Cumhur Reisi Erdoğan, “İlk Evim, İlk İşyerim Projesi İlk Esas Atma Töreni”nde konuştu: (1)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Başlattığımız bu akıbet kampanyayla TOKİ marifetiyle milletimize sunduğumuz ev sayısını 2 milyona yükseltiyoruz. Antrparantez kentsel transformasyon projeleri de tezce ilerliyor. Halihazırda kentsel dönüşümle üretilen basamak sayısı 3 milyonu bulmuş durumdadır.” dedi.

Erdoğan, Sincan Lale Meydanı’nda “İlk Evim, İlk İşyerim Projesi İlk Anne Atma Töreni”hangi katıldı.

Buradaki konuşmasına, kendisini dinleyenleri selamlayarak başlayan Erdoğan, bugün gazi hükûmet merkezi Ankara’nın fena hâlde ilçesi Sincan’dahi, Türkiye’nin yeryüzü balaban göz, aksiyon yeri ve yer kampanyasının önce temel atma törenini gerçekleştireceklerini belirtti.

Türkiye’nin 2. Acun Savaşı sonrası hesapsızca, programsız ve az çok aceleci aynı şehirleşme sürecine girdiğini hatırlatan Erdoğan, köylerden ilçe ve iklim merkezlerine, bilhassa büyükşehirlere yönelen göçü yönetecek kavrayış olmayınca, ortaya gecekonduların ve gayrisıhhi beton yığınlarından oluşan iskân alanlarının çıktığını söyledi.

Bir yandan müstacelen mütezayit nüfusun ev ihtiyacı yeterince karşılanamazken, farklı yandan nesir edilen yapıların teknik kontrolünün yapılamadığına dikkati çekici Erdoğan, bu gayrisıhhi yapılaşma nedeniyle değme depremde yüreklerin ağza geldiğini, nice insanın hayatını kaybettiğini anımsattı.

“Projelerimizin yaygınlaşması hususi sektörü de harekete geçirmiştir”

Yaşanılan rastgele sarsıntı, yeğin ve göçü felaketinin bu gerçeği yüze çarptığını dile getiren Erdoğan, bunun İzmir’üstelik, Malatya’birlikte, Elazığ’da, Simav’da, Türkiye’nin ciharıyek beraberinde yaşandığını kaydetti.

Yakın tarihin sunu büyük acısı olan 1999 depreminin ardından bu doğrultuda bazen adımlar atılmışsa dahi millete dilek ettiği iktisadi ve konforlu ev arzının yeteri kadar sunulamadığına meni eden Erdoğan, “Hükümete geldiğimizde TOKİ aracılığıyla mensur edilmiş ev sayısı neydi biliyor musunuz? 43 bin. Tığ, zaman bu rakamı 1 milyon 170 binin konusunda çıkardık. Nereden nereye.” dedi.

Antrparantez bu bölük bölgeleri ve türlü kurumlar için 26 bin toplumsal tesis mensur ettiklerini aktaran Reisicumhur Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Başlattığımız bu son kampanyayla TOKİ eliyle milletimize sunduğumuz bölük sayısını 2 milyona yükseltiyoruz. Ayrıca kentsel tahavvül projeleri da derhâl ilerliyor. Halihazırda kentsel dönüşümle üretilen göz sayısı 3 milyonu bulmuş durumdadır. Daha yakında İstanbul Esenler’dahi 60 bin konutluk kentsel transformasyon projesinin önceki etabının tasdik töreninde vatandaşlarımızın heyecanına ve sevincine ortak olduk. Elbette 81 ilimizi ve ilçelerinin tamamını havi bu nazik ev atılımı ve kentsel dönüşüm projelerimizin yaygınlaşması özel sektörü de harekete geçirmiştir. Hakikat bugün ülkemizde 28,5 milyon konutun 13,5 milyonunun sonuç 20 yılda mensur edildiğini görüyoruz.”

“Vatandaşlarımızın duasına talibiz”

Ilk Kovid-19 salgınıyla sarsılan, ardından Rusya- Ukrayna Savaşı’yla elan bile derinleşen bir krizin içine sürüklenen dünyadaki gelişmelerin Türkiye’yi üstelik etkilediğine bel eden Erdoğan, ev ve icar fiyatlarında yaşanan, hiçbir iktisadi ölçüyle kıyaslanamayacak artıştan vatandaşların kıygın olduğuna dikkati çekti.

Erdoğan, fırsatçıların erdemli kiralar uyguladığını dile getirerek, şunları kaydetti:

“İşte bunun konusunda icar artım sınırlamaları kabil tedbirleri hayata geçirirken, senkronik adına bile arzdaki artışı realizasyon edecek bu çalışmalara başladık. Sonuç dönemde, 2019’da 50 bin, ayrımsız sonraki yılda 100 bin haneyi kapsayan iki ayrı sosyal göz projesine milletimizin gösterdiği ilgiden aldığımız cesaretle, Cumhuriyet Altını tarihinin yeryüzü nazik kampanyasını planladık. Milletimizle paylaştığımız 500 bin bölük, 250 bin yer ve 50 bin gelişim yeri kampanyamız işte bu hazırlığın neticesidir. Daha sonra yer sayısını hangi yaptık? 1 milyona çıkardık. Ne dedik? Kura ile bu arsaların de dağıtımını yapacağız. TOKİ desteğiyle öz evini yarmak isteyen tamlık vatandaşlarımızı bu kampanyaya davet ettik. Atacağımız kadem nedir? Atacağımız hamle şu, altyapıyı biz yapacağız, konutu dahi vatandaşımız yapacak.”

Türkiye’de TOKİ’nin sunduğu imkanlarla familya sahibi olabilmiş milyonlarca insanın bulunduğunu hatırlatan Erdoğan, “Bizim üzere arz şişman mükafat, bu vatandaşlarımızdan aldığımız duadır. Zaman dahi bakir kampanyamızın temelini atarken, yine vatandaşlarımızın duasına talibiz.” diyerek konuştu.

“İş yapma kapasitemizin büyüklüğünü gösteriyor”

“Kampanyaya müracaat sayısının 8 milyona yaklaşması, ne kadar akla yatkın hareket yaptığımızı, ne şişman tıpkı ihtiyacı karşıladığımızı göstermektedir.” diyen Erdoğan, bölük ve arsaların tüm hizmete girdiğinde kısaca 6 milyon vatandaşın elan erinçli, emin yuvasına kavuşmuş, yaklaşık natamam milyon insanı istihdam edecek gelişim yerlerinin faaliyete önceki olacağını söyledi.

Erdoğan, projeyi açıkladıkları tarihten takkadak 40 aktarılma bilahare yaptıkları bu ana atma töreninin de millete olan taahhütleri konusundaki hassasiyetlerinin yanında hareket ika kapasitelerinin büyüklüğünü dahi gösterdiğini vurguladı.

Temelini attıkları önceki girişim 5 bin 615 konutun Ankara, Zonguldak, Kırşehir, Kahramanmaraş, Işıklı, Bolu, Konya, Afyonkarahisar, Diyarbakır, Yardımcı, Erzurum, Muğla, Yozgat, Manisa, Amasya, Tunceli ve Elazığ illerini kapsadığını aktaran Erdoğan, hazırlıklar tamamlandıkça bu temelleri gücük tıpkısı sürede 81 ilin ve ilçelerinin tamamına yaygınlaştıracaklarını dile getirdi.

(Sürecek)

Share: