Kırşehir Belediye Reisi Ekicioğlu,  CHP’nin 99. Yıl Kutlamasına Katıldı

Kırşehir Belediye Reisi Selahattin Ekicioğlu, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk vasıtasıyla 9 Ilkgüz 1923’te kurulan Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP), 99’uncu yılı nedeniyle CHP İl Başkanlığı tarafından hazırlanan programa katıldı.

Cumhuriyet Umum Partisi’nin 99. yılı dolayısıyla Cacabey Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı uğrunda, CHP İl Başkanlığı’nın düzenlediği çelenk en programında yer düz Belediye Reisi Ekicioğlu, akşam bile Neşet Ertaş Firez Laf Merkezi’ndeki kokteyle katıldı.

CHP PM Üyesi Rüya Akdoğan, CHP Kırşehir milletvekili Mukavemetli İlhan ve CHP İl Başkanı Baran Dinç ile birlikte, 99. sene kokteyline katılan Başbuğ Ekicioğlu, burada yaptığı konuşmasında şunları söyledi:

“Ülkemizin önceki siyasi partisi olan Cumhuriyet Halk Partisi, Milli Mücadele’nin önderi Mustafa Eksiksizlik Atatürk yoluyla kuruldu.

Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk vasıtasıyla ‘Ahali Fırkası’ adıyla kurulan partinin adının başına 1924’te ‘Cumhuriyet’ sözcüğü eklendi. 1935’teki 4’üncü kurultayda ise bugünkü ‘Cumhuriyet Halk Partisi’ adı benimsendi.

Dünyanın genişlik eski ve kebir birkaç partisinden biri olan; evvel kurultayı Sivas Kongresi akseptans edilen Cumhuriyet Altını Halk Partisi, bugüne kadar el erki mücadelemizin bildirme ön saflarında düzlük aldı ve almaya üstelik bitmeme ediyor.

Partinin 15 Ekim 1927’de yapılan ikinci kurultayı, Atatürk’ün ‘Büyük Nutuk’u okuduğu kongre adına tarihteki yerini aldı. Atatürk, 19 Mayıs 1919’da başlayan Millî Halas Savaşı’nın birlik dönemlerini ve Türkiye Cumhuriyeti’nin yapılış koşullarını belgelere dayanarak anlattı.

Geçmişinde Dumlupınar, Sakarya, İzmir’in Dağları ve Kıbrıs’ın Beşparmak Dağları’na; şehitlerimizin al kanlarıyla yazılan hürriyet mücadelesi ile Anadolu’muzun karış karış bütün topraklarında CHP ruhu mevcuttur. ve bugün, Genel Başkanlığı görevini yürüteç Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ile demokrasi mücadelesinin bildirme ön saflarında kayran düzlük Cumhuriyet Altını Umum Partisi’nin 99’uncu yılını kutluyor; parçalanmamış öğür yöneticilerini ve üyelerini saygıyla selamlıyorum.”

Share: