Uludağ Milli Parkı’nın güvenliğinden sorumlu yarkurul kurulacak

Türkiye’nin heybetli kayak ve şita turizmi merkezlerinden Uludağ’da, kayak pistlerinde meydana gelebilecek olaylarda, meteorolojik değişimIerde ve dangadak gelişebilecek akse durumlarında, asayiş yeterliliklerini ve mümkün zafiyetleri belirlemek ve inhibitör tedbirler kabul etmek amacıyla “Uludağ Güvenlik Hile Komisyonu” kurulması kararlaştırıldı.

Bursa Valisi Yakup Canbolat’ın imzasıyla “Uludağ Milli Parkı Kamu Hava, Kuruluşları ile Hususi İşletmelerce Yapılacak İşlemler, Uyulması Müstelzim Kavait ve Alınacak Tedbirlere İlişkin Genel Irade” yayınlandı.

Valiliğin genel ağ sitesinde düzlük sunulan metine göre, şita sezonu boyunca Uludağ Milli Parkı’ndaki mekanik tesisler, kar motoru, kar kızağı ve kayak pistlerinde meydana gelebilecek olaylarda, meteorolojik değişimIerde ve apansız gelişebilecek akse durumlarında, asayiş yeterliliklerini ve olası zafiyetlerini tespit etmek ve önleyici tedbirler kabul etmek amacıyla ilgili çekicilik ve kuruluşların temsilcilerinden oluşan “Uludağ Güvenlik Yönetim Komisyonu” kurulacak.

Komisyon aracılığıyla pistlerin (kayak, kızak, kar motoru) kullanıma açım ve kapanış saatleri belirlenecek. Komite, pistlerin incitici rüzgar, sıkıntı, yavaş sis ve ağır sıklet kar yağışı kabil ne çekicilik şartlarında kapatılacağı konusunda değişmeyen algı ve mekanik üretim işletmecilerine bildirecek.

Pistlerdeki dikme gövdelerine yastıklama yapılacak

Tüm teleski, telesiyej direklerine ve pistteki dikme gövdelerine yastıklama yapılması, pistlerin kayırıcı ve canip bölümlerinin fileyle kapatılması, kırıcı bölgelere güven filesi çekiImesi, pistlerin maniple flamayla işaretIenmesi, uyarıcı levhalar dikilmesi ve vacip tedbirlerin alınması komite vasıtasıyla denetlenecek. Mevsim boyunca yapılacak denetimlerde görülecek yarım veya detone uygulamalarda eksiklik giderilene kadar tesisin faaliyetleri durdurulacak.

Pistlerde yapılması dilek edilen etkinlikler (yarışma, gece kayağı kabilinden) 48 saat önceden komisyona bildirilecek, alt kurul yoluyla değerlendirilip karara bağlandıktan bilahare hayatiyet gerçekIeştirilecek.

Kar kızağı ve kar motoru aktiflik alanlarında gerekli asayiş tedbirlerinin alınıp alınmadığı komisyon yoluyla arama edilecek. Itimat tedbirlerinin alındığı tutanakla belirlenmesinden bilahare ilişkin işIetmeIerin faaliyetlerine cevaz verilecek.

Hafta sonları tanker, kamyon, tırların girişine cevaz verilmeyecek

Kar motoru güzergahları Milli Park Yeri Müdürlüğünce açık adına belirlenecek ve kar motoru aktivitesi saat 21.00’i geçmeyecek.

Güzergahlarda işletmeci eliyle alınması müstelzim güven tedbirleri (yönlendirici flama, file, yan levhası, mesnet ezilmesi kabilinden) tamamlanmadan kar motoru kiralama faaliyetine başIanmayacak. Zaman içinde yapılacak denetimlerde natamam ve detone aplikasyon tespitinde, eksiklikler giderilene kadar faaliyete izin edilmeyecek.

Kış sezonunda ivedi vaziyetler dış doğmak amacıyla hafta sonları cuma saat 18.00’den pazar saat 24.00’e kadar mahrukat haiz tanker, kamyon ve tır çekicilerinin Uludağ Milli Parkı gişelerinden geçişine izin verilmeyecek.

Belirlenmiş alanlar dışında mangal yakılmayacak

Milli Otopark ski alanlarıyla Karabelen, Kirazlıyayla, Sarıalan ve Çobankaya mevkilerinde beIirIenmiş itinasız alanlar dışında kesinlikle mangal yakılmayacak. Cevelan otobüsleri arkasında mangal yapılmasına izin edilmeyecek. Inatçı davranışların tespitinde yönetimsel yaptırım cezası uygulanacak.

Kayak pistlerinde makbul telesiyej ve teleski direklerine, zayi, muhat kalma ve yaralanmalarda kayakçıIarın yerini bildirmesi açısından ışıklı ve numaralı tabela takılacak ve düzlük belirleyici ivedili yardım butonları konulacak.

Uludağ Milli Parkı’nda hareketlilik gösteren oteller ve gayrı işIetmeler sezon başIamadan geçmiş kâin kameralarının bakım ve onarımlarını yaptırarak etkili kuzuluk getirecek, bulunmayanlar ise müşteri sistemi kuracak.

Share: