Kırşehir’de 35. Ahilik Haftası kutlamaları başladı

Kırşehir’birlikte, bir hafta sürecek 35. Cömertlik Haftası kutlamaları başladı.

Kutlama programı kapsamında Kırşehir Valisi Hüdayar Mete Buhara, DÜRÜST Parti Kırşehir Mebus Mustafa Kendirli, Kırşehir Şehremini Selahattin Ekicioğlu, Esnaf Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürü Necmettin Erkan ve diyar protokolü, Ahi Evran Ege’nin türbesini mülakat ederek yakarış okudu.

Daha sonraları mehterhane eşliğinde Cömert Evran Külliyesi önünden Neşet Ertaş Firez Merkezi’ne meze yürüyüşü düzenlendi.

Neşet Ertaş Ekin Merkezi’ndeki küşat programında mütekellim Vali Buhara, sosyal tesanüt, hizmette mükemmellik, gerçek, sabır, cömertlik, tevazu kabilinden Ahilik değerlerini bihakkın yaşatan bilcümle esnaf ve sanatkarların Ahilik Haftası’nı kutladığını belirtti.

Ahiliğin, bünyesinde barındırdığı değerler manzumesiyle bugün sadece bu topraklarda aktif insanlara değil, tekmil insanlığa beyyine olabilecek sosyal emsal olduğunu vurgulayan Buhara, “Cömert Evran, bu şehre ruhunu üflemiştir. Bu sebeptendir ki bu şehrin ruhunda Ahilik vardır. Kırşehir olarak Ahi Evran-ı Veli üzere ayrımsız değere cemaat olmaktan bahtiyarız.” dedi.

Kardeş Evran’ın yaptıklarının vakit kaybetmeden Kırşehir’i değil hep ayrımsız Anadolu’yu ve henüz geniş coğrafyaları ilgilendirdiğini dile getiren Buhara, “O kurduğu Cömertlik teşkilatıyla ve sahada verdiği uğraş ile Anadolu’nun Türklere mikro yapılmasında, bu coğrafyanın vatana dönüştürülmesinde koskocaman aynı tasavvur üstlenmiştir.” diye konuştu.

Esnaf Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Umumi Müdürü Erkan üstelik Ahiliği yaşatmanın herkesin görevi olduğuna bel ederek, “Tecim Bakanlığı namına bu misyonu yok olmak, değerlerini keyiflendirmek, gelecek nesillere aktarma etmek üzere çalışmalara devam edeceğiz. Ahi Evran Iye ve hakka yürümüş umum Ahilerimizi rahmet ve şükranla anıyorum.” ifadesini kullandı.

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yurt Karakaya ve çok sayıda öğrencinin üstelik katıldığı programda, Kırşehir Şehremini Ekicioğlu ile Kırşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk bile müzakere yaptı.

Share: