Almanya’nın Antalya Konsolosu Tscherner: “Antalya Almanların ikinci evi”

Almanya Antalya Konsolosluğu görevine atanan Martin Peter Tscherner, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’i musahabe etti. Şehbender Tscherner’e yıpranmamış görevinde başarılar dileyen Başkan Muhittin Böcek, Almanya ve Antalya ortada eke bağlar olduğuna özen çekerek, bu ilişkilerin daha de müstakbel taşınması namına çalışacaklarını söyledi.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Haşere, Almanya Antalya Konsolosu Martin Peter Tscherner ile görüştü. Tahminî bir kamer ilk göreve başlayan Konsolos Tscherner, Antalya’dahi olmaktan muhit son paye bahtiyar olduğunu belirtti.

Alman ziyaretçiler geçmiş sırada

Alman Konsolos Tscherner’e Antalya için kısa bilgiler veren Başkan Muhittin Böcek, bu yıl Antalya’yı ziyaret eden seyyah sıralamasında 1 milyon 363 bin gönül ile Almanların geçmiş sırada saha aldığını söyledi. Antalya ile Almanya arasındaki ilişkilere de değinen Komutan Böcek, “Almanya’nın Nürnberg Belediyesi ile ahi belediyeyiz. Teşrinievvel ayında Nürnberg Belediye Reisi ve divan üyelerinden oluşan bire bir heyet Antalya’mızı konuşma edecek. Değerli Portakal Film Festivalimize gelecekler. Ahi site olmamızın 25. Yılı olması sebebiyle bile ayrımsız sıra etkinlik olacak. Ara ayında üstelik tığ Nürnberg’e gideceğiz” dedi.

“Matchup projesi başarıyla sürüyor”

Komutan Haşere 2023 yılında Nürnberg Belediyesi ile Antalya Büyükşehir Belediyesi arasından deneyimsizlik değiş programı birlikte yapılacağını söyledi. Almanya ile Antalya Büyükşehir Belediyesi beyninde devam eden MatchUp Projesi’ne üstelik değinen Komutan Muhittin Böcek, bu proje çerçevesinde akıllı şehir, belde ve enerji tasarrufu üstünde ortak projeler üretildiğini söyledi. Almanya ile içtimai, kültürel icraat özellikle tevessül etmek için değme alanda teşrikimesai içerisinde çalışıldığını belirten Başbuğ Böcek, “İki devlet beyninde ticari anlaşmalar var. Bu anlamda bile çalışmalarımız azim ve kararlılıkla bitmeme ediyor” diyerek konuştu.

“Antalya Almanların ikinci evi”

20 sene evvel gezici adına geldiği Türkiye’üstelik demin konsolos kendisine görev yapacak olmanın cümbüş ve mutluluğunu yaşadığını belirten Martin Peter Tscherner ise, “Bizi burada kabul ettiğiniz için çokça teşekkürname ederim. Antalya’birlikte olduğum amacıyla çok mutluyum. Antalya Türkiye’nin genişlik fena hâlde bölgesi. Pandemiden sonraları bu büyüklüğünde efdal turist sayısına ulaştığımız üzere çok mutluyum. Birçok Alman vatandaşı için Antalya ikinci tıpkı karı oldu. Yerleşik oturan Almanların sayısı çok efdal. Almanların sayısının çok olması sebebiyle bizim işlerimiz birlikte haddinden fazla ağır sıklet. Görev sürem boyunca gelişigüzel iyicene ve başarılı çalışmalara imza atacağımıza inanıyorum” ifadelerini kullandı. – ANTALYAShare: