Evgin uykuluk nakli kararı alınan hastaya 1 saatte akıllıca aza bulundu

OSMANİYE’de uykuluk yetmezliği hastası P.D.’ye (16) otama için geldiği Adana’üstelik aktarım kararı alındıktan 1 saat sonradan Trabzon’birlikte akıllıca karaciğer bulundu. Keyif Bakanlığı’na ait uçakla Trabzon’a revan kol marifetiyle alınan uykuluk, 12 saatlik operasyonla nakledildi.

Osmaniye’de dallı güllü ortaöğretim öğrencisi P.D., 13 Ilkgüz’de keskin ve beyin ağrısı zımnında ailesi yoluyla hastaneye götürüldü. Izdırap düşürücü ve analjezik verilerek taburcu edilen gencin şikayetleri bitmeme edince ailesi, ileri tetkik ve tedaviler için Adana’ya getirdi. Burada P.D.’de sarılık belirtileri gören doktorlar, yapılan tetkiklerde karaciğer yetmezliği olduğunu belirledi. Ağırbaşlı bakıma alınan P.D.’nin tedavisi bitmeme ederken, ivedili karaciğer nakli kararı alındı. Saat 22.00’de Keyif Bakanlığı Millî Karaciğer Tebligat Sistemi’ne anlamsız aktarım kararından tahminî 1 saat sonradan herkes yöneticileri, tıpkısı periyot Trabzon’de kanı ölümü gerçekleşen ve ailesi aracılığıyla organları bağışlanan aynı kişinin karaciğerinin, P.D.’ye akıllıca olduğunu belirledi.

NAKİL AMELİYATI 12 SAAT SÜRDÜGenel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Süleyman Çetinkünar başkanlığındaki ekip, Afiyet Bakanlığı’na ilişik uçakla Trabzon’a müracaat etmek için 19 Eylül saat 03.00’te havalandı. Trabzon’dan alınan karaciğer, sabaha cebin Adana’ya ulaştırıldı ve aktarım operasyonu başlatıldı. Prof. Dr. Çetinkünar, Op.Dr. Cümbüş Özyazıcı, Op. Dr. Adnan Sağlam, Op. Dr. Cihan Gökler, Dr. Basrican İnce ile anestezi uzmanları, hemşireler ve teknisyenlerden oluşan kol, 12 saat süren benzeri ameliyatla karaciğeri P.D.’ye nakletti. Ağır Sıklet Bakım Uzmanı Dr. Nurdan Ünlü’nün takibinde 3 çevrim alçak bakımda mütezayit P.D., 21 Eylül’de servise makbuz.’1 SAATTE BULUNMASI NAZIK ŞANS’Tedavisi bitmeme fail hastanın durumu için bilgi veren Prof. Dr. Çetinkünar, P.D.’ye evgin aktarım ihtiyacının belirlenmesinden 1 saat bilahare uygun uykuluk bulunmasının balaban bir talih olduğunu vurgulayarak, “Bu kadar güdük sürede makul organın bulunması, milyonda tıpkı belki diyebiliriz. Makul uykuluk bulunmasaydı, hastamızı 4-5 günden aşkın neşelendirmek kabil olmayacaktı. Bakanlığın organ bağışıyla ilgilendiren kalburüstü organizasyonu dahi bu şansın hanay kurtarma aracı ayrımsız unsura dönüşmesini sağladı” diyerek konuştu. ‘ÖMÜR BOYU YAKARIŞ EDECEĞİM’

P.D. ise kendisini haddinden fazla bereketli hissettiğini belirterek, “Bilahare öğrendiğime bakarak 1 saatte bana akıllıca aza bulunmuş ve bu süre organ nakli üzere mucizevi tıpkı durummuş. Bağışı yapan aileye çokça teşekkür ediyorum. Variyet boyu onlar ve kaybettikleri yakınları amacıyla yakariş edeceğim” dedi.

Share: