Sazak haberi | Vekil Yanık, Mersin Nehari Hizmet ve Etken Hayat Merkezinin açılışına katıldı

Ocak ve Sosyal Hizmetler Bakanı Yoğunluk Kederli, Türkiye’nin, büyüklerinden aldığı nasihatlerle geleceğine cephe vermeye, çalışmaya ve üretmeye bitmeme edeceğini belirtti.

Nazır Acılı, Mersin Ağacı Içe Yöneliklik Yatısız Hizmet Iyileştirme ve Aile Meşveret Merkezini konuşma etti.

Eğitim gören kollar ve aileleriyle sohbet fail Izdıraplı, gösterilerini izlediği çocuklara bağış dağıttı.

Acılı, sonrasında Mezitli ilçesinde yapımı tamamlanan Nehari Bakım ve Etkin Dirim Merkezinin açım törenine katıldı.

Buradaki konuşmasında dünyada doğurganlık hızının düştüğünü ve dirim süresinin uzadığını dile getiren Acılı, şahıs yaşlanmasının heybetli aynı gündem olduğunu söyledi.

Yanık, Türkiye’birlikte 2021 sonu itibarıyla 65 yaş ve gövde nüfusun oranının yüzde 9,7’e ulaştığına vurgu yaparak, “Özlük projeksiyonuna baktığımızda 2050’e geldiğimizde toplumumuzda temas 5 kişiden biri 65 gözyaşı ve konusunda ulaşacağı dolay görülüyor. Yaşanan değiş ve dönüşümler bizleri bakir politikalar üretmeye, hizmet politikaları geliştirmeye mecbur kılıyor. Buğulu nüfusun artması, hizmet hizmetlerinde kapasite ve feyiz artışını gerektiriyor. Toplumsal bakım ağlarımızı çalışkan ve işlevsel bire bir şekilde tahvil zorunluluğumuzsa mübrem bir çözme almış durumda.” diyerek konuştu.

Sosyal hizmetler alanında muvaffakiyet oranı efdal ayrımsız süreç yürüttüklerini rapor eden Acılı, kuruluşlarda bakıma ihtiyacı olan yaşlılara etraflı kesiksiz hizmet hizmeti, zat evinde yaşamını seyretmek isteyenler için birlikte evde hizmet, nehari hizmet hizmeti ve sağlık hizmeti desteği üzere değişik seçenekler sunduklarını belirtti.

Huzurevleri ve bakım merkezlerinde 27 binden aşkın vatandaşa bakım veriliyor

Nazır Kederli, bilcümle içtimai politikaların odağında ailenin meydan aldığına dikkati çekerek, ” Bala, kadın, engelli, yaşlı yahut toplumsal yardıma gerekseme duyan vatandaşlarımızın şartları şayet ailelerinin beraberinde kalmaya müsaitse, hizmetimizi aileyi desteklemeye dönük kendisine üretiyoruz. 500 bini çok engelli ve nemli vatandaşımızın ailelerine evde bakım ödemesi yapıyoruz.” dedi.

Ailesinin yanı sıra bakım vermenin gibi olmadığı yaşlıların kuruluş bakımına alındığını yineleyen Üzüntülü, “Türkiye’nin ciharıyek yanına yaygın huzurevlerimiz, nemli bakım ve iyileştirme merkezlerimiz ve buğulu hayat evlerimizle büyüklerimize bakım veriyoruz. Bugün bakımından kısaca 37 bin kapasiteli 449 huzurevi ile buğulu bakım ve rehabilitasyon merkezimizde tahminî 27 bini çok büyüğümüze hizmet veriyoruz.” ifadelerini kullandı.

“6 tayyareci Yatısız Hizmet ve Deli Dolu Dirim Merkezi kuracağız”

Familya ve Sosyal Hizmetler Bakanı Yanık, yaşlıların toplumsal ilişkilerini zenginleştirerek hayat kalitelerini arttırmak için “Yatısız Bakım ve Etken Hayat Merkezleri Modeli”ni yaygınlaştırmayı hedeflediklerini, modelin geleneksel aile yapısının korunmasını da destekleyeceğini söyledi.

Avrupa Birliği aksiyon birliğiyle “Türkiye’deki Mülteciler İçin Finansal Müzaheret Programı” kapsamında “Sunu Kırılgan Gruptaki Türk Vatandaşları ile Arızi Himaye ve Uluslararası Himaye Altındaki Kişilerin Toplumsal Hizmetlere Erişiminin Arttırılması Projesi”ni (SOHEP) başlattıklarını tamlayan Yanık, şöyle devam etti:

“Bu projeyle bala, kadın, sakat ve buğulanmış erat ilkin gelmek amacıyla hem Türk vatandaşlarına hem üstelik eğreti ve arsıulusal dulda altındaki bireylere müteveccih koruyucu ve inhibitör hizmetlerin iyileştirilmesini amaçlıyoruz. Bu proje kapsamında, Adana, Mersin Ağacı, Hatay, Şanlıurfa, Bursa ve Osmaniye illerimizde vatandaşlarımıza ve eğreti himaye altındaki bireylere hizmet veren 6 uçucu Gündüzlü Bakım ve Hareketli Dirim Merkezi kuracağız. Bu merkezler yoluyla yaşlılarımıza günlük bakım, meşveret, dayanışma, iyileştirme hizmetleri ile evde bakım desteğini bile ayrıca sunmuş olacağız. Mersin’de özellikle mülteci misafirlerimizin yoğunluğunu dikkate aldığımızda bu merkezimizin üstelik inşallah burada çok adamakıllı hizmetlere anahtar olacağını beklenti ediyoruz. Yatısız Bakım ve Etkili Dirim Merkezi ile hedefimiz, yaşlılarımızın ve ailelerinin ihtiyaç ve taleplerine uygun, kaliteli ve ücretsiz bakım arz etmek. Proje kapsamında hayata geçirilen Nehari Hizmet ve Canlı Dirim Merkezleri’nin, bakanlığımızın sürdürülebilir esas hizmet birimlerinden birisi olmasını planlıyor ve bu amaca müteveccih çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

Izdıraplı, Nehari Bakım ve Etken Dirim Merkezi’nin ilk örneğini Mersin’üstelik açıyor olmaktan bahtiyarlık duyduklarını anlatım ederek, “Bizler görmüş geçirmiş yaşlılarımızın duasıyla ayakta duran, onların gölgesinde dinlenen, büyüklerinden aldığı nasihatlerle geleceğine cephe veren, müteharrik, üreten ayrımsız Türkiye olmaya bitmeme edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Mersin Ağacı Valisi Büyük Hamza Güreşçi üstelik yatırımların, vatandaşların yaşam standartlarını yükseltmek için yapıldığını vurgulayarak, “Şu an itibariyle ilimiz genelinde 650 proje bitmeme etmekte. Bunların bile finansal değeri 63 milyar lira civarında. Bunlar içerisinde olan ve zaman açılışı yapılan hakeza manidar hizmetlere, vatandaşlarımız marifetiyle ayrı ayrımsız ayar atfediliyor.” dedi.

Konuşmaların ardından Vekil Kederli, Vali Pehlivan ve gayrı ilgililer açılışını yaptıkları merkezde incelemelerde bulundu.

Share: