Nazır Kederli: “2050 yılında her 5 kişiden birinin 65 yaş ve beden olacağı öngörülüyor”

Vekil Üzüntülü: “2050 yılında rastgele 5 kişiden birinin 65 gözyaşı ve gövde olacağı öngörülüyor”

Familya ve Sosyal Hizmetler Bakanı Bahir Izdıraplı, Türkiye’ye menent olması öngörülen Mersin Ağacı Yatısız Hizmet ve Aktif Yaşam Merkezi’nin küşat törenine katıldı

Icra Vekili Kükremek Yanık:

“Politikalarımızın odağına herhangi bir ahit aileyi alıyoruz”

“Nehari Hizmet ve Enerjik Hayat Merkezleri’ modelini yaygınlaştırmayı hedefliyoruz”

MERSİN – Ev ve Sosyal Hizmetler Bakanı Deniz Kederli, Türkiye’birlikte 2021 yılı sonu itibarıyla 65 yaş ve vücut şahsiyet oranının yüzdelik 9.7’ye ulaştığını belirterek, “Özlük projeksiyonlarına göre 2050 yılına geldiğimizde toplumumuzda rastgele 5 kişiden birinin 65 yaş ve gövde olacağı öngörülüyor. Yaşanan bu değişim ve dönüşümler, bizleri yeni politikalar üretmeye, hizmet modelleri geliştirmeye vabeste kılıyor. Buğulanmış nüfusun artması, hizmet hizmetlerinde sığa ve ilerleme artışını gerektiriyor” dedi.

Bakan Yoğunluk Üzüntülü, Toplumsal Hizmetler İl Müdürlüğü bünyesinde bakım verecek olan forma Mezitli ilçesindeki Sazak Nehari Hizmet ve Etkili Yaşam Merkezi’nin küşat törenine katıldı. Vekil Kederli törende yaptığı konuşmada, yekpare dünyada erkek yapısının değişim gösterdiğini, doğurganlık hızı düşerken, yaşam süresinin uzadığını kaydetti. Alelhusus mütekâmil ülkelerde ihtiyarlama hızının bundan sonra arttığını vurgulayan Vekil Yanık, zımnında nüfusun yaşlanmasına yönelik koskocaman bire bir ruzname maddesinin önlerinde olduğunu söyledi.

“2050 yılında seçkin 5 kişiden birinin 65 yaş ve gövde olacağı öngörülüyor”

Türkiye’üstelik 2021 yılı sonu bakımından 65 yaş ve beden şahıs oranının yüzdelik 9.7’ye ulaştığını kaydeden Nazır Üzüntülü, “Ayrımsız bambaşka deyişle herhangi bir 10 vatandaşımızdan birisi 65 yaş üzerinde demektir. Zat projeksiyonlarına göre 2050 yılına geldiğimizde ise toplumumuzda gelişigüzel 5 kişiden birinin 65 yaş ve beden olacağı öngörülüyor. Yaşanan bu değişim ve dönüşümler, bizleri eskimemiş politikalar üretmeye, hizmet modelleri geliştirmeye merbut kılıyor. Nemli nüfusun artması, hizmet hizmetlerinde sığa ve ilerleme artışını gerektiriyor. Toplumsal hizmet ağlarımızı hareketli ve işlevsel ayrımsız şekilde dönüştürme zorunluluğu kaçınılmaz tıpkısı nakız alıyor” diye niteleyerek konuştu.

“Politikalarımızın odağına değme devir aileyi alıyoruz”

Eş ve Içtimai Hizmetler Bakanlığı yerine, sosyal hizmetler alanında birçok özgün bakım modeliyle sükse oranı faziletkâr bire bir süreç yürüttüklerini dile getiren Bakan Kederli, “Tamam faaliyetlerimizde yaşlanma sürecine müteveccih bütüncül bir yöntem oluşturmayı ve hizmet sunumunda bulunmayı önceliyoruz. Yaşlılarımıza yönelik verdiğimiz hizmetlerde bizim asıl yaklaşımımız, büyüklerimizin aileleri ve yakınlarıyla birlikte, bulundukları toplumsal yakınlarda, etken ve dimdik bir şekilde yaşamlarını sürdürmeleridir. Politikalarımızın odağına temas ant aileyi alıyoruz. Bu doğrultuda izleme belirliyor, sosyal bakım uygulamalarımızı bu tatlılıkla geliştiriyor ve sunuyoruz. Kuruluş bakımı ihtiyacı olan yaşlılarımız üzere mufassal sürekli bakım hizmeti, özlük evinde yaşamını gitmek isteyenler amacıyla evde hizmet, nehari bakım hizmeti ve esenlik hizmeti desteği kabilinden çeşitli hizmetler veriyoruz. Toplumun gelişigüzel bireyi gibi yaşlılarımızın birlikte ferdî hareket alanını genişletmek için çalışıyoruz. Bu anlamda yaşlılarımızın ihtiyaçlarının çeşitliliğini, özgünlüğünü ve farklılığını ayn önünde bulunduruyoruz. Etkin ve mıhlı yaşlanma bakışını destekleyecek etraflıca hizmetler geliştiriyoruz. Büyüklerimizin ve ailelerinin ihtiyaçları doğrultusunda, durumlarına akla yatkın hizmet modellerinden faydalanmalarını sağlıyoruz” ifadelerini kullandı.

“500 bini aşkın engelli ve nemli vatandaşımızın ailelerine evde bakım ödemesi yapıyoruz”

Tam hizmetlerde aileyi ve ev birlikteliğini öncelediklerini sıkça vurguladığını hatırlatan Vekil Izdıraplı, bunun ne söylemek ve şüphesiz uyguladıklarını ise şöyle açıkladı; “Bu soruya şu şekilde yanıt isnat etmek istiyorum. Bala, karı, sakat, yaşlı yahut sosyal yardıma ihtiyaç duyan vatandaşlarımızın şartları şayet ailesinin birlikte kalmaya müsaitse, hizmetimizi, aileyi desteklemeye çevrik üretiyoruz. 500 bini fazla engelli ve buğulu vatandaşımızın ailelerine evde hizmet ödemesi yapıyoruz. Tıpkısı başka hizmetimiz ise buğulu destek programlarıdır. Kişi halis bakımını yapabilecek durumda olan büyüklerimize evinde, toplumsal çevresi içerisinde hayatını idame ettiriyor. Biz onların günce hayatlarını idame ettirecek hizmeti sağlıyoruz.

Ancak bazı durumlarda karı yanında hizmet vermek olanaklı olmuyor. Hakeza durumlarda büyüklerimizi yapılış bakımına alıyoruz. Türkiye’nin dört bir yanına yayılmış huzurevlerimiz, buğulanmış bakım ve iyileştirme merkezlerimiz ve nemli dirim evlerimiz ile büyüklerimize bakım veriyoruz. Zaman bakımından yaklaşık 37 bin kapasiteli 449 huzurevi ile Nemli Bakım ve Rehabilitasyon Merkezinde kısaca 27 bini fazla büyüğümüze hizmet veriyoruz. Bire Bir üstelik bugün burada hizmete açacağımız merkezimiz kadar familya ve yapılış bakımı ortada geliştirdiğimiz modellerle hem bakım kayran vatandaşlarımıza hem bile ailelerimize destek oluyoruz. Bakanlığımıza ilişkin gündüzlü merkezlerde sunulan hizmetlerle hayatına dokunduğumuz yaşlılarımızın sayısını artırmayı önemsiyoruz.”

“Nehari Bakım ve Faal Dirim Merkezleri’ modelini yaygınlaştırmayı hedefliyoruz”

TÜİK yoluyla 2021 yılında gerçekleştirilen ‘hayat memnuniyeti’ araştırması sonuçlarına göre, yaşlıların yüzde 64’ünün yer eke bahtiyarlık kaynaklarının aileleri olduğunu rapor ettiklerini belirten Icra Vekili Kederli, “Tekrar yapılan araştırmalar gösteriyor ki, yaşlılarımız hayatlarını bulundukları ortamda aylamak istiyor. Zımnında gurur bakımının yanında gün bakım hizmetlerini de bire bir müşabih olarak haddinden fazla mehabetli buluyoruz. Evde yalnız canlı veya yaşamını ailesi ve akrabaları ile sürdüren mıhlı yaşlılarımızın ihtiyaçlarını gözeterek onların yaşamlarını kolaylaştırmayı amaçlıyoruz. Kendi imkanları ile karşılamakta külfet çektikleri konularda onlara yardımcı adına günce hayat faaliyetlerine destek sunuyoruz.

Büyüklerimizin sosyal ilişkilerini zenginleştirerek hayat kalitelerini bırakmak ve cemi bunlarla gelişigüzel, bakıma ihtiyaç duyan yaşlılarımıza tarih hizmet hizmeti arz etmek için ‘Nehari Hizmet ve Etkili Hayat Merkezleri’ modelini yaygınlaştırmayı hele hedefliyoruz. Bu benzeşim ile geleneksel ocak yapısının korunmasına şişman tıpkı destek sağlayacaktır, buna inanıyoruz. Büyüklerimizi sosyal çevrelerinden koparmadan, ailelerinin yanında sosyal hayata aktif katılımlarını sağlamış olacağız. Psikososyal açıdan elan dimdik olmaları ile kurumsal bakıma olan ihtiyacın azaltılarak ailelerin bile istihdama katılımlarının kolaylaştırmış olacağız. Evde hizmet ve kurumsal bakım beyninde güreşçi köprüsü görevi gören gündüz merkezleri ve hizmetlerini, kalifiye ve birleştirme tıpkısı şekilde sürdürülebilir kılmaya alelhusus ilgi gösteriyoruz. Bu kapsamda, halihazırda 37 gündüz bakım sunan kuruluşumuzda 538 yaşlımıza etken adına sıra hizmet hizmetlerimizi ulaştırıyoruz.”

“6 nüsha uçucu Yatısız Hizmet ve Çalışkan Hayat Merkezi kuracağız”

İhtiyaca göre şekillenen ayrımlı projeleri vatandaşlara ulaştırmaya devam ettiklerini belirten Nazır Izdıraplı, konuşmasını şöyle sürdürdü; “Bu çerçevede Bakanlığımız ve Avrupa Birliği iş birliği ile ‘Türkiye’deki Mülteciler İçin Finansal Arkalama Programı’ kapsamında ‘En Kırılgan Gruptaki Türk Vatandaşları ile Geçici Koruma ve Arsıulusal Esirgeme Altındaki Kişilerin Toplumsal Hizmetlere Erişiminin Arttırılması Projesi’ni başlattık. Bu proje ile yavru, kadın, mânialı ve yaşlı fertler ilkin başlamak üzere hem Türk vatandaşlarına hem de arızi ve arsıulusal siper altındaki bireylere müteveccih havari ve engelleyici hizmetlerin iyileştirilmesini amaçlıyoruz. Proje çerçevesinde Adana, Sazak, Hatay, Şanlıurfa, Bursa ve Osmaniye’dahi vatandaşlarımıza ve eğreti koruma altındaki bireylere hizmet veren 6 sayı tayyareci Nehari Bakım ve Faal Dirim Merkezi kuracağız. Bu merkezler vasıtası ile yaşlılarımıza günlük bakım hizmetleri, istişare, dayanışma, rehabilitasyon hizmetleri ile evde bakım desteğini sunmuş olacağız. Sazak’da hele sığınmacı misafirlerimizin yoğunluğunu dikkate aldığımızda bu merkezimizin burada haddinden fazla iyicene hizmetlere komütatör olacağını ümit ediyoruz. Gündüzlü Bakım ve Faal Dirim Merkezi ile hedefimiz yaşlılarımızın ve ailelerinin gerekseme ve taleplerine akla yatkın hizmetleri nitelikli ve ücretsiz kendisine arz etmek. Proje kapsamında hayata geçirilen Gündüzlü Bakım ve Canlı Hayat Merkezlerinin, bakanlığımızın sürdürülebilir temel hizmet birimlerinden biri olmasını planlıyor ve bu amaca yönelik çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

Merkezleri ve merkezlerin içerisinde açılacak olan ‘Beceri Atölyeleri’ni, kasıt grubun erişilebilirliğini ve fiziki ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak tasarladıklarının altını çizen Nazır Üzüntülü, “Merkezlerde saha düzlük bu atölyelerde yaşlılarımızın becerilerini geliştirerek, kendilerini ve çevreleriyle uyumlarını güçlendirecek tıpkı düzlem sağlamayı hedefliyoruz. Değişik taraftan, yaşlı bireylerin içtimai, kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetlerini ağırşak, işporta, gösteri kabilinden etkinliklerle sunmaları amacıyla organizasyonlar düzenlenmeyi planlıyoruz. Proje kapsamında ayrıca, yaşlılarımızın nitelikli sosyal hizmete erişimlerinin artmasını hedefliyor, yalnız günümüzün değil, geleceğe müteveccih ihtiyaçların karşılanmasını bile cesim buluyoruz. Zaman bu proje kapsamında ilkini hayata geçirdiğimiz Gündüzlü Bakım ve Etkili Hayat Merkezinin önceki örneğini Sazak’birlikte açıyor olmaktan mutluluk duyuyorum. Bizler görmüş geçirmiş yaşlılarının duası ile ayakta duran, onların gölgesinde dinlenen, büyüklerinden aldığı nasihatlerle geleceğine yön veren, çalışan, üreten aynı Türkiye olmaya bitmeme edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Vekil Izdıraplı, Mersin’da bakanlığa sınırlı 3 huzurevinde 188 vatandaşa hizmet hizmeti verildiğini tabir ederek, “Esasen bakanlığımıza merbut 1 Bakım ve Rehabilitasyon Merkezimizde 103 mânialı vatandaşımıza hizmet sunuyoruz. Bu merkezde aynı zamanda çağ bakım hizmeti birlikte vereceğiz. Ruhsatlandırılması, finansmanı ve denetimi bakanlığımız marifetiyle sağlanan 9 Hususi Hizmet ve Iyileştirme merkezinden ise 796 sakat vatandaşımız bakım hizmeti alıyor. Ayrıca Sazak’de 17 bin 359 vatandaşımıza evde hizmet yardımı ödemesi yapıyoruz” diye konuştu.

Mersin Ağacı Valisi Mürtefi Hamza Güreşçi üstelik yaptığı konuşmada, bu garip kurumların devletin, yer çok hayır yakarış aldığı yerler olduğunu söyledi.

Ev ve Sosyal Hizmetler Bakanı Deniz Yanık, konuşmaların ardından açılışını yapılan Mersin Nehari Hizmet ve Etkin Yaşam Merkezi’nde incelemelerde bulunarak, burada hizmet düzlük yaşlılarla bire bir araya geldi, işlik çalışmalarını izledi.

Share: