İstinaf, kursta cinsel sömürme davasında sanığa verilen 119,5 sene hapsi haddinden fazla buldu

ERZURUM’da, Kuran kursunda 7 çocuğa eşeysel istismarda bulunmakla suçlanan çalıştırıcı Kağan Aslankafa’ya (22), önceki duruşmasında verilen 119,5 sene kodes cezası istinaf mahkemesince bozuldu. Mahkemenin halel gerekçesinde, çocukların mahkeme salonunda dinlenmediği, kem şahit dinlendiği ve sanığa sunulan cezanın aşkın olduğu belirtildi.

Palandöken ilçesindeki bir yatılı Kuran kursunda mütezayit M.K., ailesine yurtta belletmen yerine görev yapan Hakan Aslankafa’nın kendisini zılgıt edip, cinsî istismarda bulunduğunu söyledi. Sülale, 2 Antrakt 2021’de Aslankafa için suç duyurusunda bulundu. Olayla ilgili sormaca başlatan polis ekipleri, Melik Aslankafa’yı gözaltına aldı. Eğitimci eşliğinde M.K.’nin ifadesine başvuruldu. Emniyetteki ifadesinde suçlamaları reddeden Aslankafa, bire bir dolaşma sonraları gönderme edildiği adliyede çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Ahir süreçte 6 aile çocuklarının tensel kıymetlendirme uğradığı, 4 familya ise azap gördüğü gerekçesiyle Melik Aslankafa’dan şikayetçi oldu.

Hakan Aslankafa karşı ‘Çocuğu müstehcen yayınları okumaya ve seyretmeye teşvik’, ‘Sarkıntılık fethetmek yoluyla çocuğun eşeysel istismarı’, ’12 yaşından gerçekten mağdurların seksüel istismarı’, ‘Hakaret’, ‘Müstehcen yayınların üretiminde çocukları kullanmak’, ‘Çocuğun cinsî istismarı, ‘Cebir yıldırma yahut alavere dalavere kullanarak kişiyi hürriyetinden mahrum kılma’ ve ‘Çocuğun nitelikli tensel istismarı’ suçlarından Erzurum 4’üncü Ağır Sıklet Ceza Mahkemesi’nde sorun açıldı.SUÇUNU İTİRAF ETTİ1 Haziran’da tanıdık davanın evvel duruşmasına çocukların aileleri, avukatları ile Türkiye Barolar Birliği Başkanı R. Hayat Sağkan, UCİM Genel Başkanı Mut Özkan, UCİM Umumi Başbuğ Yardımcısı Yücel Ahu, Erzurum Baro Başkanı Talat Göğebakan, UCİM Genel Başbuğ Danışmanı Avukat Ayşegül Aydoğan ile çok sayıda avukat katıldı. Mahkemeye SEGBİS yolu ile katılan Aslankafa, suçunu itiraf ederek, namına karşı mevrut çocuklara ezinç ettiğini belirterek, “Yaptım ama sayılarını hatırlamıyorum. Tensel istismarda bulundum” diye niteleyerek konuştu.İLK DURUŞMADA 119,5 YIL HAPİSMahkeme heyeti, ilişkin duruşma ika kararı alarak aileler ve avukatlar dışında herkesi murafaa salonundan çıkardı. Saat 16.00 sıralarında tamamlanan evvel duruşmada murafaa heyeti kurs belletmeni Aslankafa’yı 119,5 sene hapishane cezasına çarptırdı.MAHKEME KARARI BOZDUSanık avukatı, sunulan cezanın çokça olduğu gerekçesiyle kararı istinafa taşıdı. Erzurum Nahiye Adalet Mahkemesi 7’nci Ceza Dairesi sanık Melik Aslankafa’ya sunulan kararı bozdu. Ceza Dairesi, kararı fek gerekçesini de açıkladı. Ukubet Dairesi, CMK’nun 236’ncı maddesinin 2’nci maddesine göre ‘İşlenen suçun etkisi ile psikolojisi bozulan çocuk yahut kıygın, bu suça ilgilendiren soruşturma yahut kovuşturmada tanık olarak hele dinlenebilir’ hükmü göre mağdur çocukların soruşturma aşamasında vermiş olduğu ifadelerden ve çocuk izleme merkezinde alınan beyanları ve bu beyanları üzerine hazır bulunan toplum bilimci, ruh bilimci ve adli görüşmecinin da beyanlarından konkre olarak hiçbirisinin psikolojisinin bozulduğuna ait mesaj ve bulgu olmadığı ve diğerlerinin eylemlerine birlikte tanıklıkları bulunmasına karşın mağdurların duruşmaya çağrılarak beyanları alınmadan hüküm kurulması, noksan şahit dinlenmesi ve ‘Çocuğun nitelikli cinsel istismarı’ eyleminden âlem eylemini müteselsil olarak gerçekleştirdiğinden bahisle TCK’nın 43’üncü maddesi göre yapılan 2/3 oranında tasarruf sonucunda cezanın 66 sene 39 ay 15 devir olarak belirlenmesi namına 66 sene 40 ay 15 aktarılma yerine belirlendiği ifade edilerek baştan yargılanmasını istedi.KABUL ETMİYORUZ

UCİM Genel Başbuğ Danışmanı Avukat Ayşegül Aydoğan ise yaptığı açıklamada, “Fesih kararını kabul etmiyoruz. Çocukların faik yararı ilkesi göre daha fazla örselenmemesi için murafaa salonunda dinlenmeleri kabul edilemez. Avukatlarımızla davanın takipçisi olmaya devam edeceğiz” dedi.

Share: