Icra Vekili Akar, Kurtdereli güreşlerinin bitiş gününe katıldı

MİLLİ Defans Bakanı Hulusi Akaret, Balıkesir’üstelik planlı Kurtdereli Semirtilmiş Pehlivan güreşlerinin final gününe katıldı.

Milli Defans Bakanı Hulusi Akaret, Kurtdereli Mehmet Pehlivan anısına bu yıl 62’ncisi düzenlenen ‘Geleneksel Kurtdereli Besili Pehlivan Güreşleri’nin final gününe katıldı. Güreşlere Nazır Akaret’ın beraberinde, Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, AK Parti Balıkesir Saylav Dr. Mustafa Canbey, Adil Çelik, CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Atak, Balıkesir Büyükşehir Şehremini Yücel Yılmaz, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu Başkanı Bendevi Palandöken ile kaza belediye başkanları, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

‘PEHLİVANLAR BELIRGIN, MEHMETÇİK OPERASYONLARDA TÜRK’ÜN GÜCÜNÜ GÖSTERİYOR’Toplamda 14 ayrı kategoride düzenlenen güreşlerin bitiş müsabakası öncesinde Bakan Akar, finale kalan başpehlivanlar Yusuf Duygusal Kaptan ve Hüseyin Gümüşalan’a başarılar diledi. Akaret, burada yaptığı konuşmada, “Çok sevgili hemşerilerim, kızıl güreş severler, hepinizi dostça saygıyla, hasretler selamlıyorum. Hepiniz sıhhatli olun, var olun. Ata sporumuz, bu besili güreşin yaşatılmasında emeği geçen herkese saygılarımı sunuyorum, şükranlarımı sunuyorum. Sağlıklı olun, var olun. Pehlivanlarımıza başarılar diliyoruz ve devamını diliyoruz. Burada alt etmek de yenilmek birlikte var. Burada ana olan Türk’ün gücünü yorumlamak. Bu berrak pehlivanlarımız Türk’ün gücünü gösteriyor, Mehmetçik bile operasyonlarda gösteriyor. Hepiniz iyi olun, var olun” dedi. Bakan Akaret’ın konuşmasının arkası sıra tribünlerden ‘Şehitler layemut, yurt bölünmez’ sloganı atıldı.

Final müsabakasında Ağabey, rakibi Hüseyin Gümüşalan’ı puanlama bölümünde tuş ederek, altın kemeri ve Kurtdereli Besili Güreşleri’nde başpehlivanlığı kazandı. Güreşlerde dereceye girenlere yürek, madalya ve para ödülleri tören düzeni üyeleri yoluyla sunma edildi.Share: