Kurtdere Güreşlerinde Başpehlivan Yusuf Birey Yiğit oldu

Bu yıl 62’ncisi düzenlenen Geleneksel Kurtdere Besili Güreşleri’nde başpehlivan Yusuf Fert Efe oldu. Balaban aynı çekişme içinde gelen bitiş güreşinde rakibi Hüseyin Gümüşalan’ı yenen Yiğit zer kemerin sahibi oldu. Güreşlere katılan Milli Defans Bakanı Hulusi Akaret, “Bu berrak pehlivanlar gücünü gösteriyor, Mehmetçik da operasyonlarda gücünü gösteriyor” dedi.

Milli Defans Bakanı Hulusi Akar’ın dahi izlediği final güreşlerinde kazanan Yusuf Fert Kabadayı oldu. Kurtdereli Mehmet Pehlivan Güreşleri’nin finalini iki zihayat güreşçi Yusuf Birey Ağabey ile Hüseyin Gümüştekin yaptı. Güreş böylecene birinciliği elde fail Yusuf Fert Efe’in kemerini Hulusi Akaret taktı.

Üç aktarılma süren 62’nci Kurtdereli Mehmet Güreşçi Semirtilmiş Güreşleri bitiş güreşiyle sona erdi. 85’i başpehlivan 2 bin 561 pehlivan dal bağladı. Bu sene seyircilerin ücretsiz yerine izlem ettiği Kurtdereli Mehmet Güreşçi Besili Güreşlerini Antalya’dan Yusuf Birey Kabadayı kazandı.

Hulusi Akaret pehlivanlara başarılar diledi

Sabah saatlerinden itibaren balaban bire bir gönülden izlenen 62’nci Kurtdereli Mehmet Güreşçi Besili Güreşleri tamamlandı. Güreşler devam ederken asker meydanına mevrut Milli Defans Bakanı Hulusi Akaret bitiş maçı öncesinde Yusuf Birey Zeybek ile Hüseyin Gümüşalan’a başarılar diledi. Vekil Akar yaptığı güdük konuşmada pehlivanların er meydanında, Mehmetçiğin ise dağda uğraş ettiğini söylemesi iri alkış aldı. Nazır Akaret’ın konuşmasının ardından tribünlerden “Şüheda ölmez yurt ayrılamaz” sloganı atıldı. Icra Vekili Akar, “Kızıl güreş severler sizleri selamlıyorum. Esen olun, var olun. Ağababa sporumuz, tarihimiz semirtilmiş güreşlere katkıda bulunan herkese saygılarımı sunuyorum. Burada alt etmek birlikte var, alt olmak de var. Burada yetişkin olan Türk’ün gücünü yayımlamak. Bu zahir pehlivanlar gücünü gösteriyor, Mehmetçik bile operasyonlarda gücünü gösteriyor” dedi. Kırkpınar’ın rövanşı adına adlandırılan Kurtdere Güreşleri’nde bu sene yüz pehlivanlar final yapamadı. Yılların başpehlivanı Mehmet Yeşil Yeşil ikinci turda elenirken, Kurtdere Güreşleri’nde daha evvel kızıl kemerin ebedi sahibi olan Orhan Okulu çeyrek finalde, iki öğün başpehlivan olan İsmail Nazik ise yarı finalde elendi. Balıkesir’i finalde olta fail Ertuğrul Dağdeviren ise nısıf finalde sakatlanarak güreşi çoğaltmak zorunda kaldı. Rakibine elini öptürerek karşılaşmayı bırakan Ertuğrul Dağdeviren’le yarı finalde güreşen Yusuf Fert Ağabey zer kemerin sahibi oldu.

62’nci Kurtdereli Mehmet Pehlivan Besili Güreşlerine Milli Defans Bakanı Hulusi Akaret’ın yanı sıra Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmayan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Bendevi Palandöken, TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay’ın birlikte kaymakamlık belediye başkanları, tören düzeni üyeleri ve vatandaşlar katıldı. Kodifikasyon boyunca Karesi Şehremini Dinçer Orkan’ın eş sahipliği takdir topladı. – BALIKESİRShare: