Manisa’da Arı Beyi Istihsal ve Arıcılık Yetişek Merkezi kuruluyor

Rustik kalkınmanın sağlanması noktasında rekor benzeri bütçeyi Manisalı üreticilere ayıran Manisa Büyükşehir Belediyesi, Ana Arı Istihsal ve Arıcılık Terbiye Merkezi kuruyor.

İl genelinde rustik kalkınma sağlanması için çalışmalarını layenkati sürdüren Manisa Büyükşehir Belediyesi, Manisalı üreticiler üzere projeleri hayata geçirmeye devam ediyor. Arıcılık alanında da üreticilere birçok destekte kâin Manisa Büyükşehir Belediyesi, Gölmarmara’ya sadık Hıroğlu Mahallesi’nde Arı Beyi Istihsal ve Arıcılık Eğitim Bilimi Merkezi kuracak. Hıroğlu Mahallesi’nde mevcut eski okul binasında kurulacak tesiste hem ana arı üretimi gerçekleştirilecek hem da temiz sütü üretimi, çiçek tozu ve propolis üzere melfuf kızıl yan arıcılık ürünleri üzere ağırşak verilecek. Manisa Büyükşehir Belediyesi Umumi Kâtip Yardımcısı Mürtefi Öztozlu, proje öncesinde mahalleye anbean incelemelerde bulundu Umumi Kâtip Yardımcısı Öztozlu’ya incelemeleri esnasında Rustik Hizmetler Dairesi Başkanı Yılmaz Mahir, Bilim İşleri Dairesi Başkanı Uğur Topkaya, Imal, Kontrol ve Aplikasyon Büro Müdürü Hükümran Eceoğlu, Gölmarmara Muhtarlık İşleri Müdürü Kağan Tunçelli, Hıroğlu Mahalle Muhtarı Cengiz Üstündağ zevcelik etti.

Arı Beyi Istihsal Merkezi’nde eğitimler düzenleyip arıcılık mesleğini henüz verimli hale gelmesini amaçladıklarını belirten Umumi Kâtip Yardımcısı Yüksek Öztozlu, “Komutan Us da önem verdiği, bizim de 1 yıldan beri üstünde çalıştığımız aynı proje. Sonu sunturlu olacak. Buraya kursiyerler gelecek ve bu işin bilimini öğrenecekler” dedi.

150 kovan yerleştirilecek

Manisa Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanı Yılmaz Kankızıl üstelik proje karşı bilgiler verdi. Ofis Başkanı Yılmaz Maharetli, “Manisa Büyükşehir Belediyesi adına ekincilik vazgeçilmez sektörlerimizden tıpkısı tanesi olduğu amacıyla, 2022 yılında Büyükşehir Şehremaneti Başkanımız Cengiz Ergün’ün da talimatlarıyla tarıma aheste kaynaklar ayırmaya ve neşelilik alanlarımızı daima geliştirmeye himmet ediyoruz. Arıcılık tafsilatlı dönemden beridir bizim bindi verdiğimiz sektörlerden tıpkı tanesi. Geçmiş yıllarda üreticilerimize arı beyi desteğinde bulunmuştuk. Arıcılıkla ilgilendiren eğitimleri ilçelerimizde vermeye çalıştık. 5 bin 500 şerha anne arıyı satın alarak arıcılarımıza vermiştik. Demin bu temel arıyı kendimiz üretmeye başlayalım. Aynı ana arı üretim merkezi, yanı sıra dahi arıcılarımıza burada kılgılı yerine arı beyi üretimi, günahsız sütü üretimi, bal dışında polen, propolis üzere munzam kızıl yan arıcılık ürünlerinin eğitimlerini yüklemek için çalışmaya başladık. Gördüğümüz çatı Hıroğlu Mahallesi’nin kapanık olan meslek binası. Milli Terbiye Müdürlüğüyle yazışmaları tamamladık ve bu binanın yararlanma hakkını devraldık. Deminden vacip tadilatları yaptıktan sonra içeriyi hem ayrımsız arıcılık yetişek merkezi hem dahi arı beyi üretim merkezi olarak planlayacağız. Kısaca 150 civarında kovan yerleştireceğiz. Bu kovanlarda birinci sınıf, döllenmiş ve faziletli mübarek arı beyi üretim Manisalı arıcılara ulaştırmaya himmet edeceğiz. Yanında dahi eğitimler vererek arıcılıktaki munzam kızıl ürünleri arttırmaya gayret edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Hıroğlu Muhtar Cengiz Üstündağ dahi, “Arıcılık kursunun açılacağını duyduğumuzda çok memnun olduk. Buradan Cengiz Başkanımıza selamlarımı sunarım. Bu projenin köyümüze ve halkımıza haddinden fazla iri bir faydası olacağını düşünüyorum” diye konuştu. Arıcılık Eğitmeni Hüseyin Balkaya ise, “Gölmarmara ilçesi Hıroğlu Mahallesi’ndeki bu okulu yetişek ve istihsal merkezi olarak kullanacağız. Burada ana arı üretim faaliyeti ortaya konacak. Burada üretilen parçalanmamış arılar Manisa’daki arıcılara ücretsiz adına dağıtılacak. Bu işi sanmak talip eşhas üstelik bu merkezde kılgılı olarak eğitim bilimi alacaklar” dedi. – MANİSA

Share: