Karaciğer yetmezliği teşhisi konulan tüvana, benzeri saatte mevcut organla sağlığına kavuştu

Adana Site Yetişek ve Araştırı Hastanesi’nde karaciğer yetmezliği teşhisi konulan gence, kısaca ayrımsız saat sonraları bulunan örgen Trabzon’dan özel uçakla getirilerek nakledildi.

Hastaneden yapılan açıklamaya göre, Osmaniye’de canlı P.D.’ye (16), Adana Şehir Eğitim ve Araştırı Hastanesi’nde karaciğer yetmezliği teşhisi konuldu.

Hastane doktorlarının nakil kararı almasının peşi sıra P.D.’nin bilgileri Esenlik Bakanlığı Ulusal Aza ve Doku Nakli Koordinasyon Sistemi’ne girildi.

Sistem yöneticileri, kestirmece 1 saat sonradan Trabzon’birlikte düşünce ölümü gerçekleşen ve ailesi marifetiyle organları bağışlanan aynı kişinin karaciğerinin P.D.’ye makul olduğunu belirledi.

Bunun üstüne Adana Kent Terbiye ve Araştırı Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Süleyman Çetinkünar başkanlığındaki takım Esenlik Bakanlığına ilişik uçakla Trabzon’a akıntı etti.

Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Çetinkünar, Op. Dr. Zevk Özyazıcı, Op. Dr. Adnan Kuvvetli, Op. Dr. Evren Gökler, Dr. Basrican İnce ve farklı işler ekibi, Trabzon’dan alınan karaciğeri kısaca 12 saat süren ameliyatla P.D’ye nakletti.

Ameliyattan 3 dönem bilahare servise alınan P.D.’nin, buradaki tedavisi sürüyor.

“Bodur sürede uygun organın bulunması milyonda ayrımsız belki”

organ aktarımı yapılan P.D. yaptığı açıklamada, kendisini çok iyi hissettiğini belirterek, “Bilahare öğrendiğime göre 1 saatte bana uygun organ bulunmuş. Bu müddet organ nakli için mucizevi tıpkı durummuş. Bağışı işleyen aileye çokça teşekkür ediyorum. Popülasyon boyu onlar ve kaybettikleri yakınları amacıyla dua edeceğim.” ifadesini kullandı.

Prof. Dr. Süleyman Çetinkünar, P.D.’yi, Trabzon’daki ailenin duyarlılığının kurtardığını belirterek, şunları kaydetti:

“Kadavradan uzuv bağışlarında, ayrımsız yandan ev yakınını kaybetmenin üzüntüsünü yaşarken, sair yandan başka ayrımsız insana hayat veriyor. Müstacel nakil ihtiyacının belirlenmesinden 1 saat sonradan makul karaciğer bulunması, P.D. için şişman benzeri nasip. Bu büyüklüğünde kısa sürede uygun organın bulunması, milyonda bir belki diyebiliriz. Akla Yatkın karaciğer bulunmasaydı, hastamızı 4-5 günden aşkın neşelendirmek cins olmayacaktı. Bakanlığımızın organ bağışıyla ilgili başarılı organizasyonu bile bu şansın hanay halaskâr tıpkısı unsura dönüşmesini sağladı.”???????

Share: