Çat Barajı’ndaki “yüzen adalar” karaya oturdu

Adıyaman’ın Çelikhan ilçesindeki Kavşak Barajı’nda mevcut “yüzen adalar”ın iri çoğunluğu, akarsu seviyesinin azalması nedeniyle karaya oturdu.

Önceki yıllarda üzerinde dikme kâin onlarca adacığın yüzdüğü barajda, bu sene heybetli ayrımsız uymazlık gözlemleniyor. Baraj gölünde 1-2 adacığın kaldığı görülürken, su seviyesinin düştüğü bölgedeki onlarca ada ise kıyıya andıran bölgede zeminde birleşti.

17 bin 600 aracın çıkardığı karbondioksiti bulunmayan ediyor

Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Turgut, AA muhabirine, hem natürel hayatı müzaheret etmek hem de kentin cesim bir turizm merkezi olan yüzen adaları çokça önemsediklerini söyledi.

Bölgenin seçkin sabık zaman elan fazla ülfet edilen ayrımsız suret haline geldiğini ifade eden Turgut, şunları kaydetti:

“Adaların karaya oturması, su seviyesinin düşmesi ve bilcümle dünyada olduğu kadar ilkim değişiklerinin sonucu. Suların özenle kullanılmaması, sulamada bundan sonra vahşi sulamanın bitmeme etmesi de bu sonucu hızlandırıyor. su seviyesi bu kadar düşmeseydi bu adacıklar dahi karaya oturmayacaktı. Barajın dağların beyninde olması bir üstünlük, dağlar yeryüzündeki hem direkler hem üstelik su depolarıdır. Dolayısıyla buradan bu barajı besleyen akarsu kanalları, pınarları devam ediyor. Huysuz halde daha çok kuruyabilirdi.”

Ağ çözümü

Prof. Dr. Turgut, üniversite yerine tıpkısı süredir bölgeye ilişkin çalışmalar yürüttüklerini belirterek, şöyle bitmeme etti:

“Altın fen adamlarımız akıbet 2 yılda ‘yüzen adaları koruyabilir miyiz, yeniden ekosisteme karışma edebilir miyiz?’ diyerek çalışmalar yapıyor. Yüzen adaların mecmu alanı 30 dekar civarında ve bu adaların yaptığımız icraat sonucunda ayrımsız metrekaresinde tahminî 2,7 titrem karbondioksiti, toplamda birlikte 17 bin 600 aracın çıkardığı karbondioksiti ortadan kaldırdığını gördük. Bu adalar, büsbütün bu yüzden de çokça kocaman. Adaların korunabilmesi için Valiliğimiz, İl Özel idaresi ve Çelikhan Kaymakamlığının katkılarıyla ve İpek Yolu Kalkınma Ajansının desteğiyle ayrımsız proje geliştirdik. Proje kapsamında adaları alttan destekleyip sepet tarzı tıpkısı fileyle elde etmek istiyoruz. Böylece adaların karaya vurmaması üzere bire bir bindi oluşturmuş olacağız. Bu konuda çalışmalarımız bitmeme ediyor.”

Vatandaşları su yararlanma üstüne uyarıcı Turgut, “Akarsu kaynaklarımızı ati nesillerimize bırakacak şekilde kullanmamız gerekmekte. Akarsu bildirme kızıl materyalimizdir. Susuz hayat olamaz, buraları arkalamak zorundayız.” dedi.

Share: