Eşi irtihal eden sosyal müzaheret faydalanıcısı kadınlara ev projesi

Sülale ve Sosyal Hizmetler Bakanı Su Yanık, Eşi Ahiret Yolculuğu Etmiş Kadınlara Müteveccih Ev Bindi Programı kapsamında, 2 bin 23 ev gerçekleştirme edileceğini bildirdi.

Bakan Üzüntülü, yaptığı yazılı açıklamada, Eşi Ölüm Etmiş Kadınlara Yönelik Göz Destek Programı’ndan, eşi emrihak etmiş ve 18 yaş şeş sunu birkaç üç çocuğa cemaat içtimai müzaheret faydalanıcısı kadınların yararlanabileceğini kaydetti.

Desteğin, basamak yapımı yahut satın alma şeklinde iki farklı yöntemle yapılacağını tamlayan Acılı, nesir edilecek konutların 80 metrekare olacağını, satın alınacak konutlarda de bu özelliğe mail olanların yeğleme edileceğini ifade etti.

Konutların mülkiyeti Sosyal Teavün ve Dayanışma Vakıflarının

Izdıraplı, “Bakanlık kendisine konut başına 300 bin teklik destek verirken, gerekseme mahsus üs, belediyeler ve hayırseverler eliyle karşılanacak. Konutların mülkiyeti Içtimai Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarının (SYDV) olacak. Adalet sahiplerine bedelsiz yararlanma hakkı vereceğiz.” bilgilerini verdi.

Program kapsamında belediyeler ve hayırseverlerle teşrikimesai çalışmalarının sürdüğünü nâkil Kederli, “Eşi Mevt Etmiş Kadınlara Müteveccih Konut Bindi Programı kapsamında 2 bin 23 ev temini sağlayacağız. Toplamda 607 milyon liralık bütçemiz ile kerte başına 300 bin liralık destek vereceğiz.” açıklamasını yaptı.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Su Üzüntülü, programın, belediyeler ve hayırseverlerle iş birliği içerisinde hayata geçirilmesine müteveccih 78 SYDV’yi bilgilendirdiklerini kaydetti.

Üzüntülü, “Şu esas büyüklüğünde Osmaniye, Kahramanmaraş, Samsun ve Bingöl gelmek için 4 ilde iş birliği protokolü imzalandı. Buna katma olarak projenin hayata geçirilmesi amacıyla 67 SYDV’miz arsa temini, proje çalışmaları, proje bütçesi için ilave munzam hakikat noktasında tören düzeni hazırlıklarına devam ediyor.” ifadelerini kullandı.

Destekten yararlanma şartları

Eşi Memat Etmiş Kadınlara Müteveccih Hane Bindi Programı kapsamında yapılacak konutlardan faydalanabilmek için “Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı tutmak, 3294 basit Sosyal Teavün ve Dayanışmayı Heveslendirme Kanunu kapsamında faydalanıcı kalkmak, eşi ahiret yolculuğu etmiş 18 yaş altında sunma az üç çocuklu merhale özelliğine haiz olmak, konutların yapıldığı ilde kalmak ve Bakanlığın Içtimai Göz Projesi de dahil tahaffuz yardımı programı kapsamında yürütülen sülale imal yardımı kapsamında destek almamış koyulmak” şartlarını döşemek gerekiyor.

Share: