Bursalı eş alpinist 5 yılda 81 ilde şahika yaptı

Bursalı alpinist Ferişte Yaka Münevver, 5 yılda Türkiye’nin 81 ilindeki zirvelere tırmanış yaptı.

Alpinist Işıklı, yaşadığı Bursa’da, 2017 yılında “81 ilde 81 şahika” hedefiyle ülke iklim dolaşıp, buralardaki efdal noktalara tırmanış yapmaya başladı.

Hedefini akdetmek için tırmanış yapmadığı tek ülke olan Ardahan’a mevrut Entelektüel, Iğdır ZİRVE Alpinizm ve Tabiat Sporları Kulübü’nün organizasyonuyla Posof ilçesindeki 2 bin 950 metre rakımlı Ilgar Dağı’na üstelik tırmanıp 81. tırmanışını bile gerçekleştirdi.

Yaptığı tırmanışları perese ve görsellerle pusat altına kayran Vazıh, bu çalışmasıyla “Rum Parsı” unvanı almak istiyor.

“Aynı dağlara gitmek sıradan geldi ve bu projeye başladım”

Dağcı Görgülü, AA muhabirine, 10 yıldır dağcılık yaptığını ve 5 senedir dahi hevesli anlamda tırmanış gerçekleştirdiğini söyledi.

Projesini izafe etmek amacıyla bunaltıcı benzeri mesai harcadığını ifade eden Entelektüel, “Dağcılık sporunu çokça seviyorum. Bir Nice dağa tırmandım, bilahare bire bir dağlara başvurmak bana amiyane geldi ve böyle tıpkı projeye başladım.” dedi.

Projeyi hayata geçirirken eşinin çok desteğini aldığını anlatan Okumuş, “Eşimin önerisiyle bu projeyi hayata geçirdim. Eşim, ‘Anadolu Parsı’ unvanıyla bu spora bitmeme etmemi istedi ve beni destekledi. Bu manada seçkin ilin imkan varsa yer erdemli zirvesine tırmandım. Ancak bazen yerlerde terörden dünya müsaade verilmeyen biberli olması durumunda tırmanışa müsaade sunulan yeryüzü büyük dağa tırmandım.” diyerek konuştu.

Vazıh, 2017 yılında başladığı projesine Kovid-19 salgını esnasında bire bir müddet aleniyet verdiğini ve şartların normale dönmesiyle çalışmalara devam ettiğini belirterek, ” Ağrı’nın Eleşkirt ilçesindeki Kösedağ’üstelik başladığım ’81 ilde 81 zirve’ projemi, Ardahan’ın Ilgar Dağı’yla, bitirmiş oluyorum. Bu projeyle gençlere örnek olmak istiyorum, darısı bu projeyi fayrap etmek isteyen gençlerin başına.” ifadelerini kullandı.

Share: