“Süper Yemiş” Aronya’nın İlk Hasadı Yapıldı

Total keyif üzere sayısız yarar sunan ve “süper sonuç” adına tanımlanan aronyanın geçmiş hasadına başlandı. Aronyayı dalında yetiştirip sofralara ulaştıran Mor Aronya, Yalova ve Kırklareli’deki 220 dönüm ekili arazide hasada başlama verdi.

Mor Aronya’nın Umumi Müdürü Sertaç Kılıçaslan, “Yüksek lif ve caize değeri haiz aronya hesaplı olarak dahi ilişik değeri yüksek bire bir ürün. Mor Aronya olarak 90 bin mezru fidanımızdan hasat ettiğimiz meyveleri sıvı, cılız ve türap formunda müşterilerimize sunuyoruz. Aronyanın sağlamlaştırma edici azık adına tüketilmesi için ise Bezmialem Kazanç Üniversitesi ile ar-ge çalışmalarımız bitmeme ediyor” diyerek konuştu.

Aronyanın dünyada son dönemde sunma popüler meyvelerden olduğuna ilgi çekici Kılıçaslan, “Aronyanın dünyada hele Polonya, Rusya ve ABD’dahi üretimi gerçekleştiriliyor. Ülkemizde ise elan yıpranmamış tanınmaya başladı diyebiliriz. Gayrı meyvelere bakarak en erdemli lif ve caize değeri haiz aronya konuşu namına da eklenmiş değeri faziletkâr bir yemiş. Ballıdarı olarak tüketilmesinin yanı sıra cılız meyvesi, çiçekleri, kökleri ve yaprakları derman sanayisinde değerlendirilebiliyor. Bunlara mülhak kendisine krem ve sabunlarda, kap bakımında ve ruh idmansız maddesi yerine kozmetik sanayisinde bile kızıl aynı işaret. Akıbet yıllarda Türkiye’birlikte birçok fırsatı barındıran çöz talebin güçlükle içi üretimle karşılanması için aronya üretim alanlarının artırılması gerekiyor. Bu üretim alanlarının ve gelişen sanayinin istihdama sağlayacağı ulama de yadsınamaz” dedi.

ARONYA, SAYISIZ YARAR SUNUYOR

Aronya, mega antioksidan değerleri birlikte C, PP, B, E vitamini ve erdemli miktarda antosiyanin içeriyor. Potasyum, magnezyum, kalsiyum, mangan ve faziletli oranda lif içeren sonuç, bağışıklığın güçlenmesi, alerjilerin gerilemesi ve mafsal ağrıları kadar rahatsızlıklarda takviye edici besin rolünü üstleniyor. Faziletkâr potansiyel farkı, anti-aging, karaciğer sağlığı, şeker hastalığı, ruh ve yaradılış sağlığı, alerji üzere vakayiname rahatsızlıklar, radyasyonun kontra etkileri ve iş sağlığı konularında iyileştirici özelliği birlikte bulunuyor.

Farklı formlarda emeksiz tüketilebilen aronya, meyvenin suyu, konsantresi, tozu evet bile kurusu olarak tüketilebiliyor. Suyu, sirke, dondurma ve süt ürünlerinde, kurusu ise pastacılıkta, puding, reçel, marmelat yapımında kullanılabiliyor. Mıhlı atıştırmalık üzere iyi tıpkısı asıl olan aronya toz haline getirildiğinde ise ek değeri faziletli ve işlevsel tıpkısı çaya dönüşüyor.

Share: