Bursa hars nutuk haberleri | Bursa’daki Myrleia-Apameia Antik Kenti’nde kazı bilimsel kazı yeniden başladı

Bursa’nın Mudanya ilçesindeki Myrleia- Apameia Antik Kenti’nde bulunan himaye alanında baştan arkeolojik kazı çalışması başlatıldı.

Ekin ve Turizm Bakanlığının izni, Bursa Ekin Varlıklarını Esirgeme Havza Kurulunun kararıyla Bursa Arkeoloji Müzesi Müdürlüğünün başkanlığı ve nezdinde Bursa Uludağ Üniversitesi Kazı Bilimi Bölümünün bilimsel katkılarıyla yapılan tetebbu sonucunda açığa çıkarılan mozaiklerin korunması ve geleceğe taşınması amacıyla restorasyon ve konservasyon çalışmaları sürüyor.

Sahadaki çalışmaya ise Bursa Müze Müdürlüğü ile Mudanya Belediyesi arasında imzalanan protokolün arkası sıra gene geçildi. Ömerbey Mahallesi’ndeki belediyeye ilişik alanda düzenlenen kazıyla, antik kentin sur duvarlarının bulunduğu bölgenin çevrim ışığına çıkarılması hedefleniyor.

Çalışmaları inceleyen Mudanya Şehremini Hayri Türkyılmaz, gazetecilere, 2 bin 700 yıllık tarihe cemaat Myrleia-Apameia Antika Kenti’nin, Mudanya’nın geçmiş kurulduğu yer olduğunu söyledi.

Türkyılmaz, 2015 yılında Bursa Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü başkanlığında yapılan kazılarla açığa çıkarılan villa ve içindeki mozaiklerin, bölgenin şanlı tıpkı kent olduğuna bel ettiğini dile getirerek, “Yalnızca Bursa değil, parçalanmamış insanlığın değerlerinden biri olan Myrleia’yı geleceğe hep alay malay geleceğe taşıyacağız. Tek amacımız var: Myrleia’yı halk ele vererek Mudanya’mıza, insanlığa, firez ve tarihe vermek, geleceğe tarihi benzeri imza atmak. Bindi veren, katkı koyan herkese teşekkürname ediyorum.” diye konuştu.

Share: