Sinop 1445 depremzedeye familya sahipliği yapıyor

Kahramanmaraş merkezli, 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından 1445 depremzedenin Sinop’a getirilerek mektepli yurtlarına yerleştirildiği bildirildi.

Vali Erol Karaömeroğlu, Valilik binasında düzenlediği basın toplantısında, “asrın felaketi” yerine nitelenen yer sarsıntısı sonrası yaptıkları çalışmalara ait hikmet verdi.

Felaketin yaşandığı önce andan itibaren çok aceleci akıntı ederek Kıran Koordinasyon Merkezinin çalışmalarına başladığını vurgulayan Karaömeroğlu, bugüne büyüklüğünde 1245 personeli bölgeye gönderme ederek arama istirdat çalışmalarına bindi verdiklerini dile getirdi.

Karaömeroğlu, yüzlerce tır ve kamyon dolusu insani yardım malzemesinin birlikte bölgeye sevkinin sağlandığını belirterek şöyle konuştu:

“Ayrıca iki kumluk hastanesini da hareket bölgesine atıf ettik. Hareket bölgesinde bulunan arkadaşlarımız canla başla, iri cansiparane taharri kurtarma, hasar tayin, güvenlik, psikososyal bindi, enkaz kaldırma, müzaheret malzemelerinin dağıtımı ve birçok alanda yaraları sarmaya devam ediyor. Hareket afeti sonrasında ilimize mevrut misafirlerimiz için Mahmud Kefevi Güven ve Yurtlar Kurumu Yurdunu tahaffuz merkezi adına faaliyete geçirdik. İl ve ilçeler olmak için 1445 vatandaşımızı mihman ediyoruz. Misafirlerimizin giyim ihtiyaçlarını bastırmak için 85. Yıl Kemalettin Sami Paşa Spor Salonu’nda toplumsal mağazamızı üstelik faaliyete geçirdik.”

Vatandaşlara yardımların bitmeme etmesi çağrısında kâin Karaömeroğlu, “Depremden etkilenen 13,5 milyon kayırıcı bu kış şartlarında hayatlarını idame ettirmeye çalışıyor. Yardımlarımızın tek muttasıl bitmeme etmesi gerekiyor. Bu, detaylı soluklu tıpkısı uğraş. Biliyorum ki bugüne büyüklüğünde vatandaşlarımız ellerinden gelenin fazlasını yaptı ve yapmaya dahi bitmeme ediyor. Deprem bölgesindeki vatandaşlarımızın bizlerin desteğine haddinden fazla ihtiyaçları var. İnanıyorum ki dayanışmayla, bağlanak ve beraberlikle umum ele vererek milletimizin ferasetiyle, devletimizin kudretiyle bu yumruk günleri bütün gelişigüzel aşacağız inşallah.” ifadesini kullandı.

Share: