Su Sorunu Yaşayan Osmaniyeli Ferasetsiz: “Intihap Yaklaşıyor, Akarsu Bulunmayan Fikir da Yok”

SENET DEMİRCİOĞLU

Osmaniye’üstelik yıllardır yaz aylarında köylerinde su sıkıntısı zihayat vatandaşlar duruma reaksiyon gösterdi. Binek hayvanları ve tankerle su taşıdıklarını anlatan Uca Samet Kocamanoğlu, “Seçim yaklaşıyor, akarsu yok fikir de yok” dedi. Mehmet Püsküllüoğlu ise, “Bizim 3-5 tane mezarlıklarımızın suyu, su yetmediği için su olmadığı üzere kesildi, çeşmelerimiz kesildi. Köylümüz etki çekmekte” diyerek konuştu.

Osmaniye’nin Kadirli ilçesine merbut Koçlu köyünde yıllardır akarsu sıkıntısı calip vatandaşlar duruma tepki gösterdi. Köyde suların ince müddet kesilip gelmediğini belirten Mehmet Püsküllüoğlu, “Kadirli’nin bir nice köyü Karapınar içme suyundan faydalanmaktadır. Burada 10- 15 çevrim akarsu geliyor gidiyor. 15 dolaşma bulunmayan, 1 dönme var, 10 dolaşma bulunmayan 1 gün var. Burada akarsu sıkıntısı Koçlu köyünde birlikte çekilmekte. Bununla ilişik sabık devir esaslı geldim orada baktım akarsu tahliyeden aşkın var, bu tıpkısı şirkete gitmekte. Bizim 3-5 pasaj mezarlıklarımızın suyu, su yetmediği için akarsu olmadığı için kesildi, çeşmelerimiz kesildi. Köylümüz gravite çekmekte, köyler külfet çekmekte. Eğer bu tahliyede aşkın su var, bu büyüklüğünde su fazla boşaltma olabiliyorsa illet bizim mezarlıklarımız ve köylüler bundan akarsu sıkıntısı çekmekte? Akarsu fazlaysa münasebet biz akarsu sıkıntısı çekiyoruz?” dedi.

“AKARSU YOK DÜŞÜNCE DA YOK”

Mehabetli Samet Kocamanoğlu ise, “Köyümüzde tığ yıllardan beri su sıkıntısı çekiyoruz. Lüzumlu eşekle icap atlama beygiri ile icap tanker ile akarsu getiriyoruz. Suyumuz tıpkı 15 zaman gidiyor tıpkı 15 dönem gelmiyor,1 devir geliyor, 5 çağ gelmiyor. Akarsu yok görüş birlikte yok, seçme yaklaşıyor su yok görüş üstelik yok” diye konuştu.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

Tahliye suyu

Akarsu hayratları

Mehmet Püsküllüoğlu

Mürtefi Samet Kocamanoğlu

Share: