Diyarbakır’da Şehzadeler Konağı’ndaki yenileme çalışmalarında sona yaklaşıldı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesince Şehzadeler Konağı’nda başlatılan restorasyon çalışmalarında sona gelindi.

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, kentteki bir nice tarihi yapıda restorasyon çalışması yürüteç Büyükşehir Belediyesi, çalışması tamamlanan yapıları işlevlendirerek vatandaşların hizmetine sunmaya devam ediyor.

Sur ilçesinde kâin ve tafsilatlı yıllar bakımsız artan Şehzadeler Konağı’nda İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığınca sabık sene teşrinievvel ayında restorasyon çalışmasına başlandı.

Diyarbakır sivil mimari örneklerinden değişik kendisine içerisinde yaşmak bulunan, elips ve dairevi iki değişik geometriye erbap iki görüş ve tuğla tonoz mestur büyük ayrımsız eyvana sahip olan konakta restorasyon çalışmaları ekiplerce hassas benzeri şekilde yürütülüyor.

Tarihi konaktaki restorasyonun aslına makul yapılabilmesi amacıyla özverili aynı şekilde mücahede sürdüren ekipler, çimento ile yapılan müdahaleleri temizleyerek aslına makul harç ve malzemeler ile binayı sağlamlaştırdı.

Kubbe ve tonozlarda sıva, duvarlara ise derz uygulaması tamamlanan binada tavzih çalışması yapıldı.

Restorasyon çalışmaları sırasında binanın özgün döşemesine ait olduğu melhuz taşlar eksik kısımlarda aslına akıllıca şekilde yeniden kullanıldı.

Restorasyon çalışmalarının tamamlanmasıyla Şehzadeler Konağı’na Diyarbakırlı adlı şair Sezai Karakoç’un adı verilecek, tarihi konak hars evi yerine vatandaşların hizmetine sunulacak.Share: