Ortadoğu’nun kestanesi Sarıgöl’den

Kış aylarının vazgeçilmezi kestanede hasat çalışmaları bilcümle hızıyla devam ederken Manisa’nın Sarıgöl ilçesinde hasatta sona yaklaşıldı. Toptan yerine 35-40 TL’den satılan kestaneler pazarda ise 50 TL’den satışa sunuluyor. Sarıgöl’deki sunu nitelikli kestaneler ise Ortadoğu ülkelerine ihraç ediliyor.

Manisa’nın Sarıgöl ilçesinin Beyharmanı, Kızılçukur, Karacaali, Günyaka mahallerinde kestane hasadına sona gelindi.

Kestaneler ağaçlardan toplandıktan sonradan eğreti otunun altında muhtemelen aynı süre bekletiliyor. Paris denilen elek makinalarından boylarına bakarak ayrılan kestaneler kalitesine ve boylarına göre satışa çıkarılıyor.

Kestanelerin kalitesine göre satıldığını anlatan yetiştirici Alay Kızmaz, “Şita aylarının vazgeçilmezi olan kestaneler pazarda 40-50 liradan satılıyor. beraber global satışlarda ise kalitesine bakarak 35-40 liradan satılıyor. Birinci Sınıf kestanelerin çoğu Ortadoğu ülkelerine ihraç ediliyor.” dedi.

Sarıgöllü kestane üreticisi Orhan Gaga ise kestane ağaçlarındaki tehlikeden bahsederek şunları söyledi: “Hele Kızılçukur mahallelerindeki kestane ağaçlarında kuruma var. Yıllardır çare arıyorum fakat değişen ayrımsız madde olmadı. Ağaçlarımızın kuruması bitmeme ediyor. Hastalığa kestane kanseri deniliyor önlenirse mahsul de artacak.” – MANİSA

Share: