Kilis ekonomi haberi: Kilis’te zeytinde erken hasat dönemi

– Kilis’te zeytinde erken hasat dönemi

Her sene çoğunlukla sofralık adına toplanan zeytin, bu yıl sevimsiz sıkım zeytinyağının elan çok servet etmesi nedeniyle 1 kamer er toplanıyor

KİLİS – Kilis’te zeytin üreticileri, itici sıkım zeytinyağının 70-75 TL’den azrail bulması nedeniyle hasada tahminî 1 kamer erken başlandı.

Türkiye’de koca bir zeytincilik merkezi olan Kilis’te ara sıra üreticilerin toplan zeytinleri antipatik sıkım yaparak kilosunu 70-75 TL’den satması dolayısıyla zeytinde hasat dönemi bu sene er başladı.

Kilis’te esbak yıllarda Son Teşrin ayının ortasında sofralık zeytin için hasada başlayan üreticiler bu sene ise soğuk sıkım zeytinyağı için Ilk Teşrin ayında ürünleri toplamaya başladı.

Toplanan zeytinler sevimsiz sıkım yapıyor

Çiftçinin topladığı zeytinler ise takkadak sevimsiz sıkım özne üretimlik ile tesislere götürülerek zeytinyağına dönüştürülüyor. Sevimsiz sıkım zeytinyağının litresinin şu anda 70-75 TL ortada müşteri bulduğunu tamlayan zeytin üreticisi Süleyman Mercimek, “Bu sene efdal rekolte bekliyoruz. Zeytinde önceki etapta er hasat sevimsiz sıkım yapılmaktadır. Norma zeytin hasadına önümüzdeki ay başlanacak. Antipatik sıkım zeytin düşman, Eylül- Teşrinievvel ayında henüz olağanlaşmamış zeytin tanelerinden elde ediliyor. Meyvemsi aroması faziletkâr, boğaz yakıcılığı çok, asit oranı düşüktür. Soğuk sıkım yapıldığı için içerisindeki mineral değerler yüksektir. Polifenoller değerleri yüksektir. Sevimsiz sıkım zeytin yağları genellikle Avrupa Birliği ülkelerine gönderiliyor. Avrupa ülkelerine 90-100 liraya gitmektedir” dedi.

Share: