Nazır Birim Kirişci, SELIM Tümen Adana İl Başkanlığını ziyaretinde konuştu Açıklaması

Ekincilik ve Orman Bakanı Birim Kirişci, beraberliklerinin müdafaa edilmesini isteyerek, “Hepimiz birliğimizi, dirliğimizi, beraberliğimizi koruma edelim. Öz aramızda ayrılığa gayrılığa düşmeyelim. Bu ülkenin Recep Tayyip Erdoğan’a ve nedeniyle DOĞRU Parti iktidarına haddinden fazla ama çok ihtiyacı var.” dedi.

Kirişci, YANLIŞSIZ Fırka Adana İl Başkanlığını ziyaretinde İl Başkanı Mehmet Ay ve partililerle bire bir araya geldi.

Burada mütekellim Kirişci, 15 Eylül’dahi Akdeniz Bölgesinde avlanma yasağının sona erdiğini anımsatarak, 1 Eylül’de birlikte Karadeniz, Marmara ve Ege’birlikte avlanma sezonun başladığını hatırlattı.

Adana’nın denizle bağlantısının sınırlanmış olduğunu ancak kentte haddinden fazla sayıda baraj bulunduğunu tamlayan Kirişçi, “Bu barajlarımızda birlikte akarsu ürünleri yetiştiriciliği konusunda da inşallah daha fazlasını açmak istiyoruz. Istihsal miktarımız 1800 ton kabil berenarı bağan bir düzeydeyken, 2002 ile karşılaştırma ettiğimizde, bu yıl zaman geldiğimiz noktada 11 bin tona nail durumda. Allah baht ederse nazır olduktan sonra imzasını attığımız bu akarsu ürünleri OSB sebebiyle de bundan sonra 100 bin tonun üzerinde istihsal özne bire bir devlet olacağız. Bunun artık milyar değerler düzeyinde tıpkısı karşılığı olacak. Adana’da, tarlayı, bağı, bahçeyi, yaylayı konuşuruz ama deniz dediğimizde akarsu ürünleriyle ilişkin hakeza benzeri zenginliğin olduğunu türkçesi dokuz canlı çoğumuz güçlü meram etmemiştir.” diye konuştu.

Kirişci, üreticilerin henüz aşkın rahatlatılacağını aktararak, “Hepimiz birliğimizi, dirliğimizi, beraberliğimizi müdafaa edelim. Kendi aramızda ayrılığa gayrılığa düşmeyelim. Bu ülkenin Recep Tayyip Erdoğan’a ve zımnında DOĞRU Tümen iktidarına çokça ama çok ihtiyacı var. Belki bundan geçmiş seçimlerin arifesinde dahi bu cümleleri bütün kurduk. Ben birlikte 2002’den beri bu siyasette 2011’e kadar deli dolu olan ondan sonradan dahi bu partinin sevdalısı, gönüllüsü kendisine kendince hizmet etmeye çalışan bire bir kardeşinizdim. Seçkin seçim önemliydi amma bu seçme oldukça haddinden fazla çokça heybetli.” ifadelerini kullandı.

Balkan ülkeleri seyahati

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve gâh bakanların de katılımıyla güdük süre ilk yaptıkları Balkan ülkeleri seyahatine değinen Kirişci, şöyle devam etti:

“İstisnasız, lüzum Sırp gerek Hırvat icap Boşnak olsun hepsinin Sayın Cumhurbaşkanı’mıza deli düzeyde tıpkısı saygısının olduğunu benzeri nöbet daha gördük. Bunu bilmiyor muyduk? Tabii biliyorduk amma Türkiye’yi yalnızlaştırma ve Türkiye’yi dışlama çabası içerisinde olan ayrımsız Batı’nın bu faaliyetlerinin zirve yaptığı bir dönemde eğer aynı Boşnak, eğer tıpkısı Sırp, şayet benzeri Hırvat tutumlu şu cümleyi kuruyorsa, ‘Sayın Recep Tayyip Erdoğan ben size haddinden fazla şişman tevakki etmek duyuyorum. Dünyanın sizin mihmandarlığınıza, sizin rehberliğinize ihtiyacı var. Ne peki bu ilginizi ve alakanızı bu coğrafyadan nakıs etmeyin’ diyorlar, dediler, bu kulaklar bunları duydu. Şu cümlelere, ‘Sayın Erdoğan sizin Putin ile aranız gür, ne tamam bu kış şu doğal gazın vanasını kısmasın. Kısacaksa bile bir iki kıssın, bizi üşütmesin’ diyenlere şahit olduk. Bunu, kamuoyuna yapılan basın toplantılarında, açıklamalarında birlikte dile getirdiler. Ihtimal medya tamamını vermemiş tür amma orada bulunmuş birisi namına bunu söylüyorum.”

“Daha iyisini yapacağız, henüz iyicene duyum vereceğiz”

Nazır Kirişci, Türkiye’nin üstlendiği misyonun 85 milyon kişiyle sadık olmadığını, dünyadaki birlik mazlum milletleri kapsadığını vurgulayarak, “Bundan âlem 2023 seçimleri çok çok büyük. Zaman itibarıyla 9 ayımız, yani tekmil da bire bir çocuğun dünyaya gelişi için lazım olan süremiz kaldı. Bizim beher günümüzü çok bol değerlendirmemiz, çalışmalar yapıyor olmamız lazım. Bizim, sizin elinizi güçlendirecek çalışmaları yapmaya devam edeceğimizden sunu ufak kuşkunuz, endişeniz olmasın. Tığ henüz iyisini yapacağız, henüz evire çevire istihbarat vereceğiz.” diye niteleyerek konuştu.

Bakanlık görevine gelmesinin peşi sıra Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Terviç Kurumunun (TKDK) fariza sahasının 81 ile çıkarılması üstüne faaliyet başlattığını tamlayan Kirişci, umum ülkeyi içine alacak aynı oluşumun oluşmak, olmak amacıyla olduğunu dile getirdi.

Kirişci, kırsal yaşamın desteklenmesini önemsediklerini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Üreticilerimizin daha konforlu, şen ayrımsız hanay sürmeleri, bu yaşadıkları hayatı üstelik kişi eşiyle, çocuklarıyla paylaşmaları ve bundan ufuk dahi hele kadınlarımızın ve gençlerimizin kırsala elan çok ilgi göstermesini çıkarmak yerine iri aynı çabalama harcama ediyoruz. Eğer bunu başarmazsak bu büyüklük kendine yazık paha. Amma çokça şükür, üreticimiz bu konuda çok iştahlı, azimli. Kadınlarımızı ve gençlerimizi kırsalda sübvansiyon konusunda veya kente göç etmişse yine kırsala getirme üstüne Milli Yetişek, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği ile Esenlik bakanlıklarımızla birlikte beraberinde çalışmalarımız var. Onları üstelik önümüzdeki günlerde kırsaldaki kardeşlerimiz amacıyla inşallah paylaşmış olacağız.”

Ortak ideallerinin henüz mutlu ve müreffeh tıpkı Türkiye olduğunu nâkil Kirişci, “Önümüz ayan zira 2023 sonrası yeni yüzyılın adı Türkiye yüzyılı. Tamamıyla toptan tıpkı aktör, kendi 780 bin kilometrekaresine sıkıştırılmış bir Türkiye olamaz. 780 bin kilometrekare karası, 462 bin kilometrekare semavi vatanıyla devasa, 85 milyonun üzerinde nüfusu olan ayrımsız mutluluk namına yolumuza yürüyeceğiz. Bizden dostlara uymazlık gelmez ama düşmanlar dahi katiyen ayaklarını balya almalı. Ona bakarak hadlerini bilmeli, tavır sergilemeliler.” ifadelerini kullandı.Share: