Kırklareli’nde Cömertlik Haftası kutlandı

Kırklareli’nde Ahilik Haftası dolayısıyla merasim düzenlendi.

İl Hususi İdaresi Cazibe Merkezi’nde gerçekleştirilen törene, Ilbay Yardımcısı Elif Canan Tuncer, Belediye Komutan Vekili Yüksel Ölçüsüz, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ulvi Fuat Şeker Hastalığı, Esnaf ve Sanatkarlar Emniyet ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Halil Yiğit ile çekmece başkanları ve meslek lisesi öğrencileri katıldı.

Törende, Yılın Ahisi seçilen Mürtefi Kurtul ile kalfa Elif Arslan, şakirt Nazmi Sevimser, yordamlı Ceylan Nasip, Nuray Tosun, Barız Koyun Bakışlı, Burak Kırık, Bay Tamam, Emre Çelik ve Berkay Akuç’a vesika ve plaketleri verildi.

Şeker, konuşmasında, Cömertlik kültürünün 650 yıldır müddet gelen tıpkısı anane olduğunu belirtti.

Ahilik kültürünün Selçuki ve Osmanlı Devleti’nin gelişiminde çok balaban tumturak oynadığını tabir fail Şeker, milli kültürün çok mehabetli aynı temel taşı olduğunu kaydetti.

Ahilik felsefesinin temellerinin 18. yüzyılda atıldığını dile getiren Şeker, “Içtimai hayatın düzenlenmesinden, soylu erki hayata, vatan savunmasına kadar budun olmanın umum özellikleri ortamında bulunduran, Türk milletine başmaklık, sosyoekonomik bir düzendir. Akıl merkezine insanı kayran cömertlik, yüzyıllar boyunca toplumda hayatiyetli tam fertleri birbirine yaklaştırmayı ve aralarında kontak ve el birliği kurulmasını amaçlamıştır. Bunun sonucu kendisine açar, ilmek, soy, cinslik farkı gözetmeksizin herkese kıymet ahzüita yapılan bire bir anlayışın simgesi olmayı başardık.” diye niteleyerek konuştu.

Konuşmanın peşi sıra açılışı yapılan lokal umum sanatları sergisi gezildi.

Share: