Kütahya’da Kızıl Madeni İçin Yüzlerce Ağacı Kestiler

DİLAN MUTLU

Kütahya’nın Simav ilçesine tutkun Örencik köyünde açılması planlanan altın madeni sahasındaki yüzlerce ongun kesildi. Köylülerden Seyfi Akçakaya, “Kısaca 3 bin 700 kıta çam ağacı katledilecek. Muhalefete dahi iktidara de sesleniyorum. Lütfen bu projeyi fek ettirsinler. Lütfen bu ağaçları koruyalım” dedi.

Türk, İngiliz, Kanadalı, Katarlı ve Yunan ortaklı Zenit Madencilik’in Simav’ın Örencik köyünde fayrap etmek isteği zer madeni sahasında dikme kesimi başladı. Çevresel Ağırlık Değerlendirmesi (ÇED) raporunda toplamda 2 bin 560 ağaç keseceğini tamlayan müşareket, ‘ÇED Olumlu’ ve devletleştirme kararlarına ait tağyir davaları bitmeme ederken Orman İşletme Müdürlüğü ekibiyle gelişigüzel bölgede yüzlerce ağacı kesti.

Örencik köyünde açacağı madenden temas yıl 850 kilo değerli çıkarmayı planlayan madenin cevaz alanı 21 bin 850 dönüm. Toprakları için alınan tez kamulaştırmanın iptali için dava açan köylüler ve çevreciler, açılacak siyanürlü kızıl madenin bölgeye yadımlama getireceğini ve köylerini boşanmak zorunda kalacaklarını belirterek madene alın çıkıyor.

“LÜTFEN BU PROJEYİ İPTAL ETTİRSİNLER”

Kesilen ağaçların görüntülerini ZÜMRÜDÜANKA Bilim Ajansı’yla paylaşan Örencikli Seyfi Akçakaya, “Yaklaşık 3 bin 700 parça çam ağacı katledilecek. Muhalefete birlikte iktidara bile sesleniyorum. Lütfen bu projeyi tahrip ettirsinler. Lütfen bu ağaçları koruyalım. Çarşamba haset muhtarlıktan car edip, ‘Maden sahasından ağaç almak isteyenler isimlerini yazdırsınlar’ diye niteleyerek duyurdular” dedi.

NE OLMUŞTU

Türk, İngiliz, Kanadalı, Katarlı ve Palikarya ortaklı Zenit Madencilik’in Türkiye’da iki yüce kızıl madeni projesi var. Bu projelerden biri Balıkesir’in Sındırgı ilçesine ilişkin Kızıltepe’birlikte, başkası ise Kütahya’nın Simav ilçesine sadık Örencik köyünde.

Örencik köyünün Zenit’e alın mücadelesi 2019 yılından bu yana bitmeme ediyor. Belde ve Şehircilik Bakanlığı, ÇED dosyasını 8 Teşrinievvel 2021 tarihinde onayladı ve 28 Teşrinievvel 2021’bile bile Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle köylülerin arazilerine acele kamulaştırılmasına karar verildi. Köylüler, bu kararların iptali amacıyla sevgili açtı.

ÇED raporunda toplamda 2 bin 560 dikme keseceğini tamlayan şeriklik, 30 Haziran’da, ‘ÇED Olumlu’ ve devletleştirme kararlarına ilişik davalar bitmeme ederken Orman İşletme Müdürlüğü ekibiyle alay malay köylülerin feda etmek istemediği arazilere her an kestirmece 9 bin ağacı tefrik etmek için işaretledi ve yüzlerce ağaç kesildi. Şirket, kamulaştırma kararı köylülerce yargıya taşınmasına rağmen 29 Temmuz’dahi arazilere beton döktü.Share: