İçişleri Bakanı Soylu Kırklareli’nde konuştu: (3)

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu “Metal satıcılarının ayaklarını kırın diyerek ben polislerime söyledim. Bana o devir kızdılar. Çok açık söyleyeyim. Tek şekilde müsamahamız yoktur. Tıpkı şekilde bitmeme ediyoruz. Gereğini hesabına getireceğiz. Kimseye müsamahamız namevcut” dedi.

Soylu, Kırklareli site merkezinde düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, dünyadaki krizden cemi ülkelerin etkilendiğini Türkiye’nin lazım tedbirleri aldığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde hep gelişigüzel Türkiye’nin temas çeşit zorluğu yeneceğini belirten Nazır Aristokrat, kuma akılla vatandaşları zorda bırakmamak üzere ellerinden geleni yaptıklarını vurguladı.

Dünyadaki krizi Türkiye’nin fırsata çevireceğini anlatım eden Aristokrat, “Bu krizde Avrupa debelenmeye devam ederken biz bu krizden çıkıp bunu benzeri fırsata döndüreceğiz ve Avrupa’yı üstelik peşimize takacağız bunu birlikte göreceksiniz. Bunu dahi liderimiz sağlayacak. Bize inanma edin, güvenin.” dedi.

-“Kimseye müsamahamız yok”

Türkiye’nin uyuşturucuyla mücadelesini enerjik ve muvaffakiyetli aynı şekilde sürdürdüğünü anlatım eden Aristokrat, bu mücadeleye “kafasını” koymuş aynı âdem olduğunu vurguladı.

Uyuşturucuyla mücadelede değme yere, seçme asıl müdahale ettiklerini belirten Bakan Aristokrat konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Eroin satıcılarının ayaklarını kırın diye ben polislerime söyledim. Bana o ahit kızdılar. Çok net söyleyeyim. Tek şekilde müsamahamız yoktur. Tıpkısı şekilde bitmeme ediyoruz. Gereğini yerine getireceğiz. Kimseye müsamahamız bulunmayan. İki ay bilahare esasen geleceğim, göreceksiniz ne olacak. Münteha mı? Sokakları kimseye bırakamam. Kimse, kim vatandaşımızı, ki bizim büyüklerimizi, kardeşlerimizi zehirlemeye çalışırsa feleğini menfi çevirmeyen namerttir, namerttir, namerttir…

2016’de uyuşturucudan ölen dirilik sayısı 941 kişiydi. Bugün 270 kişiye büyüklüğünde düşürdük. Bu mücadelemiz bitmeme edecek. Okulların önünde bu melaneti satarlardı şu anda. Tek tanesinin gelişigüzel tarafı etki altına aldık. Yıllardan beri adım attırmıyoruz, aşama attırmayacağız.”

-“Esrar rotası değişti”

Amerika’nın senelerce Afganistan’de eroin ürettiğini ve dünya pazarına gönderdiğini müstakbel süren Aristokrat, “Demin uyuşturucunun rotası döndü. Akdeniz’den, denizlerden gitmeye çalışıyor. Eskiden uyuşturucunun Türkiye’ye girerken doğudan yüzdelik 30’u yakalanırdı, yüzde yetmişi batıya gelirdi. Demin yüzde 73’ünü Hakkari, Van ve Ağrı’bile yakılıyoruz. Anlayışsız kalanını burada yakalamaya çalışıyoruz. Siz bize inanma edin. Kadem attırmayınız.” dedi.

“Kamer peyda sembol olursa gideriz”

Aristokrat, Bangladeş ziyaretine bile değindi.

Türkiye’nin Bangladeş’te kamplarda kalanlara da müzaheret elini uzattığına işaret fail Aristokrat, bu kamplarda 1 milyon insanın yaşadığını söyledi.

Bangladeş’in sığınmacılar amacıyla bire bir adada dinlenme kampı yaptığını fakat sığınmacıların bu alana boşlamak istemediklerini anlatan Soylu, “Bangladeş bunlara aynı cezire yapmış, 350 milyon dolar birlikte servet harcanmış. Bunları oraya eylemek istiyor, bunlar akseptans etmiyorlar. Bilcümle temsilcilerle oturduk konuştuk, hangi dediler biliyor musunuz? Bu söz bize şişman aynı mükellefiyet ve sorumluluktur. Tamam. ‘Kamer yıldızlı bayrak oraya dikilirse biz oraya gideriz’ dediler. Buradan binlerce kilometre öteden insanların bu Rum coğrafyasına zahir ama pekâlâ benzeri ümit bağladıklarını inandırmak istiyorum.”

(Bitti)

Share: