Konya Ansiklopedisi dijital erişime açıldı

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Konya üzerine ansiklopedik bilgilerin yer aldığı Konya Ansiklopedisi’nin “konyapedia.com” adresi üzerinden dijital yerine yayınlanmaya başladığını bildirdi.

Başkan Altay, konuya ilgili bağlanmış açıklamasında, “Konya Modeli Belediyecilik” anlayışıyla fiziki ve toplumsal belediyeciliğin birlikte kültürel çalışmalara de balaban önem verdiklerini belirtti.

Konya için her kalem ansiklopedik bilginin vadi aldığı Konya Ansiklopedisi’ni “konyapedia.com” adresi üzerinden dijital namına yayınlamaya başladıklarını ifade eden Altay, şunları kaydetti:

“Dünyada beledi hayatın 10 bin yıldır mütemadi bitmeme ettiği bir kent olan Konya’mız ensesi kalın tıpkı tarihi birikime ehil. Kadim şehrimizin cemaat olduğu bu tarihi birikimi dijital ortamda yarınlara güvenle aktarma etmek ve bu bilgilere tam insanların erişimini kolaylaştırmak için bu şümullü çalışmayı hayata geçirdik. Proje, yerel yönetimler beyninde ‘Konya Modeli Belediyeciliğe’ bir nice alanda olduğu kadar bu sahada dahi kat sayı oluşum edecek niteliktedir. Şehrimizin hafızasını daha birlikte güçlendirecek bu domuzuna çalışmanın alımlı çalımlı olmasını diliyorum.”

Altay, okuyucuların maddelere kıytırık ulaşımı üzere ‘”Alimler ve Veliler”, “Basın”, “Uray Başkanları”, “Konya Tarihi” kadar 30 ayrı sınıflandırmanın yapıldığı konyapedia.com’da, 3 bin 686 madde bulunduğunu ve kullanıcıların sisteme konu ekleyebildiğini bildirdi.

Share: