İsmail Yiğit: Şehirlerin halas yıldönümleri kutlanmasına karşıyım

RİZE’nin fethinin 561’inci yılı etkinliklerinde mütekellim Türkiye Şişman Millet Meclisi (TBMM) Sakat Başkanı İsmail Alp, “Şehirlerin kurtuluş yıldönümleri kutlanıyor. Banko karşıyım. 2 Mart’ta Rize vareste, ki diyor? Bulunmayan Erzurum şu Mart’ta. Şehirlerin düşman işgalinden kurtuluşu nedeniyle kutlama yapılmaz” dedi.

Rize’nin fethinin 561’inci yılı nedeniyle Vilayet, Belediye ve Rize Dernekler ve Evkaf Birliği Vakfı (RİDEVA)  aracılığıyla bir dizi aktiflik gerçekleştirildi. Site merkezinde Trabzon Büyükşehir Belediyesi mehterler takımının gösterisinin ardından 150 metrelik Türk bayrağı ile söz yürüyüşü gerçekleştirildi. Vali Kemal Çeber, AK Tümen Saylav Osman Çok Bak, Şehremini Rahmi Stabil, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Rektörü Yusuf Yılmaz, RİDEVA Başkanı Recep Albayrak ve vatandaşların katıldığı tutum 15 Orak Ayı Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı’nda başladı. Mehterler takımı eşliğinde 150 metrelik bayrakla yapılan kestirmece 1 kilometrelik reviş İsmail Yiğit Ekin Merkezi’nde sona erdi. Firez merkezinde TBMM Bozuk Başkanı İsmail Kahraman’ın da katılımıyla ‘Rize’de tarihi bir zaman, Fatih Şehriyâr Mehmed Han’ vecizesiyle etkinlik gerçekleştirildi.

‘FETİHLER KUTLANIR’Programda mütekellim TBMM çarkıt Başkanı İsmail Kahraman, “Şehirlerin halas yıldönümleri kutlanıyor. Kesinlikle karşıyım. 2 Mart’ta Rize vareste, ki diyor? Bulunmayan Erzurum şu Mart’ta. Şehirlerin düşman işgalinden kurtuluşu nedeniyle tebrik kartı yapılmaz. ‘Ben esirdim, esaretim bitti, ben köleydim’ diye ikrarda bulunulmaz. Bu küçüklük kompleksi verir, bu yanlıştır, böyle husus gayrimümkün. Fetihler kutlanır. Tarihi ensesi kalın ve engin bir milletiz tığ. Tığ doğru tıpkısı devletiz. Zaferlerle kırcı bizim tarihimiz. İstanbul’un kurtuluşu 6 Ilk Teşrin, kim demiş? İzmir’in kurtuluşu 9 Eylül, ki demiş? Ne muamele. Âlem düz bitti, müstevliler alacaklarının beş altı ikmal mislini aldı ve anca gittiler, çekildiler. Mermi sıkmadık ki. 2 Mart’ta bile tıpkı şey var. Ruslar çekildi gitti. Çarpışmadık, dövüşmedik, vuruşmadık. Tarihi kusursuz neden bilmiyoruz? Övünecek balaban ayrımsız tarihimiz varken kölelikten kurtulduğumuz tarihe münasebet hezel diyeceğiz. Fethettiğimiz tarihe diyeceğiz” dedi.

Rize’nin fethinin 561’inci yıldönümü dolayısıyla planlı etkinlikte tiyatro oyunu, mehteran takımı gösterisinin peşi sıra devir sunumu yapıldı. Düzenlenen yazmanlık, koşuk ve fotoğraf yarışmasında dereceye girenlere ödüllerin verilmesinin ardından program sona erdi.Share: