunun görüşüleceği oturum ise “Spor politikaları karşısında ortaya çıkan sınamaları ele ahzetmek”, “Spora erişimi kolaylaştırmak ve mıhlı hayat tarzının parçası kendisine spor alışkanlığını haydi” ve “Spor faaliyetlerine ve etkinliklerine dönüşü semirtmek” bahis başlıklarına sahip.

27 Ekim’üstelik “Muhacir ve Mültecilerin Spor tarafından Entegrasyonu” temalı taraf aktiflik, Türkiye’nin yoğun deneme sahibi olduğu bu alanda, konferansın dikkat cazip içeriklerinden birini oluşturacak ve söz konusu etkinlikte alanda uluslararası tecrübeyi ve uygulamaları aktarma etmek amacıyla çağırma edilen peş dozaj konukların eşliğinde yazma masa panelleri gerçekleştirilecek.

Bakanlar konferansı kapsamında Türkiye’yi musahabe edecek konuklar, yarın Aspendos Antik Tiyatro’bile Anadolu Ateşi gösterisi ile 27 Teşrinievvel’bile Perge Antika Kenti ve tıpkı spor kompleksi ziyaretini içeren kültürel ve içtimai bire bir programa üstelik katılacak.

Konferans öncesi Nazır Kasapoğlu’ndan istimara

Avrupa Konseyi 17. Spordan Mesul Bakanlar Konferansı öncesinde bire bir değerlendirme fail Icra Vekili Kasapoğlu, Avrupa’nın önde mevrut spor otoritelerini Türkiye’da ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Her alanda çok nazik hedefleri olan Türkiye’nin, dinç nüfusu, misilsiz medeniyet birikimi ve milletin üstelik güçlü desteğiyle spor alanında birlikte dev hedefleri gerçekleştireceğine inandığını aktaran Kasapoğlu, akide ve kararlılıkla atacakları adımlar sonucunda Türkiye’nin spor alanında arsıulusal düzeyde adalet ettiği seviyelere mümasil gelecekte ulaşacağını vurguladı.

Spor endüstrisinin toptan aynı vakıa yerine bütün dünyaya yaygın, konuşu hacmi, sosyolojik etkileri ve kültürel sonuçlarıyla önemini kanıtlamış tıpkısı sanayi olduğuna işaret fail Icra Vekili Kasapoğlu, aracısız ve sürekliliği temel düzlük benzeri iletişim stratejisiyle Türkiye’nin dünyanın önde gelen spor ülkelerinden birisi olması üzerine faaliyet yürüttüklerini kaydetti.

Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu, Antalya’de üç çevrim sürecek konferansın, Türk sporunun uluslararası alandaki etkinliğini henüz dahi pekiştireceğine dikkati çekti.

Share: