İsig: 9 Ayda 1.359 İşçi Yaşamını Yitirdi

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin (İSİG) raporuna bakarak; eylül ayında 157, bu yılın önce dokuz ayında ise bin 359 iştirakçi, aksiyon kazalarında yaşamını yitirdi. Yani günde arz beş altı 5 amele, iş cinayetlerinde öldü.

İSİG, ilkgüz ayına ait İş Cinayetleri Raporu’nu bugün yayınladı. Buna bakarak; bu yılın önce dokuz ayında bin 359 amele, aksiyon kazalarında yaşamını yitirdi. Bu malumat, günde genişlik birkaç 5 emekçinin hareket cinayetlerinde öldüğü anlamına geliyor. 2022 Ocak’ta 120, şubatta 109, martta 121, nisanda 129, mayısta 176, haziranda 189, ağustosta 186, eylülde 157 amele hisse senedi cinayetlerinde hayatını kaybetti.

Raporda şu tespitlerde bulunuldu:

“Havaların ısınmasıyla (temel namına tarım işkolundaki mobilizasyon ve üretim artışıyla) gelişigüzel mayıs-haziran-temmuz-ağustos döneminde iş cinayetlerinde bire bir sıçrama meydana gelmişti. Eylül ayından itibaren havaların soğumaya başlamasıyla ekincilik işkolundaki ölümlerde azalma gerçekleşti.

Gemi, gemilik işkolunda ise oransal namına gelişim cinayetlerinde çoğalma var. Güvencesiz çalışmanın bilgili olduğu işkolunda, özellikle kalp aksesi nedenli ölümler özen çekiyor. Önümüzdeki çevrim, bu işkolundan başlayarak patika hastalıkları mücadelesinin yeniden ivme kazanması gerekiyor. ( Aliağa’de önceki öncü adımlar güzeşte aylar atılmıştı.)

Eylül ayında dört tiran atılmış işçisi, hayatını kaybetti. Kilis’te Suriyeli iştirakçi Ahmet Binni’ye, çekçek ile atılmış kağıt ve plastik toplarken araba çarptı. İzmir’de 67 yaşındaki işçi Gökmen Durmuş’a, saat 03: 30 atık kağıt toplarken taksi çarptı. İstanbul’da 4 yaşındaki oğlu Hüseyin ile atılan kağıt toplayan Suriyeli iştirakçi Ölçü Elhamud’a (ve Hüseyin’e) minibüs çarptı. Sigortasız, sağlıksız koşulların ve yavru-muhacir-buğulanmış emeğinin ağırbaşlı olduğu, üç otuz servet üzere belirsiz saatler çalışılan vb. işkolunda ivedi örgütlenme faaliyetlerinin yoğunlaştırılması gerekiyor.

40 yaşındaki Görüntü Onaylı, İzmir Konak’ta, Tramvay Köprü durağında güvenlik görevlisiydi. Saat 21: 45 civarında duraktan tuvalete gezmek amacıyla ayrıldığı tam çevirgeç çarptı. DİSK/Genel-İş 9 No’lu Yazıhane üyesiydi. Sendika şubesi, yaptığı açıklamada ‘Bu, bire bir ilçe değil hareket cinayetidir. Sendika olarak tuvalet ve aynı ihtiyaçlar amacıyla defalarca talepte bulunduk, böylesi sonuçlar yaşanmaması üzere uyarıda bulunduk, fakat tek kadem atılmadı’ açıklamasını yaptı. Abdesthane sorunu bir nice hareket durumunda karşımıza çıkmakta, işçiler bu yüzden hastalanmakta ve ölmekte.

İşçi ölümlerinin şehirlere bakarak dağılımına baktığımızda İstanbul ve güzeşte yıllar onu takip eden İzmir, Kocaeli, Bursa ve Antalya kabil şehirler dışında Küçük Asya uran şehirlerindeki ölümler, buradaki işçileştirme ve güvencesiz mesai koşullarını açığa çıkarıyor. Gaziantep, Şanlıurfa, Muğla, Kültürlü, Denizli, Ankara, Konya, Sazak, Samsun, Kayseri, Manisa vb. şehirlere çevrik çalışmalara çoğalmak gerekiyor.

Çocuk ve dinç işçilere çevrik ayrımsız savaşım başlığının lahzada belirlenmesi lazım. Bala iş, 4 ila 8 yaş beyninde başlıyor. Bu yaşta, sezonluk ekincilik işçisi, sürücü evet de sokakta baş bezi satan bala ölümlerine rastlıyoruz. Fakat mevsimlik tarım işçisi çocuklarda ve sokakta müteharrik çocuklarda 8 yaşından itibaren bir artım var. 10-12 yaşlarda, tekstil ve metalde çalışan çocukları görüyoruz. 13-14 yaşlarından itibaren ekincilik, inşaat, endüstri ve hizmetlerde müteharrik sayıları milyonlara ulaşan yavru işçi var. 18-27 gözyaşı arasında ise (uran, yapım, hizmetler işkolunda) iri şehirlere yığılmış, geleceksiz ve güvencesiz bakir tıpkısı işçi sınıfı karşımızda.”

Share: