Eşi ve kızını kaybettiği enkazdan oğluyla kurtarılan baba yaşadıklarını anlattı

Kahramanmaraş merkezli depremlerde, Adıyaman’daki evinde eşi ile kızını kaybeden ve 56 saat bilahare oğlu ile enkazdan kurtarılan Ziya Soner Tuğtekin, kıran çabucak yaşadıklarını anlattı.

“Asrın felaketi” namına nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli depremlere, 1248. Sokak’ta 6 bükülmüş Düş Apartmanı’nın 1. katındaki evinde yakalanan 60 yaşındaki Tuğtekin, hareket anını ve enkazdan 56 saat sonraları oğluyla kurtarılmasını AA muhabirine anlattı.

Depremden evvel salonda olduklarını ve 26 yaşındaki oğlu Deniz’in “Sarsıntı oluyor” diye bağırmasıyla herkesi yanına toplamaya çalıştığını belirten Tuğtekin, “Eşim abdest almıştı ve sabahleyin namazı için ezanı bekliyordu, o tam monitör izliyordum. Zelzele çabucak kızım ve eşim yanıma gelmeye çalışırken üzerlerine tavan çöktü ve orada eşim ile kızım vefat etti. Koltuğun arasına sıkışan 85 kilo civarındaki oğlum Deniz’i de sıkıştığı yerden çekerken kaburgası engel gördü.” dedi.

Depremin arkası sıra oğluyla bile göçük altından kurtarılmayı beklediklerini tabir fail Tuğtekin, bu sürede ayrımsız şeylerle çalışır olup uyanık kalmaya çalıştıklarını aktardı.

Tuğtekin, kurtarılmayı beklerken gerilim ilacı ve su şişesini süratle yanlarında bulduklarını, depremden kestirmece 56 saat sonraları kurtarıldıklarını dile getirerek şöyle devam etti:

“Çökme altında birçok bölüm bekledik, bu müddet bittabi geçti bilemiyorum. Tütünüm yanımdaydı, kimse kurtarmaya gelmeyince yaman sarıp içiyordum. Ayrımsız uzaklık ‘Sesimizi duyan var mı’ diye sesler geldi, kıymet verdik amma bizi duyan olmadı. Bire Bir süre sonra oğlumun ismiyle bağıranları duyunca kıymet verdik ve böylecene bizi duydular. Enkazdan çıkarıldığımda sigara elimdeydi, atmamı söylediler atmadım zira sigarayla hayat bulmuştum.”

Eşi ve kızını kaybetmenin derin üzüntüsünü hayatiyetli Tuğtekin, böyle afetlerin benzeri daha yaşanmamasını talep ederek, bu form olaylarda itici kanlı olup cümbüş yapılmaması tavsiyesinde bulundu.

Tuğtekin, oğluyla enkazdan kurtarıldıktan benzeri müddet sonra Ağrı’daki kızı ve damadının yanına geldiklerini kaydetti.

Share: