Manisa’da Cömertlik Haftası etkinliklerle kutlanıyor

Manisa’birlikte Ahilik Haftası kapsamında çelenk sunumu, meze yürüyüşü ve şed kuşanma töreni yapıldı.

Cumhuriyet Meydanı’ndaki Milli Ferman Anıtı önündeki tebrik, Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğinin (MESOB) çelenk sunumu ile başladı.

Meydandaki törenin arkası sıra protokol üyeleri, Tarihi Bedesten’e kadar mehter takımı eşliğinde kortej yürüyüşü yaptı.

Tarihi Bedesten’deki törende mütekellim Manisa Valisi Yaşar Karadeniz, günümüz esnaflık anlayışında kamera memnuniyetinin rastgele şeyin uğrunda geldiğine dikkati çekerek, “Kar amacı artık ikinci tam, esnafımız biliyor kim almaç kıvançlı olursa kar birlikte arkadan gelecek. Azrail memnuniyeti dünyada akıbet 20-30 yıllık ayrımsız fehva fakat bizde ahilik sebebiyle yüzyıllardır süregelen tıpkısı anlam.” dedi.

Karadeniz, heybet kurumlarının ticari hayatı aranjman ve denetleme görevine işaret ederek, “Tığ bu noktada görevimizi yerine getiriyoruz amma esas ve genişlik etkin denetimin oto taharri mekanizması olduğunun dahi hepimiz farkına varmalıyız. Yani kuyumcular kuyumcuları, berberler berberleri zat içlerinde denetleyecek. Seçme seksiyon kendi kuralını koyacak ve uygulatacak.” diyerek konuştu.

Konuşmaların arkası sıra Yunusemre Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Mesleksel ve Maharet Küçük Asya Lisesi öğrencileri marifetiyle temsili şed kuşatma gösterisi gerçekleşti.

İlin ahisi seçilen 44 almanak çıpa doğrama ustası 66 yaşındaki Mehmet Emin Yapıcı’ya ödülünü Vali Karadeniz arz etti, şeddini kuşattı.

Türkiye Terziler Konfeksiyoncular ve Giyim Sanatkarları Federasyonu üstelik Manisa’da 63 yıldır terzilik fail 76 yaşındaki Naci Kömüldaş’ı ise Türkiye’de yılın ahisi seçti.

Törende yılın kalfası ve çırağına bile ödülleri takdim edildi.

Share: