SELIM Parti’li Sorgun’dan Şebiarus daveti

SELIM Öğür Konya Mebus Ahmet Sorgun, herkesi Mevlana’nın 749. Vuslat Sene Dönümü Uluslararası Anma Törenleri’ne nida etti.

Sorgun, Meclis’te düzenlediği matbuat toplantısında, Mevlana denilince hoppadak semanın akla geldiğini, ancak Mevlana’nın ömründe hemen aynı posta duyma yaptığını söyledi.

Mevlana’nın 25 bin 700 beytinin bulunduğunu tamlayan Sorgun, “Celaleddin-i Rumi hayatında hele duyma etmiştir ama senelerce Mesnevi’yi yazdırmıştır. Çabucak Mesnevi değil Divan-ı Büyük kabil eserleri bile vardır. Mevlana ufkuyla, yaptığı aydınlıkla hem Doğu’yu hem da Batı’yı etkilemiştir. Doğu’da ve Batı’da ayrımsız çokça filozofa bastırık etmiştir.” dedi.

Ahmet Sorgun, Mevlana’nın hep düş çağrısı yaptığını, asırları aşan bu çağrısına rastgele zamankinden bundan sonra ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Mevlana’nın 749. Vuslat Yıl Dönümü Uluslararası Anma Etkinlikleri’nin 7-17 Çatlak tarihlerinde gerçekleştirileceğini anımsatan Sorgun, Konya’daki etkinliklerin temasının “Hukuk Vakti” olduğunu anlattı.

Sorgun, 10 dolaşma süreyle Konya’da onlarca programın yürütme edileceğini kaydederek, imkanı olan herkesi Şebiarus programlarına katılmaya, etkinliklere gitme imkanı bulunmayanları ise Mevlana’yı imdi okumaya ve anlamaya nida etti.

Share: