Matbuat İlan Kurumu Umumi Müdürü Cavit Erkılınç, İzmir’de ceride temsilcileriyle buluştu

Basın İlan Kurumu (BİK) Umumi Müdürü Cavit Erkılınç, matbuat kuruluşlarına ukubet ita yahut ödüllendirme yetkileri olmadığını, ancak mevzuattan kaynaklanan bazı yaptırımları uyguladıklarını söyledi.

Erkılınç, BİK vasıtasıyla Balçova Termal Otel’birlikte planlı “Gazete Sahipleri ve Temsilcileri Kesim Toplantıları”nın açılında, eş sorunları ahbaplık etmek için aynı araya geldiklerini belirtti.

BİK’in gazetecilerin hamisi, koruyucusu olmadığını anlatım fail Erkılınç, “Sizler büyük ortaksınız, yüzde 85’lik hisse sahibisiniz. Bizler bile âdeta ortağız. Zımnında bu katılma çerçevesinde sizlerin işlerinizin elan bereketli gitmesi, daha uğrunda, elan verimli olabilmesi amacıyla himmet harcama ediyoruz.” dedi.

Kanunun verdiği yetkileri kullanmaya başladıkları anda gâh tepkilerle karşılaştıklarını aktaran Erkılınç, matbuat kuruluşlarına kesilen cezaların bile arada sırada tartışma konusu olabildiğini kaydetti.

Erkılınç, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bizim ceza ödeme yetkimiz yok. Biz ne ödüllendirebiliriz ne birlikte ukubet verebiliriz. Bizim mevzuattan kaynaklanan kimi yaptırımlarımız var. Bu yaptırımlarda birlikte bu paraların hiçbirisi bizim kasamıza girmiyor. 10 gazetenin içre 1 ceride haksızlık yapmışsa diğerlerinin hakkını gasbetmiş sayıyoruz ve o parayı onlara dağıtıyoruz. Kıygın olursa telafi ediyoruz. Diğerlerinden alıp o gazeteci arkadaşlara, o gazeteye iadeli ediyoruz parasını. Bizim ödüllendirme kadar bire bir yetkimiz bulunmayan.”

Ülke genelinde 952 resmi ilan ve reklam yayınlama hakkına taşıyan gelgel olduğunu dile getiren Erkılınç, resmi ilana mahkum durumda olan gazetelerin bulunduğunu fakat resmi ilana kapalı gazeteciliğin haddinden fazla ayrıntılı süremeyeceğini, bunun makul üstelik olmadığını rapor etti.

Yazılı matbuat ve internet medyası

Basılı nişane organlarının “ahbaplık, hürriyet, müsavat, paylaşım” kavramlarını sık sık kullandığının altını çizen Erkılınç, şöyle konuştu:

“Amma bakir ayrımsız camia doğdu, yeni ayrımsız döl geldi. Gazetelerin, genel ağ medyasını namevcut tutma kadar aynı büyüklenme zarfında olduğunu görüyoruz. Ayrıca ‘Bize ne internet ihsan yasasından kardeşim? Nereden töz bulurlarsa bulsunlar. Hangi halleri varsa görsünler.’ üzere. Iletişim Araçları mıdır, medyadır. Habercilik yapıyorlar mı yapıyorlar. Hem de çokça daha hızlı habercilik yapıyorlar, çokça iyileri var ortamında. Amma bu arada basit tıpkısı demir boku birlikte var ortamında. Çer, yararsız, merdiven şeş, tıpkı telefon, tıpkısı medya kendisini pazarlıyor. Ama ego bunların tedricen ayıklanacağını düşünüyorum.”

İzmir, Ziyalı, Denizli, Manisa, Muğla, Uşak’taki yerli gazete sahipleri ve temsilcilerinin katıldığı mıntıka toplantısı soru, yanıt ve teklif bölümüyle bitmeme etti.Share: