Şarki Anadolu’da 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlandı

Erzurum, Erzincan, Kars, Dert, Iğdır, Ardahan ve Tunceli’dahi 24 Kasım Öğretmenler Günü törenle kutlandı.

Erzurum’da Atatürk Üniversitesi 15 Orak Ayı Milli İrade Salonu’nda planlı izlence, utanmak duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Vali Okay Memiş, Erzurum’un tarihine, kültürüne ve eğitimine ehemmiyet veren ayrımsız şehir olduğunu söyledi.

Öğrencilere çağın gerektirdiği şekilde eğitim bilimi isnat etmek istediklerini tamlayan Memiş, “Çocuklarımızı seçme alanda çokça iyi pekiştirmek istiyoruz. Batının maddeci felsefesinden ayrımlı bire bir durumumuz var. Çocuklarımızı tıpkı zamanda töre bilimi değerlere akla yatkın yetiştirmek istiyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

İl Milli Terbiye Müdürü Salih Kaygusuz da milletin maddesel ve manevi kültürünün emanetçisi yerine her daim görevlerini fedakarca yapmaya devam edeceklerini anlattı.

Konuşmaların arkası sıra Atatürk Üniversitesi Saz Bölümü öğrencilerinin oluşturduğu koro türküler seslendirdi.

Törende, göreve yeni başlayan öğretmenler yemin etti, hizmet süresini dolduran eğitimcilere de onurluk verildi.

Ardahan

Ardahan’da İl Milli Eğitim Müdürü Erhan Endişe, Il önündeki Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Endişe ve beraberindekiler arkası sıra Vali Vekili Mehmet Fatih Kılıç’ı makamında mülakat etti.

Toyluk Merkezi’nde bitmeme fail kutlamalarda, öğrenciler şiirler okudu, oratoryo gösterisi yapıldı.

Mesleğe kullanılmamış başlayan öğretmenlerin yemin ettiği programda, martir öğretmenler anıldı.

Tunceli

Tunceli’birlikte İl Firez ve Turizm Müdürlüğü Konuşma Salonu’nda planlı program, gocunmak duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Programda öğrenciler şiirler okuyup, enstrüman dinletisi ve seyretme gösterileri gerçekleştirdi.

Stajyer öğretmenlerin ahit ettiği programda yarışmalarda dereceye girenlere ödülleri verildi.

Dert

Dert’da İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Hasan Kökrek, Abide Mahallesi’nde mevcut Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı’nın okunmasıyla sona ermiş izlence, Balkı İbrahim Çeçen Üniversitesi (AİÇÜ) yerleşkesindeki Ekin ve Kongre Merkezi’nde bitmeme etti.

Vali Osman Varol, AİÇÜ Rektörü Prof. Dr. Abdulhalik Felaket, İl Milli Yetişek Müdürü Kökrek ve beraberindekilerle izlence öncesi öğrencilerin kılık sergisini gezdi.

Varol, programda, kentte sabık hafta trafik kazasında ebedî uyku fail öğretmen ile terör örgütü PKK marifetiyle yapılan saldırılarda hayatını kaybeden eğitimcilere Allah’tan rahmet diledi.

Öğretmenliğin dünyanın en sakat mesleği olduğunu anlatım fail Varol, “Bu dünyada ihtimal evrende bizi değişik canlılardan ayıran bildirme temel çeşni bilgiyi üretebilme, bunu saklayabilme ve bizden ahir kuşaklara bunu aktarabilme yeteneğimizdir. Bu sayede parçalanmamış dünyayı ve doğayı birlikte istediğimiz kabilinden dönüştürerek kendimize göre hayatı yaşamaya devam ediyoruz. Bunu türlü kılan madde öğretmenlerimizin varlığıdır. İnsanoğlu bu özelliği vesilesiyle var olduğu günden bugüne büyüklüğünde değme devir tıpkı muallimlik müessesesine cemaat olmuştur.” dedi.

Sinevizyon gösterisi ile bitmeme eden programda, aday öğretmenlerin kasem töreni yapıldı.

Program, Ilbay Varol’un mütekait ve kalburüstü öğretmenlere plaket vermesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile İbrahim Çeçen Üniversitesi arasında teşrikimesai protokolünün imzalanmasıyla sona erdi.

Kars

Kars’ta Hükümet Konağı önündeki Atatürk Anıtı’na, İl Milli Yetişek Müdürü Okumuş Acay çelenk sundu.

Halk Yetişek Merkezi’nde bitmeme eden programda, öğretmenler gününün önemini tamlayan konuşmalar yapıldı, sinevizyon gösterisi sunuldu.

Vali ve Uray Başbuğ Vekili Türker Öksüz, kültürün ve medeniyetin temelini eğitim, öğretimin oluşturduğunu ve onun yapıcısının de öğretmenler olduğunu söyledi.

Muallimlik mesleğinin önemine değinen Bikes, “Öğretmenlik, çalımlı, emek, özveri ve sabır temelleri üstünde icra edilen, bilgelik ve tecrübeyle çocuk ve gençlerimizi hayata hazırlama mesleğidir, bire bir umu işidir, benzeri birlik işidir. Bu yüzdendir ki öğretmenlik, sunma etkili ve genişlik mukaddes patika adına akseptans edilmektedir. Bu onurlu mesleğin malzemesi üstelik koca olduğu için göreviniz daha bile nazik benzeri ehemmiyet bildirme etmektedir.” dedi.

Konuşmaların arkası sıra göreve bakir başlayan öğretmenler ant etti.

Iğdır

Iğdır Belediyesi uğrunda mevcut Atatürk büstüne İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Mal Deli Dolu, çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının peşi sıra izlence, Kültür ve Turizm Müdürlüğü Konferans Salonu’nda devam etti.

Burada öğretmenler ile öğrencileri, şiir ve oyun üzere gâh etkinlikler düzenledi.

Erzincan

Erzincan’bile şehremaneti önündeki Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla başlayan etkinlikler, İl Müftülüğü Konferans Salonu’nda bitmeme etti.

Ilbay Mehmet Araklama, öğretmenliğin lahut bire bir meslek olduğundan bahsederek, ölüm fail ve martir olan öğretmenlere Allah’tan rahmet diledi.

Çeşitli gösterilerin yapıldığı program, mesleğe yıpranmamış başlayan öğretmenlerin ant töreniyle sona erdi.

Programa, Belediye Reisi Bekir Aksun, İl Milli Eğitim Müdürü Muazzez Ahit, alım müdürleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Share: